Apokalypsa: druhá série ojedinělých fotografií z válečného konfliktu na Ukrajině

Nataša Hrisenko (30), spolupracovnice naší redakce, poskytla ppmagazínu.com série fotografií z zbrojeného konfliktu na východní Ukrajině, kde několikrát působila jako dobrovolnice.

Fotky pořídila buď ona, anebo její přátelé; mnozí jsou po smrti. Snímky nepotřebují komentář; ilustrují, co se na Ukrajině událo a stále děje. Jsou svědectvím, které by nemělo zapadnout.

Druhá série je především z doněckého letiště a jeho okolí. Toto mezinárodní letiště nesoucí název po geniálním Sergeji Prokofjevovi, jenž zesnul v týž den jako Stalin (na videu jeho třetí klavírního koncert proslulý tím, že proti sobě v poslední větě válčí pravá s levou rukou), se na sklonku září 2014 stalo nejžhavějším ohniskem konfliktu na východě Ukrajiny. Ani Kyjev, ani proruští separatisté se komplexu nehodlali vzdát. Pro Ukrajince se z něj stal symbol jejich bojového odhodlání, povstalci ho zase považovali za součást svého hlavního města a předmostí potenciální ukrajinské ofenzivy.

Do dne 21. ledna 2015 bylo po osmi měsících bombardování z obou stran letiště zcela zničeno. Výsledkem bojů bylo obsazení areálu letiště a také trosek budov povstalci.

Prozatímním šéfem neuznávané Doněcké lidové republiky, kterou na východě Ukrajiny vyhlásili separatisté, byl loni v září jmenován Denis Pušilin. Ten předtím zastával funkci předsedy doněckého poslaneckého sněmu.

Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Czech CS English EN