Nyní čtete
Aktualizujeme: Generálská hodnost jako pomníček po odchodu z čela pražské policie? Ptáček končí

Aktualizujeme: Generálská hodnost jako pomníček po odchodu z čela pražské policie? Ptáček končí

V čele pražské policie na konci června končí Jan Ptáček, který vedl policejní sbor v metropoli jeden rok. Od 1. července ho nahradí dosavadní šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Změny oznámil ve čtvrtek policejní prezident Jan Švejdar. O této změně jsme informovali jako vůbec první médium v zemi už 5. dubna letošního roku. Text připomínáme níže, i když informace o generálské hodnosti se nakonec nepotvrdila. Článek však osvětluje příčiny Ptáčkova odchodu:

U policie to tak chodí. Tak, že máte-li být odejiti z nějaké významné funkce, obdržíte většinou vyšší hodnost (jako satisfakci), i když jste ve funkci selhali. I proto se nám množí v Čechách brigádní generálové. A přesně na takový služební hodnostní postup se prý může nyní „těšit“ podle informací ppmagazínu.com šéf pražské policie Jan Ptáček.

Změna je z mého pohledu dobrá, pan Lerch je odborník, který ve svých letech u dopravní policie prokázal své manažerské schopnosti, má respekt a úctu. Myslím si, že pražská policie bude pod jeho vedením vzkvétat.
POLICEJNÍ PREZIDENT JAN ŠVEJDAR 

Pod Ptáčka spadá i vyšetřování údajného dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo. „Ptáček má obdržet hodnost brigádního generála v květnu, a to společně s policejním prezidentem Janem Švejdarem. Pak má být ‚uklizen‘ na místo policejního ředitele v Pardubicích,“ sdělil ppmagazínu.com dobře informovaný zdroj z policejního prezidia (informace o generálské hodnosti se v případě pana ředitele Ptáčka nepotvrdila, pozn. red.).

Když jsme ověřovali informaci o údajném Ptáčkově konci přímo ve vedení pražské policie, jeden z tamních funkcionářů taktéž zmínil: „V květnu na pražském ředitelství Ptáček opravdu nejspíš končí a na jeho místo má být ustanoven plk. Aleš Benedikt, který šéfuje cizinecké policii, anebo Tomáš Lerch. Dále by měl skončit na útvaru policejního vzdělávání plk. Marek Adam.“

Důvodem nespokojenosti s Ptáčkem prý je, že jde o manažera, nikoli policistu.

Důvodem nespokojenosti s Ptáčkem prý je, že jde o manažera, nikoli policistu; jako úředník prý policejní práci příliš nerozumí. „Ale bez boje se vzdát nechce. Asi si už uvědomil, jak moc jsou s ním podřízení nespokojeni. I proto jim včera rozeslal dopis ohledně e-docházky, kterou zaváděl a proti které se u nás všichni bouří. Nyní od svého nařízení ustupuje,“ dodal jiný zdroj; ppmagazínu.com dopis poskytl, viz níže:

Redakce poté ověřovala reakce jednotlivých policistů, kteří pod Ptáčkem slouží. Jak dopis vnímají? Většinou spíše negativně.

Také čtěte

„Je to zoufalé, že se pořád něco zkouší, něco, co je naprosto k ničemu. To je taky tím, že se uměle vytvořila místa pro různé kamarády, známé a i za nimi musí být vidět práce,“ uvedl jeden z policistů. Další, pro změnu policistka, doplnila: „Obětoval milovanou evidenci, avšak spíše bych očekávala, že se vyjádří k titulu MBA, který získal v rychlokurzu, a to tak, aby v očích podřízených vypadal rovně.“

Ptáček je ve funkci od loňského května, kdy nahradil Miloše Trojánka, který se na vlastní žádost přesunul na post šéfa krajské policie na Vysočině. U příležitosti jeho jmenování podotkl tehdejší policejní prezident Tomáš Tuhý: „Pražská policie je bezpochyby jedno z nejzatíženějších krajských ředitelství.“ Ptáček podle něj prošel v rámci policie řadou manažerských pozic, a je tedy zkušeným policistou. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
3
2) Dobré
2
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
3
8 komentářů
 • Já bych si s Vámi, Martine toho služebního funkcionáře klidně vyměnil. pokud něco málo víte o policejní práci, tak buďte objektivní. Na téma řadových příslušníků toho bylo napsáno dost a velitel není manažer. To si někdo, nevím kdo, plete hodinky a holinky. Za svými slovy z minulé reakce si stojím a pokud by to bylo potřeba, můžu to dokázat panu Martinovi i v osobním rozhovoru. Na této platformě končím s reagováním na toto téma.

