KOLÁŽ: PressPort Magazín

Akademikům se příčí, že se o výuce na vysokých školách rozhoduje bez nich

školství
Rubrika Školství PressPort Magazínu. Zabývá se především regionálním školstvím, terciárním vzděláváním a vzdělávacími tématy.

Zástupci vysokých škol vyzvali politiky, aby nerozhodovali o protiepidemických opatřeních na univerzitách bez předchozí konzultace s rektory. Nelíbí se jim, že se v Praze rozhodlo o zavedení výuky na dálku bez jejich vědomí. Vysoké školy jsou podle nich schopny zavést potřebná opatření samostatně. Vyplývá to z prohlášení České konference rektorů (ČKR) a Rady vysokých škol (RVŠ).

„Jsme zaskočeni nepředvídatelností zásahů vnějších aktérů, a to často bez jakékoli synchronizace na jejich straně,“ uvedl ve stanovisku ČKR její předseda Petr Sklenička.

Poukázal na to, že několik dní před rozhodnutím pražských hygieniků o přechodu na výuku na dálku, upozornil vysoké školy Národní akreditační úřad, že distanční výuku nemají plošně zavádět. Podle akademiků se tímto přístupem ohrožuje zákonem zaručená autonomie vysokých škol.

Výuka na Masarykově univerzitě (MU) v Brně bude mít v podzimním semestru primárně bezkontaktní online podobu. S variantou prezenční výuky se počítá jen u prvních ročníků, u vyšších pouze v nezbytných případech, jako jsou laboratorní cvičení.

„Právě synchronní online výuka naplní akreditační podmínky i za současné neutěšené epidemické situace, kdy je řada studentů v karanténě, za hranicemi, někteří s chronickým zdravotním problémem, další nechtějí riskovat přenos nákazy na své blízké,“ uvedl rektor Martin Bareš. Sám prodělal nákazu koronavirem.

Opatření potrvá minimálně po celý podzimní semestr. Univerzita se řídí vlastním koronavirovým semaforem, pro který ode dneška platí žlutý stupeň. Vstup do budov univerzity se zakazuje lidem s příznaky virového onemocnění. Studenti a zaměstnanci mají povinnost oznamovat pozitivní test na covid-19 i karanténu.

„Vysoké školy představují zcela odlišný typ vzdělávacích institucí, než jsou základní a střední školy, a jsou na základě aktuálního vývoje místní epidemiologické situace schopny většinu potřebných anti-COVID opatření interně zavést dostatečně operativně, flexibilně a samostatně,“ uvedla RVŠ. Vyzvala proto veřejné orgány, aby rozhodnutí týkající se vysokých škol konzultovala s jejich zástupci.

Hygienici v Praze, která je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku, od pondělka nařídili na vysokých školách distanční výuku. Studenti ve školách ale mohou dělat laboratorní, experimentální nebo uměleckou práci ve skupinách do 15 lidí a mohou se účastnit klinické a praktické výuky a praxe. Rovněž mohou navštěvovat univerzitní knihovny a studovny, chodit na individuální konzultace a na zkoušky za přítomnosti nejvýše deseti lidí.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Akademikům se příčí, že se o výuce na vysokých školách rozhoduje bez nich
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
96
96
Redaktorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.