SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Andrej Babiš | KOLÁŽ: PressPort Magazín (foto: Mafra)

Babiš: Nemám dobré zprávy. Přitvrdíme, pokud se nestane zázrak

Prymula se bude dále podílet na boji s epidemií

Hodnocení čtenářů2 Hlasování
75
75

Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit opatření proti šíření koronaviru, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve videu zveřejněném v neděli na svém YouTube kanále. Znovu vyzval, aby lidé omezení dodržovali; zhrozil se nad sobotními trhy na pražské náplavce. Dále premiér oznámil, že končící ministr zdravotnictví Roman Prymula se bude podílet na boji s epidemií jako člen vládní expertní skupiny.

Nynější opatření, která platí teprve od čtvrtka, mají podle premiéra „strašně moc“ výjimek. Uvedl také, že ministerstvo zdravotnictví musí předložit projekt na urychlení trasování i testování. Hledat kontakty nakažených koronavirem stát nestíhá, přiznal.

Kvůli rostoucímu počtu nakažených hlavně mezi seniory nad 65 let bude podle Babiše potřeba, aby se vláda opatřeními proti koronaviru znovu zabývala. Dosavadní podle něj nefungují, někteří lidé je nedodržují.

„Příští týden bude klíčový. A pokud se nestane zázrak, nám nic jiného nezbude, jenom ta opatření ještě přitvrdit. Bohužel,“ řekl. Vyzval k zodpovědnosti a solidaritě se staršími spoluobčany.

„Já tady nic nebudu slibovat, protože já nevím, co bude s tím virem, nevím,“ uvedl premiér. Připomněl, že na koronavirus není žádný lék a počty nakažených rostou v celé Evropě.

Světlem na konci tunelu je podle Babiše vakcína. Předběžně jsou zprávy, že by mohla být k dispozici od prosince, řekl. Česko by podle něj mělo dostat půl milionu vakcín, prioritně by měli být očkováni lidé na 65 let, pacienti s chronickými chorobami, zdravotníci nebo zaměstnanci v sociálních službách. Připomněl, že vláda objednala v Evropské unii 3,5 milionu dávek, což vystačí pro 1,75 miliónu obyvatel.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Babiš: Nemám dobré zprávy. Přitvrdíme, pokud se nestane zázrak
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
75
75

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Eritrejec, který zabil dítě, se vyhne vězení