Nyní čtete
Advokátka: Kroupa odvysílal lživou reportáž na základě materiálů, které byly získány trestným činem

Advokátka: Kroupa odvysílal lživou reportáž na základě materiálů, které byly získány trestným činem

Asistentka jí odcizila citlivé právní dokumenty a předala je novináři Janku Kroupovi. Ten na jejich základě vytvořil reportáž, která jí zničila politickou kariéru. Teď byla asistentka pravomocně odsouzena a advokátka Klára Samková podává na Kroupu a Český rozhlas oznámení pro řadu trestných činů. Děsí ji, že Kroupa vypustil do éteru reportáž, k níž získal dokumenty na základě trestného činu.

6. května 2014 vypukla aféra, kdy novinář Janek Kroupa uvedl, že advokátka Klára Samková podvedla Českou spořitelnu. Banka nicméně konstatovala, že jí žádná škoda nevznikla.

„Zůstala jsem já s pošpiněným jménem. Nedůvěryhodná zlodějka – advokátka. Stálo mě to politickou kariéru, kdy jsem byla stažena z kandidátky (populistického hnutí Úsvit Tomia Okamury, pozn. red.) ve volbách do europarlamentu,“ sdělila na dnešní tiskové konferenci Samková s tím, že tehdy také podala trestní oznámení.

⇣ Psali jsme k tématu:

O sporu advokátky Kláry Samkové s ČRo jsme do této chvíle publikovali tyto články:

⇣ Psali jsme k tématu:

Zdůraznila, že jestliže Kroupa sestavil na základě odcizených právních dokumentů, které získal od její tehdejší asistentky, reportáž, „veřejnoprávní rozhlas jednal na základě trestného činu.“

„Trvalo až do 25. května loňského roku, kdy paní Jaroslava Machová, má bývalá asistentka, byla shledána vinnou. Tento rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 byl potvrzen pravomocným usnesením Městského soudu v Praze 13. listopadu 2018. Trvalo 4, 5 roku, než to došlo k tomuto cíli,“ uvedla Samková.

Kroupa podle Samkové musel vědět, že jsou dokumenty kradené. Její asistentku usvědčila policie díky upravené nahrávce puštěné v jeho reportáži. Soudní znalec pak potvrdil, že šlo o asistentku Samkové Machovou.

„Je to syn mého přítele“

Samková též popsala, jak se k ní Kroupa – advokátčinými slovy – vetřel. „Na této reportáži je zajímavých několik věcí. Kroupa se kvůli mému stanovisku vetřel do mé domácnosti, kdy mi sdělil, že má prekérní rodinnou situaci a potřebuje moji právní pomoc. Naprosto v bláhovém přesvědčení jsem přijala syna mého přítele Daniela Kroupy v neděli večer u sebe doma. Dál už jsem se nestačila divit. Rozbalil na mě záležitost, z níž bylo zřejmé, že z mé advokátní kanceláře byly ukradeny dokumenty. Upozornila jsem ho, že jsem vázáná mlčenlivostí,“ poznamenala Samková, jež podle svých slov byla pošpiněna. 

Advokátka Klára Samková (na snímku z dnešního briefingu) měla podle tehdejší Kroupovy mediální kauzy oklamat Českou spořitelnu a skrytě pomoci oddlužit firmu z energetického holdingu. | FOTO: archiv

Dnes na Kroupu a ČRo podala trestní oznámení pro řadu trestných činů (viz odkaz). „Třeba poškozování dobrého jméno a zásah do osobnostních práv,“ podtrhla Samková. Požádala vrchní státní návladní Lenku Bradáčovou o osobní dohled nad případem.

Odešla od soudu s podmínkou

„Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mi řekla, že nemá žádné prostředky, kterými by donutila Český rozhlas spolupracovat. Je to něco, co mě naprosto děsí. Jsme totiž vystaveni naprosto brutální manipulaci bez jakékoliv možnosti se dobrat ospravedlnění, pravdy, zastání. Nikdo z nás neví, kdy se stane obětí investigativního novináře, a bez ohledu na pravdu mu může být zničen život.“

Také čtěte

„Vyzývám tímto Český rozhlas, aby se k celé situaci vyjádřil a zaujal nezbabělé stanovisko,“ podotkla. Závěrem také zmínila trest pro svou bývalou osobní asistentku, jež byla odsouzena podmínečně. Zda dostala od Kroupy nějakou finanční odměnu, Samková neví. 

„Dotáhnu to do úplného konce, co mi moje síly budou stačit,“ řekla Samková, jež též prozradila, že byla nominována na post zástupce veřejného ochránce práv.

Na konferenci byl zmíněn i případ státního úředníka Milana Večeři, o kterém jsme již také informovali. Viz článek níže:

⇣ Psali jsme:

Raketová základna jménem Janek Kroupa. ČRo kvůli němu musí najímat renomované advokáty

⇣ Psali jsme:

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • “Novináři” typu Janka Kroupy, Slonkové, Kubíka a všech podobných je třeba vyhodit od této novinářské práce, nadělají více problémů než dobra. Bohužel HSP (hromadné sdělovací prostředky) po každém jejich výtvoru jakéhokoliv typu bez váhání a ověření sáhnou a šup s tím do novin či na obrazovku. A když potom poškozený vyhraje soud, státe plať. To je tedy pořádek a zákonodárci? Ti mají jiné starosti, zvláště o premiéra, prezidenta, atd… To potom čas na jejich úpravé poslání opravdu nezbývá. Toto zlo by se mělo vykořenit od počátku a to jsou investigativní novináři a až potom HSP. Když totiž nebudou mít lživé zprávy, nebudou je vysílat. Ale když je bez ověření odvysílají, měli by platit oni, ne stát. Toto je téma na dlouhé psaní, ale na vysvětlení názoru stačí.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru