KOLÁŽ: PPM

Absurdní. V čem se zasloužili o svobodu? Za Babiše se šrouby utahovaly a pro Pavla je bezpečnost nadevše

U Petra Pavla ani nemohl být pochyb (a následně to pak v diskuzi potvrdil), že při jeho vidění světa z pozice generála je sice svoboda hezké slovo, ale nad svobodou stojí bezpečnost.

Včera byly prezidentské volby, první kolo, a já se tedy přiznám, že jsem z toho byla docela zoufalá. Favorité voleb byly tři, ale pro mě to bylo, jako si přehazovat horký brambor z ruky do ruky.

Politika
Analytická rubrika Politika. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálně.

Prezidentská debata na TV NOVA, ta to pro mě opět ilustrovala. Všichni tři kandidáti si vybrali jako nejdůležitější hodnotu pro svoji kandidaturu svobodu, což mi přišlo až lehce absurdní.

V čem se Andrej Babiš zasloužil o svobodu? On jako politik byl za svého premiérování místy vyloženě oponentem svobody. Šrouby se utahovaly, ekonomická svoboda brala postupně za své a o nic extra lidskoprávně svobodného se rozhodně nezasadil. Jeho vláda místy připomínala autoritářský režim. Nebo tím myslel svobodu pro sebe a svoje zaměstnance?

Danuše Nerudová v reakci na svoji odpověď svoboda začala hned omílat nějaké prázdné floskule o sametové revoluci a mladých, což sice dokáže možná v někom vzbudit emoce, ale vzhledem k tomu, že si z různých jejích výstupů představuje pod svobodou dělání jen toho, co ona sama považuje za dobré a společensky nezávadné, tak její slova končí podobnou prázdnotou, jako začala. Nakonec se ani neukázala jako favoritka volby.

U Petra Pavla ani nemohl být pochyb (a následně to pak v diskuzi potvrdil), že při jeho vidění světa z pozice generála je sice svoboda hezké slovo, ale nad svobodou stojí bezpečnost a zákon. Bez jakékoliv reflexe toho, že se klidně zase může stát, že producenty toho zákona nemusí být vždycky ti správní. Putin by taky dost pravděpodobně souhlasil, že nad svobodou je bezpečnost a zákon a že on stojí na té správné straně.

Samozřejmě, že se shodnu, že Babiš je zlo a u moci ho nechceme. Mně se ale moc nezdá, že jiná varianta z těch horkých favoritů by byla zrovna nějakým velkým dobrem. Můžu se konejšit jen tím, že prezident je funkce víceméně reprezentativní a oproti premiérovi nemá zásadní moc. Z hlediska reprezentace se tam snad vybrat dá…

A protože nejsem politik, nýbrž idealista ideolog, tak si můžu do budoucna jen přát, že o tak zásadních hodnotách, jakými je svoboda, se povede opravdová diskuze namísto prázdných frází, a že pokud je to pro naše kandidáty tak zásadní hodnotou, tak se nebudou v budoucnu bát ani otázek, jakými je legalizace marihuany a dalších psychoaktivních látek, variant opt-outu ze zdravotního a sociálního systému, legalizace manželství homosexuálů (resp. ideálně úplného odstátnění manželských svazků a rozvolnění jejich agendy), legalizace dalších mnoha vzdělávacích systémů, které jsou u nás dnes pro děti nelegální, a dalších kontroverzních témat.

Protože v těch jde o opravdovou svobodu – svobodu žít tak, jak já chci, pokud neubližuju druhým.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Absurdní. V čem se zasloužili o svobodu? Za Babiše se šrouby utahovaly a pro Pavla je bezpečnost nadevše
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Publicistka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.