KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím ilustrace Eiko Ojala)

Babiš chce zprávu BIS odtajnit. Šándor příliš nevěří příběhu o putovní dvojici agentů

Je to samozřejmě zvláštní načasování, dodává Andor Šándor

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že vláda v pondělí projedná zprávu tajných služeb, konkrétně Bezpečnostní informační služby (BIS), která vedla k vyhoštění 18 ruských diplomatů. Obsahuje informace o zapojení příslušníků ruské GRU do výbuchů ve Vrběticích a premiér ji chce následně poskytnout i veřejnosti.

„Nechci se nyní vyjadřovat, vše je ve vyhrazeném v režimu. Všechno, co říkám, je, že vláda to projedná, vláda to odtajní a veřejnost si o tom může pak udělat obraz,“ prohlásil Babiš v rozhovoru pro Lidovky.cz.

„Dokument jsem dostal v pátek v 16.54, pan Hamáček také v přibližně stejný čas. Bude ho v pondělí projednávat vláda, protože ostatní ministři ho neviděli, a budu chtít, aby ten dokument byl odtajněn,“ dodal premiér, který se odmítl jakkoli vyjadřovat k tvrzení exministra zahraničí Tomáše Petříčka, že on měl informace o ruské akci ve Vrběticích už dříve.

Bezpečnostní analytik generál Andor Šándor v neděli označil výbuchy ve Vrběticícíh za závažné a za něco, co by se nikdy stát nemělo – ale zdá se mu podivné, když někdo říká, že má jasné důkazy pro závažné podezření. Buď jsou důkazy a pak je věc jasná, nebo existuje závažné podezření. „Je to samozřejmě zvláštní načasování, zvlášť když ještě v pátek večer sedí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na kufrech pro cestu do Moskvy. To načasování vyvolává řadu otázek. Zvlášť když Hamáček říká, že to nevěděl, zatímco exministr Petříček říká, že to věděl,“ podivoval se Šándor v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

„Příliš nevěřím (příběhu) o putovní dvojici agentů GRU, kteří cestují po světě a páchají tu výbuch ve Vrběticích, tu útok novičokem,“ doplnil někdejší šéf vojenské rozvědky Šándor s tím, že také nevěří tomu, že představitelé vlády neměli od zpravodajských služeb informace dřív. „Určitě ty informace někdo dostávat musel, o tom já vůbec nepochybuji,“ řekl.

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka v souvislosti s českou reakcí na kauzu Vrbětice a vyhoštěním 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze uvedl, že takhle se chová sebevědomá a hrdá země. Uvedl to v neděli na twitterovém účtu BIS.

Prezident Miloš Zeman se k vyhoštění ruských diplomatů z České republiky a informacím o výbuchu ve Vrběticích šířeji vyjádří příští neděli v televizi Prima. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Někteří zástupci opozice kritizují, že se hlava státu k podezření na zapojení ruské tajné služby do exploze muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 nevyjádří dřív.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Babiš chce zprávu BIS odtajnit. Šándor příliš nevěří příběhu o putovní dvojici agentů
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
97
97
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.