  • Pane Morávku, alespoň jste mi potvrdil, že jste zřejmě činný služební funkcionář a z toho důvodu si také nedovolíte napsat nic negativního proti kolegům s příplatkem za vedení. A třeba si ty Vaše komentáře někdo z krajského vedení policie nebo přímo na prezidiu všimne a třeba něco naskočí na výplatní pásce. To není špatné zvýšit si osobní ohodnocení, získat nějakou tu odměnu anebo že by nějaká vyšší funkce? Doufám, že se Vašim podřízeným vede dobře. Ještě mě napadlo, nejsou Vaše komentáře třeba plněním služebních povinností v rámci Vašeho zařazení na oddělení tisku a prevence? Ale nedivil bych se ani tomu, kdyby prezidium využilo PR agenturu na tvorbu pozitivních komentářů. Vím, že toho jsou schopni. Mějte se a službě zdar. ;.-)

 • Výborně napsané pane Sokole. Ale nezlobte se, nemohl byste to však také umístit pod některý z těch článků, který s danou problematikou více souvisí? Třeba pod ten, který má druhou nejvyšší čtenost. Alespoň se s tím seznámí více čtenářů. Děkuji.

 • Několik řídících pracovníků policie získalo podvodným způsobem tituly z jejich policejní akademie především v roce 2018. Zřejmě v domnění, že se na to nepřijde, nyní to už ví všichni a ani nikdo z nich to nebyl schopen popřít a přesto jsou dále ve funkcích a škodí celému systému i těm, kterým mají pomáhat a chránit.
  Jak je možné, že doposud nebyli postaveni mimo službu.
  Jak k tomu přijdou ti policejní funkcionáři co vystudovali poctivým způsobem a kteří se toho velmi pravděpodobně organizovaného podvodu neúčastnili a jak k tomu přijdou desítky tisíc poctivých policistů – jak jim má veřejnost v této situaci věřit.
  Proč státní zastupitelství nic nekoná a neprověří to a neinformuje o věci veřejnost. Proč to už dávno neřeší ministerstvo a parlament – tady jde o státní zaměstnance ne o běžné občany.
  Malá skupina lidí se na policejní akademii domluvila, že si udělí tituly a nikomu to nevadí? Proč jim doposud nebylo ani sděleno obvinění? Vždyť za toto účelové zvýšení vzdělaní brali následně odměny a nehorázně se takto obohatili. Za běžné několikadenní školení získali titul na škole, která k tomu nemá akreditaci, nikomu nemohou tvrdit, že to předem nevěděli a že nejednali úmyslně a nezneužili své postavení, způsobem, který nemá ve světě obdoby. Proč v minulých letech stejná školení nebyla zakončena udělením těch titulů a v roce 2018 ano? Má policie v tuto chvíli nějakou koncepci.

  • Výborně napsané pane Sokole. Ale nezlobte se, nemohl byste to však také umístit pod některý z těch článků, který s danou problematikou více souvisí? Třeba pod ten, který má druhou nejvyšší čtenost. Alespoň se s tím seznámí více čtenářů. Děkuji.

 • Generala odmenou za odchod? Jsem jedine pro! Nadelal vic skody, nez uzitku. Jen nechapu, proc by mel Praze sefovat zase nekdo z venci, kdyz ma Praha dostatek vlastnich schopnych lidi, kteri Prahu a jeji specifika i s jejimi problemy znaji velmi dobre…

 • Není co komentovat. Vím, co dokážou podřízení, dostanou-li k tomu možnost. S jejich pravdou bych zacházel opatrně. A brigádní generál Ptáček? Bude snad lacinější chleba. Top by mně nermoutila. A policejní prezident plk. Mgr. Švejdar? Kdo jiný by si zasloužil generálskou hvězdu, když ne on. Za tímto názorem si stojím.

  • Aha, pan Morávek je bývalý služební funkcionář. Tak jen dál podporujte ty takzvané “managery” 😉 Je jenom škoda, že se těch řadových policistů nenajde ještě více, kteří by se nebáli vystoupit s kritikou služebních funkcionářů. Třeba by se konečně podařilo vyčistit sbor od neschopného vedení.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru