SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím ilustrace Eiko Ojala)

Babiš chce zprávu BIS odtajnit. Šándor příliš nevěří příběhu o putovní dvojici agentů

Je to samozřejmě zvláštní načasování, dodává Andor Šándor

PPInfo
PPInfo Aktuality
Aktualizace:
Česko
Rubrika PressPort Magazínu Česko se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že vláda v pondělí projedná zprávu tajných služeb, konkrétně Bezpečnostní informační služby (BIS), která vedla k vyhoštění 18 ruských diplomatů. Obsahuje informace o zapojení příslušníků ruské GRU do výbuchů ve Vrběticích a premiér ji chce následně poskytnout i veřejnosti.

„Nechci se nyní vyjadřovat, vše je ve vyhrazeném v režimu. Všechno, co říkám, je, že vláda to projedná, vláda to odtajní a veřejnost si o tom může pak udělat obraz,“ prohlásil Babiš v rozhovoru pro Lidovky.cz.

„Dokument jsem dostal v pátek v 16.54, pan Hamáček také v přibližně stejný čas. Bude ho v pondělí projednávat vláda, protože ostatní ministři ho neviděli, a budu chtít, aby ten dokument byl odtajněn,“ dodal premiér, který se odmítl jakkoli vyjadřovat k tvrzení exministra zahraničí Tomáše Petříčka, že on měl informace o ruské akci ve Vrběticích už dříve.

Bezpečnostní analytik generál Andor Šándor v neděli označil výbuchy ve Vrběticícíh za závažné a za něco, co by se nikdy stát nemělo – ale zdá se mu podivné, když někdo říká, že má jasné důkazy pro závažné podezření. Buď jsou důkazy a pak je věc jasná, nebo existuje závažné podezření. „Je to samozřejmě zvláštní načasování, zvlášť když ještě v pátek večer sedí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na kufrech pro cestu do Moskvy. To načasování vyvolává řadu otázek. Zvlášť když Hamáček říká, že to nevěděl, zatímco exministr Petříček říká, že to věděl,“ podivoval se Šándor v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

„Příliš nevěřím (příběhu) o putovní dvojici agentů GRU, kteří cestují po světě a páchají tu výbuch ve Vrběticích, tu útok novičokem,“ doplnil někdejší šéf vojenské rozvědky Šándor s tím, že také nevěří tomu, že představitelé vlády neměli od zpravodajských služeb informace dřív. „Určitě ty informace někdo dostávat musel, o tom já vůbec nepochybuji,“ řekl.

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka v souvislosti s českou reakcí na kauzu Vrbětice a vyhoštěním 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze uvedl, že takhle se chová sebevědomá a hrdá země. Uvedl to v neděli na twitterovém účtu BIS.

Prezident Miloš Zeman se k vyhoštění ruských diplomatů z České republiky a informacím o výbuchu ve Vrběticích šířeji vyjádří příští neděli v televizi Prima. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Někteří zástupci opozice kritizují, že se hlava státu k podezření na zapojení ruské tajné služby do exploze muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 nevyjádří dřív.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Babiš chce zprávu BIS odtajnit. Šándor příliš nevěří příběhu o putovní dvojici agentů
Hodnocení čtenářů1 Hlas
98
98

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Virus kontra právo: omezují se zaručené svobody