Klára Samková | FOTO: archiv PressPort Magazínu (autor: Foto: Matej Slávik)

Advokátka: Kroupa odvysílal lživou reportáž na základě materiálů, které byly získány trestným činem

média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

Asistentka jí odcizila citlivé právní dokumenty a předala je novináři Janku Kroupovi. Ten na jejich základě vytvořil reportáž, která jí zničila politickou kariéru. Teď byla asistentka pravomocně odsouzena a advokátka Klára Samková podává na Kroupu a Český rozhlas oznámení pro řadu trestných činů. Děsí ji, že Kroupa vypustil do éteru reportáž, k níž získal dokumenty na základě trestného činu.

6. května 2014 vypukla aféra, kdy novinář Janek Kroupa uvedl, že advokátka Klára Samková podvedla Českou spořitelnu. Banka nicméně konstatovala, že jí žádná škoda nevznikla.

„Zůstala jsem já s pošpiněným jménem. Nedůvěryhodná zlodějka – advokátka. Stálo mě to politickou kariéru, kdy jsem byla stažena z kandidátky (populistického hnutí Úsvit Tomia Okamury, pozn. red.) ve volbách do europarlamentu,“ sdělila na dnešní tiskové konferenci Samková s tím, že tehdy také podala trestní oznámení.

Zdůraznila, že jestliže Kroupa sestavil na základě odcizených právních dokumentů, které získal od její tehdejší asistentky, reportáž, „veřejnoprávní rozhlas jednal na základě trestného činu.“

„Trvalo až do 25. května loňského roku, kdy paní Jaroslava Machová, má bývalá asistentka, byla shledána vinnou. Tento rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 byl potvrzen pravomocným usnesením Městského soudu v Praze 13. listopadu 2018. Trvalo 4, 5 roku, než to došlo k tomuto cíli,“ uvedla Samková.

Kroupa podle Samkové musel vědět, že jsou dokumenty kradené. Její asistentku usvědčila policie díky upravené nahrávce puštěné v jeho reportáži. Soudní znalec pak potvrdil, že šlo o asistentku Samkové Machovou.

„Je to syn mého přítele“

Samková též popsala, jak se k ní Kroupa – advokátčinými slovy – vetřel. „Na této reportáži je zajímavých několik věcí. Kroupa se kvůli mému stanovisku vetřel do mé domácnosti, kdy mi sdělil, že má prekérní rodinnou situaci a potřebuje moji právní pomoc. Naprosto v bláhovém přesvědčení jsem přijala syna mého přítele Daniela Kroupy v neděli večer u sebe doma. Dál už jsem se nestačila divit. Rozbalil na mě záležitost, z níž bylo zřejmé, že z mé advokátní kanceláře byly ukradeny dokumenty. Upozornila jsem ho, že jsem vázáná mlčenlivostí,“ poznamenala Samková, jež podle svých slov byla pošpiněna. 

Dnes na Kroupu a ČRo podala trestní oznámení pro řadu trestných činů (viz odkaz). „Třeba poškozování dobrého jméno a zásah do osobnostních práv,“ podtrhla Samková. Požádala vrchní státní návladní Lenku Bradáčovou o osobní dohled nad případem.

Odešla od soudu s podmínkou

„Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mi řekla, že nemá žádné prostředky, kterými by donutila Český rozhlas spolupracovat. Je to něco, co mě naprosto děsí. Jsme totiž vystaveni naprosto brutální manipulaci bez jakékoliv možnosti se dobrat ospravedlnění, pravdy, zastání. Nikdo z nás neví, kdy se stane obětí investigativního novináře, a bez ohledu na pravdu mu může být zničen život.“

„Vyzývám tímto Český rozhlas, aby se k celé situaci vyjádřil a zaujal nezbabělé stanovisko,“ podotkla. Závěrem také zmínila trest pro svou bývalou osobní asistentku, jež byla odsouzena podmínečně. Zda dostala od Kroupy nějakou finanční odměnu, Samková neví. 

„Dotáhnu to do úplného konce, co mi moje síly budou stačit,“ řekla Samková, jež též prozradila, že byla nominována na post zástupce veřejného ochránce práv.

Na konferenci byl zmíněn i případ státního úředníka Milana Večeři, o kterém jsme již také informovali.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Advokátka: Kroupa odvysílal lživou reportáž na základě materiálů, které byly získány trestným činem
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.