SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Používání kosmetických přípravků na bělení nebo zesvětlení zubů s obsahem peroxidu vodíku nad 0,1 procenta hmotnosti není bezpečné bez dohledu zubního lékaře. | KOLÁŽ: archiv PressPort Magazínu

Bělíte si doma zuby? Hrozí vám rakovina

Varuje před tím zdravotnictví

Aktualizace:
Životní styl
Rubrika Životní styl PressPort Magazínu sleduje současné trendy.

Ministerstvo zdravotnictví bije na poplach: varuje před bělícími páskami na zuby, které mohou popálit sliznici úst, a dokonce prý způsobit rakovinu.

Je to celkem snadné a relativně levné. A ano, efekt zářivě bílých zubů jako z reklamy řadě lidí stojí za to, že měsíc usínají s chrániči na zuby naplněnými bělící pastou. Je to levnější než bělení v zubní ordinaci, kde je ovšem efekt vidět okamžitě a hlavně: probíhá pod dohledem lékaře a s ověřenými prostředky.

Používání kosmetických přípravků na bělení nebo zesvětlení zubů s obsahem peroxidu vodíku nad 0,1 procenta hmotnosti není bezpečné bez dohledu zubního lékaře

Takže tam se nemůže stát, že by ministerstvo zdravotnictví jako nedávno vydalo nařízení, aby lidé nepoužívali domácí bělící pásky na zuby s názvem Crest 3D WHITE. Obsahují totiž nadlimitní množství peroxidu vodíku, a to podle laboratorních testů sedmkrát více, než je povoleno pro volně dostupné přípravky na bělení nebo zesvětlení zubů.

Černé uhlí? Nesmysl

„Používání kosmetických přípravků na bělení nebo zesvětlení zubů s obsahem peroxidu vodíku nad 0,1 procenta hmotnosti není bezpečné bez dohledu zubního lékaře,“ uvádějí ve shodě hygienici.

Podle nich hlavní riziko spočívá v toxických účincích peroxidu vodíku, které mohou být zvýrazněny tím, že má člověk v ústech jakkoliv poraněnou tkáň nebo kouří či pije alkohol. „Tyto podmínky mohou vést ke vzniku rakoviny dutiny ústní,“ varují hygienici a rezort zdravotnictví.

Mimo jiné proto, že aby byl efekt viditelný, tyto výrobky se musí používat několik týdnů a bělení se musí pravidelně opakovat. A kdo by chtěl jíst sondou přes nos tekutou stravu jen kvůli hezkým zubům?

Podobně nevyzpytatelné jsou domácí prostředky – tedy třeba v jeden čas „populární“ bělení zubů pomocí aktivního černého uhlí, citronů či jedlé sody.

„To první je úplný nesmysl, černé uhlí je lék na zažívací potíže. A ty ostatní domácí prostředky sice mají jisté bělící účinky, jenže zároveň nadměrně obrušují a naleptávají sklovinu zubu, což rozhodně není žádoucí a jde o nevratný efekt. Navíc když je případný bělící efekt téměř neznatelný,“ vysvětluje lékárnice Magdalena Rajterová. 

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
STYL-BOX-HODNOCENÍ
Bělíte si doma zuby? Hrozí vám rakovina
Hodnocení čtenářů4 Hlasování
55
55
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Dominik Duka: Dvojí metr demokratů aneb Vítejte v české pokrytecké realitě