Hlavní nádraží v Praze, stanice metra. | FOTO: Martin Divíšek/EPA

Babiš: Vyhlásili jsme stav nouze na základě jiné skutkové podstaty a v souladu s Ústavou

V nově vyhlášeném nouzovém stavu vláda upravila provoz úřadů, mají fungovat dle normálních úředních hodin

aktuality
Důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

Vláda v neděli na základě žádosti hejtmanů vyhlásila na 14 dní v celé České republice nouzový stav kvůli epidemii covidu-19. Nový stav nouze potrvá do 28. února. Začne o nedělní půlnoci a naváže tak na dosavadní nouzový stav, který ve stejnou dobu skončí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podle analýzy kabinetu je postup v souladu s Ústavou. Podle některých právníků či šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) však Ústavu a sněmovnu obchází.

V nově vyhlášeném nouzovém stavu vláda upravila provoz úřadů, mají fungovat podle normálních úředních hodin. Otevřou se výdajová okénka knihoven.

„Ukončení nouzového stavu by znamenalo de facto rozvolnit, a to si nemůžeme dovolit,“ řekl na tiskové konferenci Babiš. Při dohodě vlády s hejtmany, že kraje požádají o nouzový stav, vyhrál zdravý rozum, uvedl také premiér. Hejtmanům poděkoval, že nepolitikařili jako sněmovna.

Všichni hejtmani, včetně pražského primátora, požádali vládu o vyhlášení nouzového stavu na území svého kraje po dopoledním jednání s ministry. Po čtvrtečním nesouhlasu Sněmovny s prodloužením dosavadního stavu nouze to podle Babiše byl jediný způsob, jak zachovat dostatečná opatření proti covidu-19. Kabinet plánuje o další podobě boje s epidemií jednat s opozicí. Hejtmani i zástupci sněmovních stran mají k řadě opatření výhrady.

Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) poděkovala Asociaci krajů za věcnou diskusi. „Vedla k našemu společnému cíli. Tím není nic menšího, než ochrana zdraví nás všech. Hejtmani jsou lidem blíž než opoziční poslanci v malostranských palácích,“ uvedla. Žádost vlády o prodloužení nouzového stavu oproti předchozím případům nepodpořila KSČM, kabinet poté nenašel shodu ani s žádnou jinou z opozičních stran.

Na trvání nouzového stavu je navázána většina opatření vlády proti covidu-19, bez jeho trvání by musel kabinet restrikce vyhlásit podle předpisu o ochraně veřejného zdraví. Podle ministrů by však taková pravidla byla při současném vývoji epidemie nedostatečná.

Hejtmani v neděli vyzvali vládu, aby urychleně projednala návrh nového pandemického zákona. Podle Babiše ho ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vládě předloží v pondělí.

Přehled opatření platných od pondělí

Provoz úřadů a knihoven:
Úřady budou nově fungovat podle normálních úředních hodin, aby mohli lidé využívat jejich služeb. Důvodem je zamezení vytváření front a hromadění velkého množství lidí na jednom místě. O tuto úpravu žádali hejtmani i zástupci sněmovní opozice.
Otevřou se také výdejová okénka knihoven.
Nově bude možné vykonávat komisionální zkoušky.
Valné hromady firem:
Vláda umožní jednání orgánů firem, například představenstva nebo dozorčí rady, případně volbu členů například na valné hromadě.
V případě, že se zasedání bude účastnit více než deset lidí, je nutné, aby měli účastníci minimálně antigenní test, dodržovali rozestupy dva metry a používali respirátory nebo chirurgické roušky. Maximální počet osob je stanoven na 50, pokud nejde o zasedání nezbytné pro splnění zákonných povinností.
Ubytovací služby:
Ubytovacích služeb mohou od pondělí kromě lidí na služební cestě využít lidé, kteří cestují do jiného města za lékařem. Výjimka platí i pro jejich blízké, kteří je na cestě doprovázejí.
Omezení pohybu:
Vláda zakázala pohyb lidí na celém území Česka od 21:00 do 4:59.
Opatření umožňují i v tento čas cesty do práce, výkon povolání a cesty domů.
Výjimku mají také lidé pro neodkladné cesty důvodu ochrany života, zdraví a majetku.
Do 500 metrů od domu je v době zákazu vycházení možné venčit psy.
Vláda také zakázala návštěvy pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče.
Pro veřejnost vláda uzavřela vleky a lanovky. V provozu zůstaly jen ty, které jsou důležité pro dopravní obslužnost, energetiku či záchranáře
Mezi 5:00 a 20:59 by se lidí neměli sházet ve větších skupinách než dvojicích. Výjimkou jsou například členové domácnosti nebo kolegové v práci.
Dotčeno je i cestování do zahraničí, především jsou vyžadovány testy při návratu. Kromě toho jsou zde však omezení, která nejsou v moci české vlády – například Německo obnovilo hraniční kontroly a výrazně zpřísnilo vstup na své území z Česka.
Služby hotelů, penzionů a dalších zařízení:
Poskytování ubytovacích služeb je zakázáno už od 18. prosince.
Výjimku z tohoto zákazu mají lidé na služebních cestách, kteří se prokážou písemným potvrzením zaměstnavatele. Ty hoteliéři a další provozovatelé ubytovat mohou.
(Od pondělí budou mít výjimku i zmínění lidé cestující do nemocnice nebo za lékařem a jejich doprovod.)
Výjimku mají také osoby, kterým byla nařízena pracovní povinnost podle krizového zákona, a cizinci s oprávněním ke vstupu, kteří nemají jiné bydliště na území Česka.
Hotely a ubytovací zařízení mohou také využívat lidé v nařízené izolaci nebo karanténě.
Restaurace, obchody a alkohol na veřejnosti:
Pokračuje zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti. Vláda to odůvodňuje obavou, že by se lidé mohli shlukovat před hospodami.
Platí omezení maloobchodního prodeje s výjimkou obchodů s potravinami, lékárny, drogérie, květinářství, optiky, galanterie či papírnictví. V prodejnách je povoleno nabízet jen zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.
I nadále zůstávají pro veřejnost zavřené restaurace, hospody a další provozovny stravovacích služeb. Mohou prodávat jídlo a nápoje s sebou prostřednictvím výdejového okénka, rozvozu a podobně.
Vláda zakázala i prodej zboží na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách.
Kultura a sport:
Zakázány jsou koncerty, hudební, divadelní, filmová a jiná filmová představení cirkusů. Vládní nařízení nicméně pamatuje na to, že lze takové akce pořádat bez přímé účasti diváků.
Zavřené zůstávají plavecké bazény, wellness centra, sauny, solária a solné jeskyně.
Vláda také zakázala vstup veřejnosti do zoologických zahrad, botanických zahrad, muzeí, galerií nebo prostor hradů a zámků.
vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Babiš: Vyhlásili jsme stav nouze na základě jiné skutkové podstaty a v souladu s Ústavou
Hodnocení čtenářů1 Hlas
28
28
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.