SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Coca-Cola | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Balaštíková: Coca-Cola se pro Čechy vyrábí z laciných přísad

Povinné kvóty pro české potraviny se možná nakonec nezavedou

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Tento návrh vzbudil pořádnou vlnu nevole. Pevný podíl českých potravin v regálech odsoudili mnozí – od opozičních představitelů po různé asociace. Zastánci kvót v regálech supermarketů hovoří o podpoře českých zemědělců, odpůrci naopak o podpoře agrobaronů, hrozbě zvýšení cen a menší nabídce.

Vrátil se do druhého čtení. Konkrétně zavádí povinný 85 % podíl českých potravin v obchodech. Od příštího roku by pak měl tento podíl v českých obchodech představovat 55 % s tím, že by se každý rok zvyšoval o 5 procentuálních bodů až na zmíněných 85 % v roce 2027. Jak jej je schopna obhájit poslankyně Margita Balaštíková (ANO), jež tvrdí, že řetězce o původu potravin lžou, zneužily i koronaviru a že pro Čechy se vyrábí z laciných přísad též Coca-Cola?

„Povinné kvóty na potraviny, tak samozřejmě ta částka, která tam byla dána – 85 procent, zamávala hlavně řetězci. Nevím proč, když jejich reklama hovoří, že mají v současnosti 85 procent českých potravin, pakliže je tedy jejich reklama pravdivá,“ míní Margita Balaštíková.

A dodává: „Chtěli jsme otevřít takovou diskuzní platformu, že je potřeba začít se zabývat tím, že my Češi máme nárok na české potraviny, protože máme jistotu, odkud jsou, kde byly vypěstovány, popřípadě chovány. Jak byly zpracovány, jaké tam probíhalo zemědělské hospodářství.“

„Odpůrci mého pozměňovacího návrhu neříkali, že se to týká základních potravin, že se nebavíme o všech položkách čítající potraviny. Někteří poukazovali na to, že tady určitě nezačneme pěstovat banány. Takhle to určitě myšleno nebylo,“ konstatuje Balaštíková.

„Kontext byl takový,“ upřesňuje, „že se to bude týkat zhruba 155 položek, do kterých budou začleněny základní druhy potravin: mléko, mléčné výrobky, maso, mastné výrobky, základní druhy zeleniny a ovoce. Měly by tam být samozřejmě pekařské výrobky, určitě nápoje, takže naše minerální vody. Tím, že to vytrhávaly z kontextu, tak (řetězce, pozn. red.) ukazovaly, že nechtějí prodávat české potraviny. Sankce tam nejsou. Pouze by kontrola konstatovala: Ano, tento kontrolní řetězec nedává 75 procent potravin. Dá se říct, že to bylo doporučení.“

Místo povinných kvót hledejme skutečná řešení. Tak vyzněla diskuse profesních organizací s poslanci zemědělského výboru o pozměňovacím návrhu na zakotvení povinného podílu potravin na pultech českých obchodů. Ty jednoznačně podpořil prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek, ostatní však, včetně ministra zemědělství Miroslava Tomana, mluvili spíše o tom, jak prodej české produkce podpořit jinak, efektivněji a bez legislativních kontroverzí. K návrhu se poslanci ve výboru ještě vrátí. Další odsun schvalovacího procesu novely zákona o potravinách však přidělává vrásky ministerstvu zemědělství, protože ČR díky tomu neplní některé povinnosti, které jí již od prosince ukládá legislativa EU.

Povinné kvóty pro české potraviny na pultech obchodů se tak možná nakonec nezavedou. „Touto cestou asi neprorazíme, pojďme hledat jiné nástroje, které budou ostré jako břitva,“ prohlásil Marian Jurečka (KDU-ČSL), bývalý ministr zemědělství a jeden ze skupiny poslanců, kteří se podepsali pod návrh Zdeňka Podala (SPD) a Balaštíkové.

Poslanci sice nedospěli k žádnému konkrétnímu výsledku, nicméně debata pomohla ujasnit několik věcí. Například to, že chybí data o skutečném množství českých potravin v obchodech. „Není žádná taková studie,“ prohlásila šéfka Potravinářské komory Dana Večeřová. „Už teď máme na pultech přes 80 procent českých komoditních výrobků jako mléko, bílé jogurty nebo pečivo. Hodně řetězců se snaží prodávat české výsekové maso, ale ryze český masný výrobek prostě na českém trhu nenajdete, protože chybí surovina. U ovoce a zeleniny bychom možná dosáhli 50 procent. Ale pokud chceme dát do zákona povinné podíly, musíme vědět, jak na tom trh je a za jakých podmínek a v jakém čase lze daných cílů dosáhnout,“ tvrdí Večeřová, podle níž také není možné paušalizovat a diskuse by se měla vést podle jednotlivých typů komodit.

Ministr Miroslav Toman (za ČSSD) souhlasí s tím, že minimální podíl potravin českého původu v českých obchodech by měl být dvoutřetinový. „Zanechme však osobních invektiv a pojďme se bavit o tom, co skutečně pomůže,“ prohlásil před poslanci. Pandemie podle něho jednoznačně ukázala, jak je důležité snížit naši závislost na dovozech. „Obchodník v jakékoli zemi by měl prostě primárně podporovat domácí výrobky a politici by se měli starat o domácí výrobce,“ shrnul ministr.

Smířlivě nakonec vystoupil i sám překladatel návrhu na zavedení povinných kvót poslanec Zdeněk Podal. „Jsem velmi rád, že se nám podařilo vyvolat tuhle debatu, na kterou zemědělci dlouho čekali a k níž by bez našeho pozměňovacího návrhu nedošlo. Podpoříme jakýkoli návrh, který pomůže našim zemědělcům,“ prohlásil Podal na závěr.

Balaštíková: Coca-Cola se pro Čechy vyrábí z laciných přísad
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Britské speciální síly v Afghánistánu zřejmě bezdůvodně zabíjely neozbrojené lidi