SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Ilustrativní | FOTO: Maria Svarbová

Absurdita: Po reformě za miliardy je podle školní inspekce třeba zásadně změnit vzdělávání ve školách

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Výsledky žáků ve školách neodpovídají tomu, co by měli umět. Rámcové vzdělávací programy, které nahradily osnovy a vymezují obsah učiva, jsou totiž příliš obsáhlé a vyvíjejí na učitele i děti velký tlak na výkon.

V hodinách pak nezbývá čas na procvičování a zábavnou formu výuky. Vyplývá to z letošních zjištění České školní inspekce, která její zástupci představili novinářům 12. prosince. V revizích vzdělávacích programů, které nyní připravuje ministerstvo školství, by se proto podle inspekce měl obsah výuky zásadně změnit.

Většina škol se svými žáky podle inspektorů nedosahuje očekávaných výsledků ve vzdělávání, které v testování inspekce znamenají zvládnutí alespoň 60 procent otázek. Například v angličtině tyto požadavky splňují všechny děti asi na desetině škol. V češtině to dokážou všichni žáci na 6,42 procenta škol a v matematice jen na 0,62 procenta škol. Podobné jsou i výsledky u dalších předmětů.

„Jedním z hlavních důvodů tohoto stavu je skutečnost, že rámcové vzdělávací programy jsou velmi předimenzovány a obsahují příliš velký objem povinného vzdělávacího obsahu, který navíc v minulých letech stále narůstal,“ uvedl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Důsledkem je pak podle něj to, že učitelům po výkladu látky nezbývá čas na prohlubování a rozvíjení učiva.

Tuzemské regionální školství prošlo přitom v minulých letech rozsáhlou reformou. Ale i z výsledků mezinárodního šetření TIMSS vyplynulo, že nejen české žáky, nýbrž ani učitele škola nebaví. A co hůř, ona je nebaví nejvíc ze všech v rámci zemí OECD. To je bohužel v jistém rozporu s cílem reformy, po níž měly být naše školy přívětivým místem a rozvíjet děti po všech stránkách. 

Reforma, která zrušila v roce 2005 osnovy, čímž výuku rozvolnila, přitom vyšla na miliardy korun. Bylo ji totiž třeba podpořit různými projekty, jež by bez ní nikdy obhájit nešlo. Stačí zmínit budování metodických portálů, dnes nefunkčních, přičemž na všem „vydělávaly“ hlavně firmy, jež předražené projekty realizovaly, zatímco učitelé se pachtili zadarmo. 

Připravili totiž nad rámec svých úvazků místo osnov školní vzdělávací programy, a to podle zmíněných státních rámcových vzdělávacích programů. Tyto státní rámce však již zadarmo nebyly a zaplatili je opět daňoví poplatníci: existovaly totiž dva kurikulární ústavy – Výzkumný ústav pedagogický a Národní ústav odborného vzdělávání. První připravil zmíněné rámce v úplně odlišném pojetí než druhý, což se nyní mimo jiné negativně střetává v koncepci středních škol. 

Reforma se tak zvrhla v papírování. A v tom tkví hlavní důvod nechuti tuzemských kantorů ke škole, v OECD vůbec nejvyšší. 

Jenže namísto změny kurzu ve zmíněném směru připravila ČSSD inkluzi, tedy společné vzdělávání „zdravých“ a „nemocných“ dětí – další paradox: na jednu stranu vyžadujeme (miliardové) státní maturity a unifikované testování, na druhou stranu inkluzi, která je vůči testování v ostrém protikladu.

Škoda, že miliardy raději nešly na učitelské platy. To by si mohli ředitelé vybírat z mnoha uchazečů o dobře placenou práci ty nejlepší, jelikož dobrou školu dělá dobrý učitel, nikoli úředník. Je čas vydat se tímto směrem. Reforma z dílny ČSSD se minula účinkem, pouze nikdo nenese žádnou odpovědnost. 

Absurdita: Po reformě za miliardy je podle školní inspekce třeba zásadně změnit vzdělávání ve školách
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Moskva k vyhoštění diplomatů: Spontánní a velmi skandální