1968. Sověti v Praze. | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Vondra: Pavlův otec vpustil Rusáky do kasáren v Litoměřicích, když tamní velitel nechtěl

Ale zároveň my křesťani umíme odpouštět, když si to lidi odpracují, dodává k prezidentovi

Inaugurací prezidenta Petra Pavla přestalo být tabu, že tento bývalý československý voják sloužil v komunistické rozvědce. V oficiálním životopise nového prezidenta, který se objevil na stránkách Hradu, je totiž uvedena zásadní věta: V roce 1988 před nástupem na postgraduální kurz jsem se stal členem Zpravodajské správy Generálního štábu. Co si říká europoslanec ODS Alexandr Vondra – někdejší mluvčí Charty 77, který si prošel disentem –, když na Hradě sedí tento bývalý komunistický funkcionář?

Česko
Analytická rubrika Česko PressPort Magazínu se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Petr Pavel se narodil roku 1961 v Plané u Mariánských Lázní do rodiny příslušníka Československé lidové armády, pocházejícího ze Lhoty za Červeným Kostelcem. Otec, plukovník Josef Pavel (1937–2020), působil jako zpravodajec a měl na starost i elektronický průzkum, mimo jiné zachycování a analyzování zpráv armád NATO; v letech 1973 až 1989 působil v Táboře na tamním velitelství Západního vojenského okruhu. Matka Marie pocházela z rodiny živnostníků a byla absolventkou Vyšší hospodářské školy v Trutnově.

Hlavně po vzoru otce a po vzoru dědy z otcovy linie, který byl v Podkrkonoší horníkem, vstoupil dle svých slov Pavel také do KSČ. Byť jejich vztahy byly prý mnohdy komplikované, mluví o něm jako o respektované, ale také obávané autoritě: „Výchovu pojímal pod heslem: Škoda rány, která padne vedle.“

Petr Pavel vzpomíná na otcovy svérázné výchovné metody, když jej například už jako tříletého v Litoměřicích, kde tehdy bydleli, poslal s bandaskou do obchodu u nádraží pro kyselé zelí. „Zelí jsem přinesl domů v pořádku, a splnil tak úkol z mé první mise,“ uvedl Pavel.

„Je to realita, ale já si myslím, že Petr Pavel to nějak za těch 33 let, které od té doby uplynuly, docela odpracoval,“ říká Alexandr Vondra k otázce ohledně komunistické kariéry nového prezidenta. „Koneckonců když jsem byl ministr obrany, tak jsem ho navrhoval – a tehdejší prezident Václav Klaus mi to bez potíží schválil, posvětil – jako náčelníka Generální štábu Armády ČR.“

„Čili je to samozřejmě selhání – trochu mne štvalo, jak to v kampani bagatelizoval (komunistickou kariéru, pozn. red.), ale zároveň my křesťani umíme odpouštět, když si to lidi odpracují,“ podotýká Alexandr Vondra s tím, že v disentu protestovali více proti lidem, jako byl Pavlův otec.

„Co vím, tak Pavlův otec pustil Rusáky do kasáren v Litoměřicích v momentu, kdy ten, kdo tam původně velel, je tam odmítl pustit. Čili Pavel vyrůstal v nějakém prostředí, ale nasazoval život na Balkáně, zachraňoval francouzské vojáky,“ dodává Alexandr Vondra.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Vondra: Pavlův otec vpustil Rusáky do kasáren v Litoměřicích, když tamní velitel nechtěl
Hodnocení čtenářů1 Hlas
99
99
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.