Nyní čtete
Advokáti zabývající se rodinným právem mají stabilnější manželství než jejich kolegové
 
 

Čtvrtek jsem strávila na konferenci Rodina v právu a bezpráví, kterou pořádala Unie rodinných advokátů.

Příspěvky byly zajímavé, z akce jsem si odnesla náměty k přemýšlení a inspiraci pro psaní na dlouho dopředu. Postupně se zde u některých témat zastavím, první na řadě bude ztřeštěný nápad ministerstva spravedlnosti týkající se změny v předrozvodových dohodách o péči o děti. 

Dnes jen několik postřehů z toho, co na konferenci zaznělo:

Rozhodnutí v rodinněprávních věcech se od ostatních civilních rozhodnutí liší svou závislostí na povaze účastníků. Protože k tomu, jestli někomu náleží plnění, které žaluje, nepotřebujeme vůbec zkoumat jeho povahu. V rodinném právu ano.
(z příspěvku T. Lichovníka)

Rodinné právo je opakem práva trestního. Zatímco v některých trestních případech je obhajoba povinná, nemělo by být v některých rodinněprávních věcech zastoupení účastníků advokáty přímo zakázáno?
(z příspěvku R. Fialy)

Není zavedená terminologie „péče výlučná – střídavá – společná“ už překonaná?
(z příspěvku Z. Kapitána)

O rodině nemluvíme tak,
jak nám velí srdce.

Kolik nám toho Listina základních práv a svobod říká o rodině? Co kdybychom v článku 11 odst. 3, který se věnuje vlastnictví, nahradili slovo „vlastnictví“ slovem „rodičovství“?
(z příspěvku L. Ptáčka)

Také čtěte

Jak často se v právních předpisech a soudních rozhodnutích vyskytuje slovo láska? V legislativě se vyskytlo naposledy možná v r. 1967 ve vyhlášce o tom, že učitelé mají vychovávat děti k lásce k socialistické vlasti. Slovo láska používáme úplně všude, jen ne v rozhodnutích o rodinné politice. O rodině nemluvíme tak, jak nám velí srdce.
(z příspěvku R. Němce)

Rodina stojí na kvalitě partnerského vztahu. A je rozdíl mezi vztahem funkčním a kvalitním. Kvalitní vztah a z něj odvozená rodina nejsou závislé na rodinné politice. Každý partnerský vztah je ohrožen onemocněním, partnerskou krizí. Mladí manželé očekávají ve vztahu především lásku, starší zkušení manželé zdůrazňují závazky a odpovědnost.
(z příspěvku P. Rataje)

A na závěr profesní drobnůstky:
Nás, advokáty činné v rodinném právu, umělá inteligence určitě nenahradí. Toho se vůbec nemusíme obávat. Advokáti zabývající se rodinným právem mají stabilnější manželství než advokáti věnující se jiným oborům práva.
(D. Kovářová)

Rodina v právu a bezpráví byla moc hezká, inspirativní, přínosná akce. Jsem opravdu ráda, že jsem se jí mohla zúčastnit, a děkuji.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Advokáti jsou samostatná kasta, do níž není radno šťourat, ale ani si cokoliv začínat. Dostal jsem nabídku na zařízení otázek kolem GDPR, kterou jsem pro nesrozumitelnost odmítl a za cca měsíc přišla faktura na 6.ooo Kč. Zeptal jsem se za co, do dnes mě nikdo neodpověděl, ani na druhý dotaz. Zaplatil jsem, není radno s těmito tvory cokoliv začínat – zaplať a pak si stěžuj. Bohužel ticho po pěšině. Dále bez komentáře.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru