Ředitel ČT Petr Dvořák | KOLÁŽ: archiv PressPort Magazínu

Byl Dvořák ve střetu zájmů? Rada ČT chce zadat posudek, který to má objasnit

Radní by měli autora posudku vybírat e-mailovým hlasováním do příštího pátku

Média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

Rada České televize chce zadat právní posudek, zda byl generální ředitel Petr Dvořák ve střetu zájmů a jak má rada postupovat v těchto konfliktech. Radní budou zpracovatele posudku vybírat ze tří subjektů, které jim do týdne navrhne vedení rady. Rozhodli o tom na středečním zasedání.

Radní by měli autora posudku vybírat e-mailovým hlasováním do příštího pátku. Vybranému subjektu zadá zakázku vedení České televize.

Posudek má vyhodnotit, zda Dvořák při souběhu výkonu funkcí v ČT a spoluvlastnictvím a členstvím v orgánech počítačové školy Gopas porušil zákon o ČT nebo jiné zákony a kodex a statut ČT. Dále má osvětlit, zda může mít příjmy od firmy, která s ČT obchoduje, a jestli by neměl podávat majetkové přiznání podle zákona o střetu zájmů. Posudek by měl také určit, jestli se Rada ČT řídí jenom zákonem o ČT nebo i dalšími právními normami, například zákonem o střetu zájmů.

Případný střet zájmů má plynout z Dvořákova spoluvlastnictví počítačové školy Gopas a rada se zabývala i jeho angažmá ve správní radě výstavní síně Leica Gallery. Obchodní vztahy Gopasu a ČT prověřovala dozorčí komise rady, která zároveň měla zjistit, zda se ČT ve zpravodajství nevěnovala Leica Gallery častěji než jiným galeriím. V obou případech nezjistila žádné nedostatky. Střet zájmů neprověřovala.

Kýve se pod Dvořákem židle?

Prošetření obchodních vztahů s Gopasem uložila komisi Rada ČT poté, co radní Hana Lipovská označila Dvořákovo vlastnictví čtvrtiny v Gopasu za střet zájmů. Už dříve o možném střetu zájmů rada jednala v souvislosti s Dvořákovým angažmá v neziskové organizaci Leica Gallery. Šlo by o porušení zákona o ČT a kodexu televize, což může být důvod k odvolání generálního ředitele.

Gopas podle zjištění komise vyfakturoval ČT za posledních deset let 1,232 miliónu korun, tedy zhruba 123 tisíc korun ročně. Roční částky kolísaly v rozpětí od 15 tisíc do 320 tisíc Kč. Po roce 2016 nepřekročily 50 tisíc Kč bez DPH.

Oznámení na Lipovskou

Dvořák již dříve tvrzení, že je ve střetu zájmů, popřel. Žádné smlouvy Gopasu s ČT sám nepodepisoval a ani o nich nevěděl. Na tom, že vlastní od 90. let podíl v Gopasu, podle svých slov nevidí nic nezákonného ani nemorálního. Ředitel ČT se podle něj ze zákona nesmí pouze podílet na podnikání v médiích, ale vlastnictví podílů ve firmách z jiné oblasti zákon neomezuje.

Dvořák ve středu radě oznámil, že podal na Lipovskou trestní oznámení. Chce tak bránit dobré jméno ČT a svou pověst. Lipovská jej podle něj mimo jiné obvinila z toho, že ji ohrožuje na životě. Lipovská to odmítla. Trestní oznámení je podle ní způsob, jak moci nahlížet do cizího trestního spisu.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Byl Dvořák ve střetu zájmů? Rada ČT chce zadat posudek, který to má objasnit
Hodnocení čtenářů1 Hlas
93
93
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.