Nyní čtete
BDSM na cele? Nesmysl. Soud nyní policisty očistil. Kárnému řízení neuniknou

BDSM na cele? Nesmysl. Soud nyní policisty očistil. Kárnému řízení neuniknou

Kauza tří policistů, kteří před třemi lety připoutali opilou a agresivní ženu k mřížím cely na služebně v Uherském Hradišti, je u nyní konce. Přečtěte si, jak u soudů muži pochodili.

V Uherském Hradišti policisté v roce 2016 připoutali ženu k mřížím na zhruba 11 minut. Dosáhli účelu, který sledovali: žena se zklidnila, nedošlo k jejímu zranění a neutrpěla ani žádnou újmu, což konstatoval i soud.

„Policejní cela nebyla v té době vybavena madlem, ke kterému by policisté mohli ženu připoutat. K úpravě cely došlo až po tomto incidentu,“ popisuje expolicista Jakub Vychodil. Podle Vychodila je otázkou, co do té doby dělali nadprůměrně placení pracovníci odboru pořádkové policie z krajského ředitelství zlínského kraje. „Prevenci a kontroly rozhodně ne,“ dodává.

Poté, co se o události dozvěděl krajský ředitel plk. Jaromír Tkadleček, který jen za rok 2016 dostal vyplaceno na odměnách 325 tisíc korun, se začaly dít věci. Připomeňme, že Tkadleček si respekt a autoritu nepochybně vybudoval svým „excesem“, kdy prohlásil: „Pod mým velením platí pouze jeden zákon – a to je moje slovo.“

⇣ Psali jsme

Jako z četníků: Boj krajského policejního šéfa se silně věřící stařenkou odkryl komediální poměry u policie

⇣ Psali jsme

„V praxi ředitelské slovo znamenalo, že byl potrestán vedoucí územního odboru Uherské Hradiště David Basovník, který po krátkém čase od policie znechucený odešel. Dále byli zproštěni výkonu služby tři policisté, kteří ženu připoutali k mřížím. Ačkoliv byl zajištěn kamerový záznam a veškeré dokazování v podstatě bylo hotovo,“ doplnil Vychodil s tím, že žena byla připoutaná, aby si neublížila, jelikož byla značně hysterická.

Pro policisty to byl ekonomicky likvidační krok: jeden okamžitě odešel ze služebního poměru. Zbývající dva (jeden z nich otec čtyř dětí) živořili s padesáti procenty služebního příjmu, a ještě museli být v danou hodinu každý týden několikrát k dispozici doma.

Pravomocné rozhodnutí

Případ skončil u soudu, který policisty pravomocně odsoudil za připoutání opilé ženy, která nakonec skončila v léčebně a ve chvíli, jež přecházela incidentu, poškozovala výtah v domě. Hrozilo jim pět let vězení, nakonec odešli s podmínkami.

„Jednání policistů bylo zcela vybočující z možností, které jim dávají právní předpisy,“ uvedl soudce. „Poškozená jenom křičela, kopala do mříží a sprostě policistům nadávala,“ zdůvodnil rozsudek.

O situaci se zajímaly i policejní odbory – Odborová aliance IZS. Její vedení se obrátilo na Ředitelství služby pořádkové policie s dotazem, jak správně poutat agresívní osoby pod vlivem alkoholu či omamných a psychotropních látek.

Podle expolicisty Vychodila panuje v řízení policie na krajském ředitelství ve Zlíně zoufalý stav.

„Opět policejní funkcionáři z Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy nepovažovali za slušnost ani odpovědět,“ zdůrazňuje naštvaný Vychodil. 

Také čtěte

To jenom podle Vychodila dokresluje zoufalý stav, který panuje v řízení policie na krajském ředitelství ve Zlíně: „Nezájem o policisty, zájem pouze o maximální osobní prospěch a kariérní růst a teplou kancelář s počítačem a policejními artefakty na stěnách.“

Kauza tří policistů, kteří před třemi lety připoutali opilou a agresivní ženu k mřížím cely na služebně v Uherském Hradišti, je u nyní konce. Obžaloby ze zneužití pravomoci veřejného činitele však okresní soud v Uherském Hradišti zprostil jen Jakuba Vychodila. Jeho kolegové Miroslav Vaněk a Ondřej Paška se rovněž nedopustili trestného činu, nicméně jelikož jsou opět ve služebním poměru, čeká je kárné řízení.

Pražský případ

Ve stejném roce, tedy 2016, došlo k podobné události v Praze, na služebně v Holešovicích. Policisté zde na více než hodinu připoutali muže k lavici způsobem, kdy muž seděl v předklonu se zkříženýma a nataženýma rukama do stran. Předtím ho policisté prohledali nahého, i když k tomu neměli důvod. Opilý muž pouze dorazil na stanici sám ohlásit ztrátu mobilu po oslavě.

Celý incident byl zaznamenán také na kamerách. Policisté byli potrestáni kázeňským trestem. „Jednání policistů lze hodnotit jako ponižující zacházení nerespektující lidskou důstojnost,“ píše odbor vnitřní kontroly s tím, že stačilo muže vysvléct pouze do spodního prádla. Případ byl poté zahalen hradbou mlčení.

Avšak když se jeden z potrestaných policistů odvolal a díky administrativnímu pochybení služebního funkcionáře vyvázl bez trestu, vyplula celá událost na světlo. Dále se nad případem zavřela voda, zavládla „omerta“ a přes veškerou snahu se nepodařilo získat informace ze strany Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy ani GIBS.

Jednání policistů kritizovala i Liga lidských práv. Vedoucí oddělení poté odešel na jiné, klidnější místo. Bez trestu. Praha není zkrátka Uherské Hradiště.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru