Nyní čtete
Balistické panely: Vnitro hazarduje se zdravím příslušníků URNY

Balistické panely: Vnitro hazarduje se zdravím příslušníků URNY

V minulosti jsme již popisovali několikaletou snahu Policejního prezidia ČR nakoupit přídavné balistické panely za desítky miliónů korun.

Vedlejším produktem této snahy byl problém s nákupem balistických panelů určených pro elitní policejní jednotku – Útvar rychlého nasazení (URNA). Ukážeme, kam až lze zajít v hazardu se zdravím elitních policistů.

Neoficiální verze příběhu

V letech 2017 až 2018 obdrželi příslušníci URNY balistické panely, které měly být používány v nosičích panelů. Jedná se o rozšířený ochranný prostředek v armádách, kdy výhodou je menší hmotnost nosiče než hmotnost kompletní balistické vesty.

Policistům bylo sděleno, že se jedná o panely do těchto nosičů. Shodou okolností ale policisté po určité době zjistili, že se nejedná o panely v provedení Stand Alone – tedy určené do nosičů panelů bez nutnosti používat přídavnou balistickou vložku, jak byli přesvědčeni, ale o panely určité odolnosti, které vyžadují použití měkké balistické vložky.

V praxi to znamenalo nebetyčný hazard se životy a zdravím policistů, který si vzal dobrovolně na svědomí nějaký pracovník, který za pořízením těchto balistických panelů stál.

Získané informace k příběhu

Zakázka nebyla zveřejněna v Národním elektronickém nástroji. Na základě jakých kritérií odpovědní pracovníci oslovili vybraného dodavatele, to je nejspíš předmětem obchodního tajemství. Podstatné je, že vybraný dodavatel selhal a došlo k reklamaci. V Česku nic neobvyklého. U Policie ČR už vůbec ne.

V letech 2015 a 2016 získával tehdejší ÚOOZ operativní poznatky o možném korupčním jednání občanských pracovníků i služebních funkcionářů Policejního prezidia ČR. Spisový materiál, tedy veškeré získané informace a poznatky byly v polovině roku 2016 dle věcné příslušnosti předány Generální inspekci bezpečnostních sborů.

V registru smluv lze nalézt kupní smlouvu s dodavatelskou firmou W.A.R.Defender s.r.o. Předmětem koupě jsou balistické panely a přídavné měkké balistické vložky. Nikoho zřejmě nezarazilo, že měkká balistická vložka má pro zkušební účely definovaný rozměr, který je větší než rozměr přídavné vložky, která se vkládá pod panel.

Za zásadní však považujeme skutečnost, že v kupní smlouvě, resp. v její příloze, je uvedeno, že balistický panel nesplňuje objem vtisku! Někdo odpovědný kupní smlouvu podepsal a tedy věděl, co podepisuje a za co policie utratí finanční prostředky. Nebo je to jako v pohádce o jednom pekaři a císaři, kdy měl císař podepsat takovou malou podstrčenou abdikačku?

Na tomto odkazu je k dispozici kupní smlouva mezi firmou W.A.R.Defender s.r.o. a Ministerstvem vnitra ČR (zastoupeno je Odborem veřejných zakázek Policejního prezidia ČR):

Také čtěte

Protože se jednalo o přímý nákup, zadávací dokumentace není veřejně dostupná. Z kupní smlouvy lze ale vyčíst, že hmotnost nakoupených balistických panelů je 2 050 gramů +0 a – 60g. Pozorného čtenáře ihned napadne asociace se seriálem o marných pokusech nakoupit přídavné balistické panely v uplynulých letech. Tam se hrálo o stejnou hmotnost. 2kg a poté 2 050 gramů. Podobnost čistě náhodná?

Korupce?

Zveřejněné informace jistě dají důvod k domněnkám o možném korupčním jednání některých pracovníků. O tom svědčí například i kauza „boty Blažkovky“, kde ale vše skončilo ve ztracenu. Ve ztracenu údajně skončil i níže uvedený případ:

V letech 2015 a 2016 získával tehdejší protimafiánský ÚOOZ operativní poznatky o možném korupčním jednání občanských pracovníků i služebních funkcionářů Policejního prezidia ČR. Spisový materiál, tedy veškeré získané informace a poznatky byly v polovině roku 2016 dle věcné příslušnosti předány Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Bylo to v době, kdy bylo rozhodnuto o „reorganizaci policie“ – sloučení ÚOKFK (protikorupčního útvaru) a ÚOOZ. Předmětem šetření měly být zakázky v hodnotě desítek miliónů korun. Od té doby uplynuly téměř tři roky. Komentář netřeba.

Prostřednictvím Stálé komise pro kontrolu GIBS jsme se snažili získat informace k uvedenému případu, ale dosud marně – bez odezvy, ačkoliv jsme informovali část členů této komise.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru