Babiš Zemanovi: V případě Vrbětic existuje jen jedna vyšetřovací verze

O jediné verzi s účastí ruských agentů mluvil v pondělí také vicepremiér Jan Hamáček

KOLÁŽ: PressPort magazín
Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v Lánech vysvětloval prezidentovi Miloši Zemanovi, že v případu výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku existuje jednoznačně jen jedna vyšetřovací verze, a to s účastí ruských agentů GRU. Předseda vlády to řekl po schůzce s hlavou státu v lánském zámku. Zeman ve svém nedělním projevu mluvil o dvou verzích.

„Teď je jenom jedna vyšetřovací verze, a to je samozřejmě podle indicií a podle toho, co jsme dostali od policie – útok ruských agentů,“ řekl Babiš. Prezident v nedělním projevu mluvil i o první verzi, s níž policie pracovala od roku 2014 a podle které za explozí mohla být neodborná manipulace s výbušninami.

O jediné verzi s účastí ruských agentů mluvil v pondělí také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Babiš řekl, že jeho vyjádření podporuje. Dodal, že prezidentovi případ vysvětloval a hlava státu má na kauzu nějaký názor a má své argumenty. „Jednoznačně se pracuje teď s jednou verzí,“ dodal premiér.

Babiš: Zeman nás zkrátka podpořil

V sobotu 17. dubna Babiš s Hamáčkem oznámili, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření na zapojení příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU do výbuchů ve Vrběticích. Oznámení vyvolalo diplomatickou roztržku mezi Českem a Ruskem.

Česko vypovědělo 18 pracovníků ruského velvyslanectví, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko to odmítá a v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. České ministerstvo zahraničí pak rozhodlo o srovnání počtu lidí na ambasádách obou zemí.

Babiš zopakoval, že Zeman s kroky vlády souhlasil. „Zkrátka nás pan prezident podpořil z hlediska vyhošťování ruských kvazi diplomatů,“ uvedl premiér.

Obrana: Zakázaný materiál tam nebyl

Ministerstvo obrany současně odmítlo, že by byl ve Vrběticích skladován materiál zakázaný mezinárodními dohodami. Označilo to za klasický případ šíření dezinformací. Na webu ministerstva obrany to uvedl jeho mluvčí Jan Pejšek. O údajném uskladnění zakázaných protipěchotních min se o víkendu zmínila mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová.

Pejšek dodal, že veškerý majetek komerčních společností byl ve Vrběticích v roce 2014 uskladněný podle platných nájemních smluv se státním podnikem Vojenský technický ústav. „Všichni nájemci měli platné licence a oprávnění pro nakládání s tímto materiálem. A jakožto jeho vlastníci za něj nesli dle legislativy i uzavřených smluv plnou odpovědnost,“ poznamenal.

Zacharovová v neděli řekla, že Česko musí světovému společenství objasnit, jaké zbraně byly uloženy v muničním skladu ve Vrběticích. „Jak zjistila německá média, (…) byly tam také protipěchotní miny,“ uvedla mluvčí ruské diplomacie a dodala, že je zakázané takové miny přechovávat.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Babiš Zemanovi: V případě Vrbětic existuje jen jedna vyšetřovací verze
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
90
90
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.