ILUSTRACE: PressPort Magazín

Jiří Pospíšil: O Miroslavu Kalouskovi ještě uslyšíme. Budou prezidentské volby

Novela volebního zákona? Pokud nebude, přijde katastrofa, ale krátkodobě může vládnout Senát, dodává v rozhovoru europoslanec

Rozhovor
Rubrika Rozhovor PressPort Magazínu přináší rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají co říct, nezávisle na jejich politické orientaci.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09) uvažuje o nálezu Ústavního soudu ve smyslu, co může zrušení paragrafů volebního zákona před sněmovními volbami zapříčinit, o odchodu Miroslava Kalouska z poslanecké sněmovny s tím, co za ním vězí, taktéž hodnotí novou šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou a zamýšlí se i nad volební koalicí ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Pane europoslanče, co čtete za nálezem Ústavního soudu, který zalomcoval s celým mediálním prostředím? Je to předvolební puč?

Já si to úplně nemyslím. Bylo kolem toho mnoho spekulací a zaručených zpráv, že je to útok na demokracii. Za prvé si myslím, že to rozhodnutí bylo vydáno v době, kdy je to nešťastné. Měnit pravidla hry, když už začala fakticky volební kampaň, strany připravují kandidáty, a teď v zásadě ani neví, kolik bude volebních krajů, tak to fakticky zasahuje do průběhu přípravy voleb. Ten senátní návrh ležel na Ústavním soudu tři roky… Na druhou stranu musím říct, že s obsahem rozhodnutí souhlasím. Není úplně správné, když jako volič topky mám poloviční sílu svého hlasu než člověk, který volí velkou politickou stranu. Síla našich hlasů má být stejná.

Proč se to neřešilo dříve? Například když jste byl sám ministrem spravedlnosti?

Tohle nespadá do kompetencí ministerstva spravedlnosti. A v době, kdy jsem byl ještě ministrem a byly tu v zásadě dvě velké politické strany – ODS a ČSSD, tak se to takto neprojevovalo – míněno D’Hondtova metoda (poměrný systém, pozn. red.). Nespravedlnost nebyla tak vidět jako třeba teď, kdy máte pomalu kolem deseti politických stran, které překročí pět procent. Je třeba najít jiný způsob, jak přepočítávat hlasy.

Může se stát, že aktuální složení Sněmovny nový zákon nevytvoří v potřebném termínu? Nebo že na něm nebude shoda?

V Čechách se může stát cokoli. Jak sleduji politiku dlouhou dobu a jsem její součástí, tak je možné cokoli. Ale to by nastala katastrofa. Tohle totiž nemá řešení. Ústava nepředpokládá, že by zde nebyl volební zákon. Uplynul by mandát poslancům a měli bychom tady velkou ústavní krizi, kdy zkrátka není v Ústavě napsáno žádné řešení. Nedovedu si to představit. Nevím, co by se dělo. Krátkodobě a provizorně může vládnout Senát, ale nebyl by tu návod na to, jak sestavit druhou komoru, jak ustanovit Sněmovnu. Musí se to přijmout, jinak tu budeme v rozkladu. Stačí přijmout novelu. Dá se to udělat za týden, ale nejtěžší bude dohoda.

Co má obyčejný člověk bez zákulisních informací číst za odchodem Miroslava Kalouska ze Sněmovny?

Vždy jsem bral Miroslava Kalouska jako velkou osobnost. Hodnocení může být různé. Ale není to tuctový člověk, tuctový politik. Odešel ve velkém stylu, jak to k Miroslavu Kalouskovi patří. A já nevím, co za tím je. Ale myslím si, že o Miroslavu Kalouskovi ještě uslyšíme. Uvidíme. Budou prezidentské volby. Ale to jsou spekulace. Jeho vystoupení v televizi mi budou chybět.

Vždy jsem bral Miroslava Kalouska jako velkou osobnost. Hodnocení může být různé. Ale není to tuctový člověk, tuctový politik.

A co paní Pekarová Adamová. Je to stejná váhová kategorie ve smyslu vedení politické strany?

Je tam krátce. Jeden rok. Jestli bude stejná liga, to si řekněme za pět deset let. Obdivuji na ní, že je velmi pracovitá a že přispěla k tomu, že se daly dohromady tři pravicové strany, které mají podobný volební program. Doufám, že ta koalice bude úspěšná. 

Je vám lidsky sympatické, že TOP 09, kterou jste vedl, míří do Sněmovny za pomoci dvou invalidních vozíků?

Teď se přiznám, že nerozumím…

Už to není ani o berli. Víte, je z toho strašně cítit ten strach, že kdybyste šli do voleb jako suverénní politická strana, tak se tam nedostanete.

Tak to není. TOP 09 má celou dobu preference pět až šest a půl procenta. Nejsme zelení. Patříme mezi několik stran, které jsou ve Sněmovně. Prošli jsme si těžkým obdobím. Je dobře, že se spojí strany, které k sobě mají blízko, a vytvoří čitelný volební subjekt. Můžeme tak generovat premiéra.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
BOX UNIVERSÁLNÍ
Jiří Pospíšil: O Miroslavu Kalouskovi ještě uslyšíme. Budou prezidentské volby
Hodnocení čtenářů1 Hlas
56
56
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.