Apokalypsa: Obce na jihu Moravy srovnalo se zemí obrovské tornádo

Starosta: Jsou tady možná stovky domů absolutně bez střech, bez krovů, vyvrácené stromy, převrácený kamion, auta, silnice jsou zavalené

Obec Lužice | ZDROJ: Facebook
Česko
Analytická rubrika Česko PressPort Magazínu se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Polovina obce Hrušky na Břeclavsku je podle místostarosty Marka Babisze srovnaná se zemí. Obcí prošlo tornádo. Automobily mrštilo proti domům, místní kostel je bez střechy. Bouře – tornádo – se prohnalo i Moravskou Novou Vsí či Lužicemi. Poškozené jsou podle starosty snad stovky domů, v místě jsou převrácené vozy včetně kamionu.

„Povoláváme další pomoc, pomáhá nám armáda, sousedé z Rakouska, Slovenska, máme 150 zraněných, zavalené v budovách,“ řekla včera krátce po katastrofě mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová. Tornádo srovnalo se zemí značnou část obce Lužice na Hodonínsku, Hrušky na Břeclavsku, Moravskou Novou Ves, silné poškození hlásí Mikulčice, část Hodonína a další obce.

Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunuly na Hodonínsko.

Záchranáři na jihu Moravy vyhlásili mimořádnou událost čtvrtého stupně, jde o lokalitu na Břeclavsku. „Jde o hromadné postižení více osob,“ uvedla mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková.

Ředitel hodonínské nemocnice Tesařík v noci uvedl, že v jejich zařízení zemřel jeden člověk. Nemocnice kvůli situaci po bouřce a tornádu vyhlásila traumaplán, zraněné přivážely desítky vozidel, nejen sanitek a hasičů. Zranění měli pohmožděniny, otevřené zlomeniny a zranění hlavy. Situace podle Tesaříka vypadala jako na bojišti.

„Rozhodně jsme tady ale měli více než desítky lidí, možná to mohlo být odhadem i 200. Naváželi je sem záchranáři, hasiči i příbuzní auty,“ uvedl Tesařík. „Byla to apokalypsa. Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou,“ uvedl Tesařík.

Počet obětí: už tři

„Můžeme říct, že jsou oběti na životech. Přesná čísla nevíme,“ dodala včera Kropáčková. Podle ní zůstali lidé zavaleni pod zřícenými domy a je stále mnoho míst, kam se záchranáři zatím vůbec nedostali. V pátek ráno byly potvrzeny tři oběti.

Bouře se Moravskou Novou Vsí, kde žije asi 2600 lidí, přehnala před 20:00. „Jsou tady možná stovky domů absolutně bez střech, bez krovů, vyvrácené stromy, převrácený kamion, auta, silnice jsou zavalené, záchranný systém se k nám ani nemá jak dostat. Je tady popadané zdivo, uniká plyn, nejde elektřina,“ popsal starosta Marek Košut. Podle něj to vypadá, jako kdyby tam přešla fronta. 

Obec Lužice po zásahu tornáda. ZDROJ: Facebook

Centrum obce to podle něj zasáhlo nejvíce. „Ty zničené domy jsou neobyvatelné, za chvíli bude tma a ty lidi ani nemají kam jít. Nefunguje ani spojení, ani jsem se nemohl na ten záchranný systém dovolat. Jste první člověk, se kterým po telefonu mluvím,“ řekl po události starosta. Uvedl, že v obci by mohli být i zranění.

Bouře zasáhla i nedaleké Hrušky. Místostarosta obce Marek Babisz řekl, že teprve budou zjišťovat, co vše je zničené.

Ve Valticích padaly kroupy velké jako tenisové míčky, uvedl starosta Trojan. Na radnici jsou rozbitá okna, kroupy rozbíjely auta. Bouřka a krupobití také poničily střechu i okna zámku ve Valticích. Podle kastelána půjdou škody do milionů korun. 

Neprůjezdná D2

Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. Mluvčí policie David Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. „Stalo se to před chvílí,“ poznamenal. 

Na konto sbírky Nadace Via, která pomůže bouří zasaženým obcím na Moravě, poslali lidé do 8:00 zhruba deset milionů korun, přispělo přes 10 000 lidí. Sbírku vyhlásila například i Diecézní charita Brno. Lidé mohou posílat peníze přímo na zřízený účet, přispět je možné také posláním DMS z mobilních telefonů. Online charitativní sbírku založila i dárcovská platforma znesnáze21. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc – nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech. Nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Apokalypsa: Obce na jihu Moravy srovnalo se zemí obrovské tornádo
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.