KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím upravené ilustrace Luci Gutiérrez)

Babišovy dotace: výrazně narušují podnikatelské prostředí, likvidují konkurenci. A vždy je platí daňový poplatník

Dotace mi přijdou špatné zcela od základu už jen z principu

Tereza Urzová Publicistka
Spotřebitelé
Rubrika Spotřebitelé PressPort Magazínu se věnuje ekonomice a praktickým věcem, jež čtenáře pálí.
Naše hodnocení článku
90

Premiér Andrej Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů, jak tvrdí auditoři Evropské komise, a tvrdí, že 155 miliónů korun, které Agrofert dostal z českého rozpočtu, by mělo Česko vymáhat po Evropské unii.

Zatím přesně nevíme, jak si to představuje, kdo to navrhuje a kdo to schvaluje, ale fakta jsou taková, že bez ohledu na to, jestli jsou dotace vyplacené z českého nebo evropského rozpočtu – případně jestli jsou oprávněné nebo neoprávněné – platí je daňový poplatník. To je meritum věci.

Daňový poplatník, kterého se nikdo na nic neptal a který kolikrát sám bojuje s tím, aby svůj podnik nebo sebe uživil (obzvlášť v dnešní době). Žádost o jakoukoliv dotaci je zpravidla byrokraticky velice náročný proces, který je pro menší firmy či živnotníky často nemyslitelné absolvovat. Proto kolikrát dostane dotaci ten, kdo má nadbytečné časové a finanční prostředky na to, aby se tímto procesem prokousal až do konce (a někdy i ten, kdo pak může vyhazovat peníze i za to, aby se v novinové inzerci v Právu obhajoval; mám na mysli dnešní celostránkový inzerát s textem: Agrofert nic vracet nemusí. Není k tomu důvod).

Dotace výrazně narušují konkurenční prostředí, ač se často falešně tváří, že dělají pravý opak. Likvidují konkurenci, která na dotaci nárok neměla.

Dotace mi přijdou špatné zcela od základu už jen z principu. A tahle inzerce by mi přišla jako výsměch i v případě, že by Agrofert dotace dostal zcela oprávněně. “Nechtěli jste to platit, že? Ale zaplatili jste to a není žádný důvod, aby to kdokoliv vracel!”

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Babišovy dotace: výrazně narušují podnikatelské prostředí, likvidují konkurenci. A vždy je platí daňový poplatník
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
54
90
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>