ILUSTRACE: Daniel Savage

Bendl: Ať ČT a ČRo hrají české umělce místo nákupu zahraničních licencí

Privátní média – zejména v rozhlasovém světě – mají svými licencemi danou povinnost, a to v různém poměru, hrát českou muziku a produkovat české slovo

Sponzorováno
Podcasty
Nemáte čas nebo náladu číst? Poslouchejte. Rubrika Podcasty PressPort Magazínu sestává zejména z diskuzních pořadů našich partnerů, spolupracovníků, ale i redaktorů.
Naše hodnocení článku
43

Dnešním hostem je poslanec ODS Petr Bendl, který do studia zavítal velmi neformálně oblečen v červeno-černé kostkované košili. „Budete se divit, jedu z poslanecké sněmovny, ale jsem dneska ve svátečním. Tohle je moje ‚koňácká‘ košile, kterou mám rád. Měli jsme dnes pracovní koaliční jednání na téma zemědělství, tak mi to přišlo i stylové,“ říká úvodem.

„Mám to rád. Je to příjemné. Je v tom teplo. Není v tom zima. Míval jsem to jako kluk. Skoro nic jiného nežli flanelové košile tehdy nebylo. Ta košile asi trochu vystihuje i můj světonázor – country,“ dodává Petr Bendl.

Nato se hned rozhovor stočí k politice, kdy poslanec Bendl na půdě Sněmovny již několikrát prohlásil, že by bylo dobré, aby byl vytvořen jakýsi systém na to, aby čeští autoři, interpreti a tvůrci vůbec dostávali v tuzemským médiích větší šanci. A tím se jim v době koronakrize, kdy umělci nemají obecně práci, trochu pomohlo. Narazil s takovým návrhem do zdi? „Inspirovala mě situace mnoha lidí v oblasti muziky, které znám. Třeba Roman Horký mi teď volal, že musí s muzikou skončit a jde dělat do lesního závodu mezi dřevorubce. Že opravdu nemá na složenky a je to složité. A to je kluk, který má dvanáct zlatých desek a jehož muzikantský potenciál je obrovský. A spousta jiných lidí je na tom podobně.“

„A když jsem zjistil, jak jsou na tom špatně, tak mě napadal myšlenka, že by zrovna veřejnoprávní média mohla trochu více akcentovat to, že budou hrát české tvůrce, české autory, českou muziku. Ale jde nejenom o zpívané slovo, ale i o to mluvené. Proto jsem přišel s myšlenkou požádat Radu České televize a Radu Českého rozhlasu, aby více podpořily to, co tady máme,“ vysvětluje Petr Bendl.

„Uvědomoval jsem si, že je to citlivé téma. Že by politik neměl mluvit veřejnoprávním médiím do toho, koho konkrétně by měla hrát – byť jsem to v tomto smyslu neformuloval, jenom jsem navrhl, aby to bylo mezi žánry. Sdělil jsem, že je to cesta – že místo finančních prostředků posílaných do zahraničí (na nákup licencí k pořadům, pozn. red.) by měly ty finanční prostředky zůstat tady těm, kteří teď v oblasti kultury mají opravdu hluboko do kapsy a zažívají velmi složité období. Nemohou se živit, jak byli zvyklí,“ podotýká Petr Bendl.

A plánuje v tomto ohledu nějakou novelu zákona, anebo zůstane jeho iniciativa v rovině prosby? „Privátní média – zejména v rozhlasovém světě – mají svými licencemi danou povinnost, a to v různém poměru, hrát českou muziku a produkovat české slovo. A je to přísně kontrolované. Není to nic, co by už v českém mediálním prostředí neexistovalo. Nemají to veřejnoprávní média. Jistě je to na debatu. V tuto chvíli jsem to formuloval spíše jako apel a žádost, protože než vznikne nějaký zákon, tak to chvilku trvá. Minimálně půl až třičtvrtě roku. A tohle by mohlo být citlivé, na to už jsem v politice dlouho, abych to nevěděl,“ doplňuje Petr Bendl, načež moderátor pořadu upozorňuje – byť s vědomím, že to nebývá v pořadech zvykem –, že inspirován Bendlem sdělil na Radě ČT takový nápad, ale byl s ním bohužel vykázán do patřičných mezí.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Bendl: Ať ČT a ČRo hrají české umělce místo nákupu zahraničních licencí
Hodnocení čtenářů1 Hlas
38
43
Naše hodnocení
Diskusní pořady
Předchozí
Quo vadis, USA?

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.