SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
UFO nad vojenskou základnou | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Američané netuší, co jim létá nad základnami. Vznikla skupina pro vyšetřování

Stella Čermáková
Stella Čermáková Redaktorka | překladatelka
Aktualizace:
TÉMA
Rubrika TÉMA PressPort Magazínu zkoumá různé jevy a témata napříč společností nejen v Čechách, ale i v zahraničí.

Téma jako ze sci-fi: UFO nad vojenskými základnami, se kterým si Američané nevědí rady. Americké ministerstvo obrany proto zřídilo novou pracovní skupinu, která se bude zabývat zkoumáním neidentifikovaných létajících objektů. Skupina bude spadat pod velení amerického námořnictva. Ministerstvo obrany ji zřídilo, aby „zlepšilo pochopení a získalo vhled do povahy a původu UAP“.

Ano, nejde o překlep – UAP. Pentagon totiž namísto populárního označení „neidentifikovatelné vzdušné objekty“ (Unidentified Flying Object – UFO) preferuje formulaci „neidentifikovatelné vzdušné jevy“ (Unidentified Aerial Phenomena – UAP).

Úkolem skupiny pak bude podle Pentagonu „odhalovat, analyzovat a vytvářet seznam neidentifikovaných vzdušných jevů, které by mohly představovat ohrožení národní bezpečnosti Spojených států“.

Vznik pracovní skupiny schválil náměstek ministra obrany David Norquist 4. srpna, informoval aktuálně Pentagon. Zdůraznil přitom, že armáda bere jakékoli narušení vzdušného prostoru vážně a každé hlášení o něm prověřuje. „A to včetně narušení, které je zpočátku hlášeno jako UAP, když pozorovatel nedokáže ihned identifikovat, co pozoruje,“ dodalo ministerstvo. Na konci června vyjádřil Senát USA zájem o aktivity Pentagonu v oblasti neidentifikovaných létajících objektů.

Podle agentury AFP tak potvrdil existenci neformální skupiny, o jejíž práci na identifikaci létajících objektů informoval již v roce 2017 list The New York Times.

Nyní tato skupina dostala oficiální status, a Senát tak bude moci na její činnost lépe dohlížet. Agentura DPA upozornila, že se americká armáda neobává ani tak mimozemšťanů, ale spíše technologické nadřazenosti a špionáže ze strany Číny či Ruska.

Zřízení skupiny přichází poté, co námořnictvo Spojených států před několika měsíci zveřejnilo utajené zprávy, ve kterých piloti popisovali setkání s neznámými objekty. Všech osm případů se odehrálo ve vzdušném prostoru u pobřeží států Virginie a Severní Karolíny v letech 2013 až 2014.

Rozměry jako kufr

Ve zprávách se podle amerických médií lze dočíst, že pilot, který byl u setkání v listopadu roku 2013, tvrdil, že se nacházel od zařízení „bílé barvy bez jakýchkoliv dalších rozpoznávacích rysů“ ve vzdálenosti jeden a půl metru.

V hlášení z 26. března 2014 další z pilotů, působící na letadlové lodi Theodore Roosevelt, uvedl, že viděl „kovový objekt“. Ten byl podle něj „do velikosti velmi malý a stříbrný“ a rozměry měl mít zhruba jako „kufřík“. Žádný z pilotů tehdy nebyl schopný určit, kdo neznámý létající objekt řídí.

Deník The New York Times nedávno zveřejnil článek informující o tom, že zákon autorizující oblast působnosti a rozpočet amerických tajných služeb na příští rok, obsahuje požadavek na větší transparentnost. Konkrétně se počítá s tím, že orgán zodpovědný za monitorování a výzkum UFO do 180 dní od nabytí účinnosti zákona zveřejní minimálně část svých poznatků formou veřejné zprávy.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Američané netuší, co jim létá nad základnami. Vznikla skupina pro vyšetřování
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
96
96

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Jsme v rukou psychopatů, říká poslanec Volný, jehož proslavil flákanec