Nyní čtete
Berete antikoncepci? Hrozí vám značné riziko sebevraždy, varuje lékový úřad
 
 

Německý lékový úřad včera zveřejnil důležitou zprávu pro ženy, které užívají hormonální antikoncepci: hrozí jim značné riziko vzniku depresí a sebevraždy, a to i po velmi krátké době užívání tablet.

Ta první se jmenovala Enovid a vznikla v šedesátých letech minulého století v Americe. Ženám tehdy usnadnila život natolik, že ve Státech způsobila doslova revoluci.

Do té doby bylo totiž údělem ženy a vzorné americké hospodyňky pečovat o děti, o manžela a domácnost. Na vlastní kariéru nemohla ani pomyslet, angažovat se směla maximálně tak v charitativních organizacích, kostelních sborech nebo dobročinných spolcích. Antikoncepce těmto ženám však umožnila naplánovat si vlastní kariéru a nebát se mateřství.

Antikoncepce ženám umožnila naplánovat si vlastní kariéru a nebát se mateřství. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Není divu, že u zrodu antikoncepce stála žena – Margaret Sangerová. A je jen typické pro tehdejší dobu, že nejprve byla pilulka schválena pouze jako „přípravek na úpravu menstruace“ a teprve o tři roky později, když vysoce stoupla její spotřeba ženami s „poruchami menstruace“, byla oficiálně uznána jako lék na ochranu proti početí.

V Čechách bere pilulky 34 procent žen

U nás byla situace snazší: osvícení muži pomohli a první ryze československý přípravek Antigest spatřil světlo světa v roce 1965. V Česku nyní bere hormonální antikoncepci celkem 34 procent žen v plodném věku.

Po letech užívání milióny žen je již sice prokázána bezpečnost antikoncepce, a také se v polovině devadesátých let objevily zcela nové moderní přípravky, v nichž se velmi snížily dávky hormonů, přesto se tento týden německý úřad pro bezpečnost léků a zdravotnických prostředků (Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte) rozhodl vydat důležitou zprávu.

Němečtí držitelé rozhodnutí o registraci hormonální antikoncepce musejí v souladu se Spolkovým institutem pro léčiva a zdravotnické prostředky varovat v příbalovém letáku uživatelky před rizikem sebevraždy.

„Němečtí držitelé rozhodnutí o registraci hormonální antikoncepce musejí v souladu se Spolkovým institutem pro léčiva a zdravotnické prostředky varovat v příbalovém letáku uživatelky před rizikem sebevraždy jako možném následku deprese při současném užívání hormonální antikoncepce,“ napsal úřad. Doporučení vyplývá z výsledků, k nimž dospěl výbor pro posouzení lékových rizik agentury EMA, což je důležitý evropský úřad pro léky. Ten k rozhodnutí dospěl na základě obsáhlé studie z roku 2017.

Mění čich, žena tak nerozpozná vhodného partnera

Depresivní nálada a deprese jsou tedy běžnými vedlejšími účinky při užívání hormonální antikoncepce, nyní oficiálně uznanými.

Deprese může být závažná a je dobře známým rizikovým faktorem pro sebevražedné chování a sebevraždu. Až 10 procent lidí s depresí končí svůj život vlastní rukou. V řeči čísel to znamená, že více než polovina sebevrahů jsou lidé s depresí. Nyní tedy na doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) bude nově v odborných informacích a v příbalových letácích o používání hormonální antikoncepce zahrnuto nové varování.

„Ženy by měly být poučeny, aby kontaktovaly svého lékaře v případě náhlých změn nálady a depresivních příznaků, a to i v případě, že k nim dojde krátce po zahájení léčby,“ informoval německý úřad.

Tím, že antikoncepce mění ženám čich, nejsou příliš schopny rozpoznat vůni testosteronu u mužů a tím i posoudit jeho vhodnost coby partnera.

Také čtěte

Zatím doposud známé negativní účinky antikoncepce byly jen tyto: negativní vliv na játra již nemocných žen, riziko žilní trombózy a mrtvice, a to i u velmi mladých žen, především pokud kouří nebo pokud mají takzvanou Leidenskou mutaci (genetická poruch, kdy je zvýšená srážlivost krve a hrozí tak, že se důležité tepny a žíly ucpou).

U některých žen se také objevila ztráta chuti na sex nebo nárůst váhy. A ještě jednu negativní vlastnost antikoncepce má: mění ženám čich, takže nejsou příliš schopny rozpoznat vůni testosteronu u mužů a tím i posoudit jeho vhodnost coby partnera. A opačně je to stejné: ženy, které berou pilulky, mužům tolik nevoní v době ovulace, kdy jsou normálně plodné a nejpřitažlivější.   

Bývalá reportérka Mladé fronty DNES. Psala především o zdravotnictví. V roce 2004 získala za své texty o diskriminaci cenu Journalist Award, kterou uděluje Evropská komise.

Lenka Petrášová

redaktorka

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru