BBC Symphony Orchestra povede po Bělohlávkovi Ukrajinka Stasevska

Tato pozice, již zastával Jiří Bělohlávek, byla posledních třináct let neobsazená. Novým hlavní hostujícím dirigentem londýnského BBC Symphony Orchestra se stane Finka ukrajinského původu Dalia Stasevska (33). V čele orchestru se představí již v červenci.

Hlavní hudební inspirací Stasevske je Leonard Bernstein: „Ten neotřelý způsob, jakým o hudbě uvažoval, je něco, o co se také snažím. Chci vnést novou energii do běžného repertoáru a vyzvat sebe i publikum, abychom jej vnímali, jako by to bylo poprvé.“

Dalia Stasevska

Stasevska se narodila na Ukrajině a do Finska se s rodinou odstěhovala v pěti letech. Během studií na Sibeliově akademii si vyzkoušela prvně dirigování (studovala hru na housle). „Vůbec by mě do té doby nenapadlo, že to také mohu dělat,“ popisuje.

Studovala u předních finských dirigentů včetně Jorma Panuly na Královské švédské akademii a Leifa Seigerstama na Sibeliově akademii. Manažer orchestru Paul Hughes ji nejprve pozval na dva koncerty. „S hudebníky komunikuje s naprostou přirozeností a lehkostí. Navíc ví přesně, co chce. Její schopnost vyvážit starší repertoár se současnou tvorbou je pro nás ideální,“ upřesnil své rozhodnutí Hughes.

Manžel Stasevske je Sibeliův pravnuk.

Není bez zajímavosti, že manžel Stasevske je Sibeliův pravnuk. Jmenuje se Lauri Porra a působí coby baskytarista a skladatel power metalové skupiny Stratovarius. „On je z nás dvou ten slavný, já ne! Není města, kde by ho nepoznali,“ říká Stasevska.

Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Nejnovější | vše >>

Czech CS English EN