Nyní čtete
BBC Symphony Orchestra povede po Bělohlávkovi Ukrajinka Stasevska

BBC Symphony Orchestra povede po Bělohlávkovi Ukrajinka Stasevska

Tato pozice, již zastával Jiří Bělohlávek, byla posledních třináct let neobsazená. Novým hlavní hostujícím dirigentem londýnského BBC Symphony Orchestra se stane Finka ukrajinského původu Dalia Stasevska (33). V čele orchestru se představí již v červenci.

Hlavní hudební inspirací Stasevske je Leonard Bernstein: „Ten neotřelý způsob, jakým o hudbě uvažoval, je něco, o co se také snažím. Chci vnést novou energii do běžného repertoáru a vyzvat sebe i publikum, abychom jej vnímali, jako by to bylo poprvé.“

Dalia Stasevska

Stasevska se narodila na Ukrajině a do Finska se s rodinou odstěhovala v pěti letech. Během studií na Sibeliově akademii si vyzkoušela prvně dirigování (studovala hru na housle). „Vůbec by mě do té doby nenapadlo, že to také mohu dělat,“ popisuje.

Studovala u předních finských dirigentů včetně Jorma Panuly na Královské švédské akademii a Leifa Seigerstama na Sibeliově akademii. Manažer orchestru Paul Hughes ji nejprve pozval na dva koncerty. „S hudebníky komunikuje s naprostou přirozeností a lehkostí. Navíc ví přesně, co chce. Její schopnost vyvážit starší repertoár se současnou tvorbou je pro nás ideální,“ upřesnil své rozhodnutí Hughes.

Také čtěte

Manžel Stasevske je Sibeliův pravnuk.

Není bez zajímavosti, že manžel Stasevske je Sibeliův pravnuk. Jmenuje se Lauri Porra a působí coby baskytarista a skladatel power metalové skupiny Stratovarius. „On je z nás dvou ten slavný, já ne! Není města, kde by ho nepoznali,“ říká Stasevska.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru