SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: PressPort Magazín (podkladová ilustrace Tomski & Polanski)

17. listopad: přítomnost premiéra tentokrát bez protestů

Policie eviduje případ veřejně známé osoby bez roušky. Zřejmě jde o Václava Klause

Hodnocení čtenářů2 Hlasování
94
94

Na Národní třídu v Praze dorazil ve středu ráno krátce před 08:00 premiér Andrej Babiš (ANO) v doprovodu ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). Pod pamětní desku na průčelí Kaňkova paláce položili květiny a zapálili svíčky. 

Premiér vyzdvihl význam svobody. Kdo svobodu nezažil, její důležitost podle něho nepochopí. Přítomnost premiéra tentokrát nevyvolala velké protesty jako loni, kdy na něj lidé pískali. Letošní oslavy jsou kvůli koronaviru jiné než v předchozích letech, přesunuly se do on-line prostoru. 

Premiér přítomným novinářům řekl, že lidé by si měli svobody vážit a připomněl v této souvislosti situaci v Bělorusku. Babiš už pro dnešek žádné plány nemá, den bude trávit s rodinou.

„Běžte domů, kolaboranti“

Naopak pietní akt i následné vyjádření pro novináře sociálních demokratů a ministrů Jana Hamáčka a Jany Maláčové narušoval hlouček odpůrců vlády. Ozýval se pískot a hesla jako „Běžte domů, kolaboranti“ či „Hanba vám“. Lidé jim vyčítali, že drží Babiše a komunisty u moci. 

Hamáček vyzdvihl svobodu slova. „Všechno to, co dneska máme a pokládáme to za samozřejmé, i to že tady všichni můžeme svobodně vyjádřit svůj názor, je součástí demokracie, a to před 17. listopadem nešlo,“ řekl. Hamáček zároveň vyzval lidi, pokud chtějí uctít památku na Národní třídě, aby dodržovali bezpečnostní opatření. Kvůli epidemii je ale podle něj lepší tichá vzpomínka doma.

Na Národní třídě, která je symbolem listopadových událostí roku 1989, se dnes chystá uctít Den boje za svobodu a demokracii řada politiků. Po sedmé hodině ráno tam dorazil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Vondráček přítomným novinářům řekl, že listopad 1989 je největší historickou událostí, kterou za svého života zažil. Události podle něj položily základ české státnosti.

Policie řeší lidi bez roušky, zřejmě i Klause

Pod pamětní deskou hoří od rána desítky svíček. Na místě jsou i fotografie bývalého prezidenta Václava Havla s dalajlamou.

Bývalý prezident Václav Klaus – se staženou rouškou – dorazil na Národní třídu krátce před čtvrt na deset. Na rozdíl od ostatních si vystačil s rouškou pod bradou. „Měli bychom být rádi, že se to stalo,“ uvedl s tím, že zbourání nedemokratického neprosperujícího systému bylo přelomem.

Podle Klause bylo předešlých 31 let ideálním obdobím. Následně se začala situace mírně zhoršovat. Současná fáze je podle něj smutná a minulost nám opět v mnohém připomíná.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
17. listopad: přítomnost premiéra tentokrát bez protestů
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
94
94
Událost
17. listopad
Místo
Česká republika
Začátek události
8:00
Status události
Nezačala

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Slovák se zastřelil poté, co u něj test odhalil koronavirus