Druhá vlna | KOLÁŽ: The Guardian

168 hodin aneb Kdo se nechce nechat očkovat, škodí ostatním

Jaké štěstí, že neaspiruji na označení dobrá občanka

média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.
Naše hodnocení článku
93

Zhlédla jsem reportáž pořadu 168 hodin o kampani pro a proti očkování a mám k ní několik poznámek.

Reportáž nejprve cituje některé divoké konspirace, které kolem vakcíny bují, a potom se snaží vyváženě zmínit její přínosy i rizika; nakonec se novináři ptají různých politiků, zda se očkovat nechají, přičemž naprosto nejzodpovědnější přístup k problému zaujal premiér Andrej Babiš. Zcela správně uvedl, že to, zda podstoupit očkování proti Covidu-19, bude konzultovat se svým lékařem. 

V tomto jde premiér příkladem: pokud se někdo chce nechat naočkovat, je určitě rozumné poradit se s lékařem, který zná dobře jeho zdravotní stav a případná rizika posoudí individuálně, ve vztahu ke konkrétnímu člověku.

Podobně i prezidentovo promyslím to rozhodně nelze označit za nevhodný postoj, právě naopak. Věřím, že se do toho očkování nikdo nepožene bezhlavě a bez rozmyšlení.

Je to tedy vzácná příležitost tyto dva jindy tolik kritizované politiky pochválit, tudíž tak činím.

Nevhodný narativ

Jinak se nám zde začíná šířit nevhodný narativ, že kdo se nechce nechat očkovat, škodí ostatním. Doufám, že na tento nesmysl nikdy nepřistoupíme; jsme lidé různí, máme různé neduhy a hrozí nám různá rizika. Očkování je individuálním rozhodnutím každého jednotlivce. Určitě nikdo cizí není oprávněn soudit důvody svého bližního, proč očkování nepodstoupil. 

Očkování je individuálním rozhodnutím každého jednotlivce. Určitě nikdo cizí není oprávněn soudit důvody svého bližního, proč očkování nepodstoupil. 

Naopak, dovedu si představit, že pokud bych se já ve svém věku a míře rizika hlásila o vakcínu, které bude podle všeho nedostatek, budu označena za bezohledného sobce. Přednost mají přece lidé staří, nemocní, s poškozenou imunitou. Věřím, že i tuto skutečnost budeme vzájemně respektovat.

Kontroverze kolem pořadu vzbudil zejména závěrečný výrok biochemika Jana Konvalinky: „Lidé, kteří nevěří ničemu, nevěří svým lékařům, nevěří svým politikům, nemůžou být dobrými občany demokratického státu.“ To mne vskutku pobavilo.

Důvěra

Já lékařům důvěřuji, ovšem pouze těm, které si zvolím a s nimiž dlouhodobě o zdravotním stavu komunikuji; k těm mám důvěru velmi vysokou. Ale mají snad lidé důvěřovat lékařům, kteří byli právě tento týden, byť nepravomocně, odsouzeni za vysoké úplatky od farmaceutických firem za to, že svým pacientům předepisují určité léky? Skutečně si takoví lékaři zaslouží důvěru? Nemyslím.

A důvěra vůči politikům? To se dobrý občan pozná podle toho, že důvěřuje premiérovi? Nebo exministrovi zdravotnictví, který do kamery úpěnlivě prosí národ, aby dodržoval tvrdá opatření, a vzápětí se nechá nachytat, jak je bezstarostně porušuje? To mám tomuto lékaři a politikovi důvěřovat? Tak to ne.

Jaké štěstí, že neaspiruji na označení dobrá občanka. Úplně mi stačí být občankou demokratického státu. Nepotřebuji od nikoho vysvědčení, že jsem ještě ke všemu dobrá, protože bezhlavě důvěřuji politikům, lékařům a očkování. Ale i jako špatná občanka vám přeji pěkný předvánoční den.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
168 hodin aneb Kdo se nechce nechat očkovat, škodí ostatním
Hodnocení čtenářů4 Hlasy
75
93
Naše hodnocení
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.