Andrej Babiš | KOLÁŽ: PPM

Babiš: Sputnik už nepotřebujeme. Jsme nepromořenější stát na světě. Fotbal ano, školy ne – absolutní blbost

Škoda je miliarda, kterou musíme od Rusů vymáhat, dodává k vrbětické kauze premiér.

Sponzorováno

Jak zvládá vláda pandemii? Rozhodne očkování sněmovní volby? Jaké chyby během koronakrize sám udělal? Proč jsou zavřené školy, ale na fotbal se může? Na otázky XTV odpovídá premiér Andrej Babiš (ANO), který se věnuje i vrbětické kauze a napjatým česko-ruským vztahům.

Rozhovor
Rubrika Rozhovor přináší rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají co říct.

Tři milióny osmdesát šest tisíc naočkovaných. Je to hodně?
Celá Evropa má málo vakcín, ale my jsme objednali dvacet sedm miliónů vakcín. A objednali jsme je skvěle, protože z toho de facto 14 miliónů je od Pfizer/BioNTech. A to je nejspolehlivější firma.

Jaký je výhled?
Pokud to všechno dodají – někteří dodavatelé nejsou úplně spolehliví –, doufám, že do konce června naočkujeme až 5,7 miliónu dospělých občanů.

Rozhodne očkování podzimní volby?
Ale to tak není. To se tak říká. Netanjahu, můj přítel Netanjahu, izraelský premiér, kterého jsem byl podpořit před volbami, tak ti očkují skvěle, nejlépe z celého světa, ale nějak zásadně mu to u voleb nepomohlo, i když pandemie se u nás bohužel stala politickým tématem už v krajských volbách, kdy opozice neměla žádné téma.

Jaké dvě tři největší chyby se staly, pokud jste si jich vědom?
Ale jasně. Chyb se stalo. Ale kdo je nenadělal? Názory se stále různí. Třeba nyní jsme chtěli otevírat školy, ale kdo tomu nejvíc bránil? Epidemiologové. Pro mě nepochopitelně. S rotační výukou mají rodiče problém. A potom se stanou takové nesmysly, že hlavní hygienička povolí fotbal. Mimo vládu. Jsem zděšen, co je to za blbost. Za celý ten čas neznám jediného epidemiologa, který by něco předpověděl přesně. Ale víte, co je zajímavé. My jsme nejpromořenější národ na světě. Co to znamená? Asi jsme ta opatření příliš nedodržovali. Doufejme, že nám to nyní pomůže.

V čem jste vy osobně špatně rozhodnul?
Ministři nerostou na stromech. A pro mě jako premiéra je velký problém, že nejsem sám ministrem. Ráno se probudím, koukám v šest, co je na sítích, a vidím na Seznam Zprávách lži o očkování. A hned píšu ministrovi: Reagujte! Vždyť to je lež! Musíte to vyvrátit. Ty lži musíte vyvracet. Ministerstvo musí reagovat.

Kdo je zodpovědný za rozpačitý začátek očkování?
My nemohli shánět vakcíny. Domluvili jsme se, že je nakupuje společně Evropa pro nás. A je to dobře. Kdybychom každý nakupovali, jak bychom chtěli, ceny by byly astronomické. Ale Evropa byla naivní. Neudělali dobře smlouvy. Výrobcům vakcín jsme dali 3,2 miliardy euro – na vývoj, na předfinancování. A ta AstraZeneca nás totálně vyšplouchla. Problém je, že Evropa nemá vlastní výrobu vakcín. V roce 1960 bylo Československo světovou velmocí ve výrobě vakcín – třeba dětská obrna…

Je ruská vakcína definitivně uzavřený příběh?
Už ji nepotřebujeme. Vakcín máme dost.

Pojďme k Rusku…
Opozice vždycky říkala, že je tu plno diplomatů, že jsou tu špioni, ale my jsme reagovali. Nyní máme stejný počet diplomatů na obou stranách. Vyhostili jsme špiony. Reagovali jsme jako svrchovaná země. Samozřejmě že je ten případ složitý na pochopení. Když jsem to poprvé slyšel, říkal jsem, že to snad není možné… V roce 2014 tady ruští agenti vyhodí do vzduchu sklad, zabili nám dva lidi. A nyní, sedm let poté, nám dáváte papír, že to tak je. Až teď vidíme, že tyto výbuchy byly i v Bulharsku.

Jste přesvědčen, že se věci mají tak, jak jsou občanům prezentovány?
Ty verze… Je jasné, že až do ztotožnění těch agentů se pracovalo s verzí – manipulace s vojenským materiálem. Pro mne je důležitá policie, která v tom hrála nejdůležitější roli a rozkryla to – a jednou se všichni dozví, jak to bylo. Nyní je jedna verze – že ruští agenti teroristicky útočili na sklad a bohužel přitom zemřeli dva lidé. Škoda je miliarda, kterou musíme od Rusů vymáhat.

Je BIS pobočkou CIA?
To je nesmysl. Jsme svrchovaný stát. Nejsem loutka. Nejsem premiér, kterému někdo něco nadiktuje. Vliv na mě má jenom manželka a moje děti.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME

BOX UNIVERSÁLNÍ
Babiš: Sputnik už nepotřebujeme. Jsme nepromořenější stát na světě. Fotbal ano, školy ne – absolutní blbost
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
63
63
Naše hodnocení
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.