Nyní čtete
Benešová: Stíhání na objednávku? Mám už rozsudky

Reklama

Benešová: Stíhání na objednávku? Mám už rozsudky

V úterý 20. května se koná třetí demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) na podporu nezávislosti justice, kterou pořádá spolek Milión chvilek. Pořadatelé plánují zaplnit Václavské náměstí.

Benešová v reakci na výzvy k rezignaci, kdy je spolek přesvědčen, že má ministryně zamést pod koberec premiérovu aféru údajného dotačního podvodu, sdělila, že svým chováním nezavdala příčinu, aby o nezávislosti justice někdo pochyboval. Nejvíce jí vadí, jak uvedla v rozhovoru pro Deník, jev trestního stíhání na objednávku.

„Mám tady třeba rozsudek Okresního soudu v Mostě, kdy po letech trestního stíhání zprostili obžalovaného a nevyhověli státnímu zástupci při žádosti o zajištění majetku. Soudce tam říká: ‚Zneužívání nástrojů trestního práva a soudů jako takových k vyřizování politických účtů se v poslední době bohužel množí a má svůj politováníhodný důvod. Vyzkoušeli si totiž, že je to velmi levný, ryzí a na výsost efektivní prostředek, který dokáže protivníka účinně zasáhnout.‘ Tak kam jsme se to dostali?“

„Chci, aby justice byla nezávislá,“ dodala Benešová s tím, že nikdy v minulosti ji neohrožovala. „Nikdy jsem se nesnažila udělat z Nejvyššího státního zastupitelství zakázkové krejčovství mocných, ačkoli byli jistí lidé, kteří se o to pokoušeli.“ 

Ani skutečnost, že je členkou poradního sboru prezidenta republiky a do vlády ji navrhl trestně stíhaný premiér, nevidí jako důvod, proč by měla být zpochybňována její práce. „Prezident Zeman chce totéž co já – nezávislou justici. A premiér Babiš zatím nepřišel s ničím, co bych mohla hodnotit negativně,“ dodala.

Na otázku, neznepokojilo-li ji, že kancléř Vratislav Mynář z prezidentova pověření chodil za soudci Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu a zajímal se o kauzy, o nichž obě instance mohou rozhodovat, uvedla, že u těchto setkání nebyla, proto je nechce komentovat. „Jako žalobkyně jsem ale sloužila už za prezidenta Havla a za něj se také konzultovalo,“ připomněla s tím, že to není nic proti ničemu; důležitý je podle ministryně obsah rozhovorů.

„Požárnice?“

Spolek Milión chvilek varuje, že Marie Benešová uhasí premiérův požár v podobě aféry Čapí hnízdo. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Připomněla závazek z programového prohlášení vlády, že kabinet předloží „změny ve státním zastupitelství pro jeho účinnější správu a posílení odpovědnosti státních zástupců“. „Jde o novelu zákona, kterou připravil už můj předchůdce a já na ní nemíním nic měnit. Chci ji předložit do vlády,“ sdělila.

Jde prý hlavně o nápravu stavu, kdy nejvyšší státní zástupce nemá určeno žádné funkční období. „Navíc ho vláda může odvolat, kdykoli si zamane, a to bez udání důvodů. Kolem toho byla vždycky nervozita a jsme jeden z posledních států, který to takto má,“ míní Benešová.

Zdůraznila také, že přijetí této vládní novely neznamená, že nejvyšší žalobce Pavel Zeman a vrchní návladní Ivo Ištvan a Lenka Bradáčová okamžitě skončí. „Rozhodně to není můj záměr. Novelu předložím a vše ostatní je na zákonodárcích. Ale navrhnu dostatečně dlouhé přechodné období, které nebude znamenat náhlý konec vrchních státních zástupců nebo nejvyššího státního zástupce,“ přislíbila.

Také čtěte

Zneužívání nástrojů trestního práva a soudů jako takových k vyřizování politických účtů se v poslední době bohužel množí a má svůj politováníhodný důvod.
MINISTRYNĚ BENEŠOVÁ CITUJE SOUDCE

„Většina mých předchůdců včetně pana doktora Pospíšila a doktora Blažka se shodla, že pro stát velikosti České republiky jsou čtyři stupně přepych. Bohužel titíž politici nyní chodí na náměstí vykřikovat, že musím odstoupit, protože zastávám stejný názor. Považuji to za scestné,“ konstatovala Benešová.

Sama prý s prací státního zastupitelství jako celku není úplně spokojená. „Vadí mi třeba nadměrná mediální prezentace některých kauz, a hlavně nebezpečný jev trestních stíhání na objednávku,“ zmínila a dodala, že to uváděla na příkladech kauz Beretta a Neograph. „Přibývají ale další, mám zahlcenou e-mailovou schránku podobnými příklady, chodí sem už také některé rozsudky,“ uzavřela.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
1
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • 6e má paní ministryně Benešová pravdu, to je mimo vší pochybnost. Nakonec některá svinstva justice dokládá fakty. Navíc, co je to za spolek, nebo partu, která svolává demonstrace, zcela určitě řízená pražskou kavárnou a jejími tichými řídícími subjekty. Více se nemá cenu vyjadřovat, ale učinit závěr : Vše je zamířeno na premiéra Babiše a to je v demokracii největší svinstvo.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru