KOLÁŽ: PressPort Magazín (podkladová ilustrace Tomski & Polanski)

17. listopad: přítomnost premiéra tentokrát bez protestů

Policie eviduje případ veřejně známé osoby bez roušky. Zřejmě jde o Václava Klause

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Na Národní třídu v Praze dorazil ve středu ráno krátce před 08:00 premiér Andrej Babiš (ANO) v doprovodu ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). Pod pamětní desku na průčelí Kaňkova paláce položili květiny a zapálili svíčky. 

Premiér vyzdvihl význam svobody. Přítomnost premiéra tentokrát nevyvolala velké protesty jako loni, kdy na něj lidé pískali. Letošní oslavy jsou kvůli koronaviru jiné než v předchozích letech, přesunuly se do on-line prostoru. 

Premiér přítomným novinářům řekl, že lidé by si měli svobody vážit a připomněl v této souvislosti situaci v Bělorusku. Babiš už pro dnešek žádné plány nemá, den bude trávit s rodinou.

„Běžte domů, kolaboranti“

Naopak pietní akt i následné vyjádření pro novináře sociálních demokratů a ministrů Jana Hamáčka a Jany Maláčové narušoval hlouček odpůrců vlády. Ozýval se pískot a hesla jako „Běžte domů, kolaboranti“ či „Hanba vám“. Lidé jim vyčítali, že drží Babiše a komunisty u moci. 

Hamáček vyzdvihl svobodu slova. „Všechno to, co dneska máme a pokládáme to za samozřejmé, i to že tady všichni můžeme svobodně vyjádřit svůj názor, je součástí demokracie, a to před 17. listopadem nešlo,“ řekl. Hamáček zároveň vyzval lidi, pokud chtějí uctít památku na Národní třídě, aby dodržovali bezpečnostní opatření. Kvůli epidemii je ale podle něj lepší tichá vzpomínka doma.

Na Národní třídě, která je symbolem listopadových událostí roku 1989, se dnes chystá uctít Den boje za svobodu a demokracii řada politiků. Po sedmé hodině ráno tam dorazil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Vondráček přítomným novinářům řekl, že listopad 1989 je největší historickou událostí, kterou za svého života zažil. Události podle něj položily základ české státnosti.

Policie řeší lidi bez roušky, zřejmě i Klause

Pod pamětní deskou hoří od rána desítky svíček. Na místě jsou i fotografie bývalého prezidenta Václava Havla s dalajlamou.

Bývalý prezident Václav Klaus – se staženou rouškou – dorazil na Národní třídu krátce před čtvrt na deset. Na rozdíl od ostatních si vystačil s rouškou pod bradou. „Měli bychom být rádi, že se to stalo,“ uvedl s tím, že zbourání nedemokratického neprosperujícího systému bylo přelomem.

Podle Klause bylo předešlých 31 let ideálním obdobím. Následně se začala situace mírně zhoršovat. Současná fáze je podle něj smutná a minulost nám opět v mnohém připomíná.

Policie nato vydala prohlášení: Policisté na Národní třídě zadokumentovali několik osob, které neměly zakryté dýchací cesty. Mezi nimi byla i jedna veřejně známá osoba. Toto možné přestupkové jednání oznámíme správnímu orgánu.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

17. listopad: přítomnost premiéra tentokrát bez protestů
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
94
94
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.