SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Bělorusky protestují s květinami. Kriminálníci, popisuje je Lukašenko

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle agentury DPA nevyslyšel výzvy EU a opozice k dialogu. Na poradě o ochraně ústavního zřízení v zemi označil za jádro protestů proti svému znovuzvolení lidi s kriminální minulostí, kteří jsou bez práce.

Bělorusové už čtvrtý den protestují proti předběžným výsledkům voleb, podle kterých Lukašenko vyhrál nedělní hlasování s více než 80 procenty hlasů, zatímco jeho hlavní soupeřka Svjatlana Cichanouská, donucená k odjezdu do zahraničí, prý dostala jen deset procent hlasů.

„Základem všech těch takzvaných protestujících jsou lidé s kriminální minulostí a nynější nezaměstnaní. Nemají práci, a tak se potulují po ulicích. Proto po dobrém prosím a všechny varuji: ti, kdo nepracují, si práci musí obstarat,“ prohlásil podle státní agentury Belta na středeční poradě věnované ochraně ústavního zřízení země.

„Všichni, kdo chtějí pracovat, musí mít práci a odpovídající plat,“ zdůraznil Lukašenko. Varoval současně místní podnikatele, aby se vyvarovali poskytování falešných dokladů o zaměstnaní.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Asi 200 žen v běloruském hlavním městě Minsku ve středu vytvořilo živý řetěz, aby předvedly solidaritu se zraněnými demonstranty z tří nocí protestů proti výsledku nedělních prezidentských voleb. Policisté mezitím napadají novináře, střílejí a násilně vnikají do obytných budov, aby zatýkali, uvedla agentura AP.

„V různých běloruských městech lidé začali vycházet ven s květinami a vytvářet živé řetězy solidarity proti falšování voleb a proti násilí proti demonstrantům. První byla akce žen v bílém oblečení u trhu v Minsku,“ napsala agentura Interfax.

Mladé ženy s květinami se držely za ruce v dlouhé řadě poblíž trhu v centru Minsku. Po chvíli pochodovaly ulicemi města, skandovaly „Hanba!“ na adresu policejní brutality proti účastníkům protestů, při kterých policisté zadrželi nejméně 6000 lidí.

„Stojíme tady v pokojném protestu,“ řekla agentuře AP jedna z účastnic, třiadvacetiletá počítačová specialistka Ksenija Iljaševičová. „Stovky a tisíce Bělorusů vyjadřují solidaritu, aby bojí se (jít demonstrovat). Stojíme tu za všechny,“ dodala.

Podobné akce se konaly i na dalších místech v Minsku a dalších městech. „Ženy po celém Bělorusku vycházejí do ulic s květinami na znamení protestu proti policejní brutalitě,“ napsal zpravodajský server Tut.by.

Ústřední volební komise v pondělí oznámila, že prezident Alexandr Lukašenko byl pošesté zvolen hlavou státu a nedělní hlasování vyhrál s 80 procenty hlasů. Nejsilnější opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská, která během kampaně shromažďovala davy lidí, frustrovaných autoritářským režimem, získala podle komise jen deset procent hlasů. Tisíce lidí po tři noci demonstrovaly v Minsku a desítkách dalších měst, aby tyto výsledky zpochybnily. Policie proti nim použila obušky, zábleskové granáty, slzný plyn a gumové projektily. Jeden z demonstrantů v Minsku v pondělí zemřel, stovky lidí utrpěly zranění.

Ministerstvo vnitra ve středu oznámilo, že v Brestu u hranic s Polskem byl jeden člověk postřelen, když demonstranti zaútočili kovovými tyčemi na policisty.

V Minsku policisté zbili několik novinářů z nezávislých běloruských a zahraničních médií. Policisté zabavovali paměťové karty fotoreportérům, včetně fotografa AP, kteří zákrok zaznamenávali.

„Začal cílený lov na novináře,“ tvrdí Barys Gorecki z běloruského sdružení žurnalistů. Ve vazbě je podle něj už 25 reportérů, kteří čekají na soud, a další tři už byli odsouzeni k deseti až 15 dnům za mřížemi. Policisté podle agentury TASS zadrželi už 55 novinářů. Některé zahraniční novináře úřady vyhostily a zakázaly jim na deset let vstup do země.

Běloruská nevládní organizace na ochranu lidských práva Vjasna uvedla, že mnoho zraněných demonstrantů se bojí vyhledat lékařskou pomoc, protože se obávají postihu. „Máme informace, že zdravotníci jsou povinni hlásit všechna zranění policii. Nevidí protestující jako oběti, ale jako nepřátele běloruské stability,“ uvedl právník Vjasny.

Lukašenko, který zemi vládne od roku 1994, zavrhl opozici jako „ovce“ zmanipulované zahraničními pány. Na dnešním zasedání vlády prohlásil, že jádro demonstrantů tvoří „lidé s kriminální minulostí a nezaměstnaní“.

Tři noci protestů vedly k tvrdým střetům s policií, která zadržela na 6000 lidí, stovky dalších utrpěly zranění a dva lidé přišli o život.

Bělorusky protestují s květinami. Kriminálníci, popisuje je Lukašenko
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Nejbrutálnější vražda v USA. Po 70 letech detektiv odhalil vraha