SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Pravěký hrob | ILUSTRATIVNÍ FOTO: archiv PressPort Magazínu

Archeologové nalezli v Holubicích 23 pravěkých hrobů

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Celkem 23 hrobů z pozdní doby kamenné našli archeologové při záchranném výzkumu poblíž silnice I/50 v Holubicích na Vyškovsku. Na stejném místě objevili i pozůstatky pozdějšího osídlení z mladší doby bronzové i z období Velké Moravy. ČTK to řekla vedoucí výzkumu Blanka Mikulková z vyškovského pracoviště Ústavu archeologické památkové péče Brno.

„Vzhledem k tomu, že jsou zaznamenané velmi staré nálezy z první třetiny 20. století při stavbě nedaleké cihelny, tak jsme nějaký nález očekávali. Pohřebiště spadá do pozdní doby kamenné, v hrobech jsme našli keramiku typickou pro kulturu se zvoncovitými poháry, drobné kovové předměty i například nátepní destičky používané při lukostřelbě,“ uvedla Mikulková.

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

Další nálezy pocházely z doby o 1000 let mladší, z doby přibližně 1100 let před naším letopočtem. Lidé v mladší době bronzové tam těžili hlínu a vyhloubili na místě někdejšího pohřebiště takzvané hliníky. Zároveň ale respektovali místo odpočinku svých předků.

„Je zajímavé, že když narazili na hrob, nechali jej tak, jak byl, a hlínu kopali okolo něj. I když například těžbou hrob porušili, například poškodili ruce pohřbeného těla, zbytek hrobu nechali netknutý. Je vidět, že si uvědomovali, že jde o pohřebiště,“ doplnila archeoložka.

Při výzkumu našli archeologové také odpadní jámu přibližně z druhého století našeho letopočtu a v ní keramiku dovezenou z římské říše. Ve stejné lokalitě našli archeologové také pozůstatky slovanské chaty z období Velké Moravy, tedy asi 10. století našeho letopočtu.

Nálezy teď odborníci ošetří ve specializovaných laboratořích, u kosterních pozůstatků antropolog určí přibližný věk pohřbených, jejich pohlaví a také některé nemoci, které lze z kosterních pozůstatků poznat. Po dokončení konzervace nálezy převezme Muzeum Vyškovska.

Archeologové nalezli v Holubicích 23 pravěkých hrobů
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Odešel Jiří Brady (†90), pamětník holocaustu, kterého dle všeho zneužili čeští politici