Nyní čtete
Bez lítosti: Po autonehodě zlikvidovalo Chovancovo vnitro zraněnou policistku. Zakročí Hamáček?
 
 

Na podzim roku 2007 se Iveta K. z východočeského Trutnova rozhodla pro svůj životní cíl. K 15. březnu 2008 nastoupila k policii a byla přesvědčena, že pro to udělala maximum. Dokazovala to i její více jak půlroční fyzická příprava. Ve veškerých testech v přijímači byla téměř nejlepší, a to i mezi muži.

„Odjela jsem do policejní školy v Brně, denně se účastnila výcviku s plnou výstrojí a volný čas trávila večer co večer v posilovně či zdokonalováním ve střelbě,“ líčí Iveta s tím, že ve škole bylo kolem 600 lidí různého věku.

V roce 2009 se vrátila do Trutnova, kde sloužila na dopravním inspektorátu. „Pátrací akce, školení, kurzy, každý měsíc tělesná příprava, pravidelně fyzické testy, a to vždy na jedničku a hlavně naplno. Celkově jsem se stala odolnou a netrpěla žádnými zdravotními potížemi, prakticky nikdy nebyla nemocná a od nástupu k PČR nebyla v pracovní neschopnosti. Měla jsem plány a cíle, svůj skvělý kolektiv, přátele a kolegy,“ popisuje Iveta.

Spokojená byla až do osudného 8. září 2011, kdy jela jako člen hlídky na zadním sedadle policejního auta k dopravní nehodě. „Ke které jsme nedojeli. Na hlavní komunikaci nám nedala přednost paní s vozidlem. Došlo k čelnímu střetu v rychlosti 80 kilometrech za hodinu. Svým způsobem banální nehoda, kdy mě jen bolela hlava, krk, levé rameno,“ dodává Iveta.

Jenže následky jsou pro ni fatální: bolest hlavy přetrvávala, bylo jí čím dál víc špatně, rehabilitace nepomáhaly. Přidala se nestabilita, hučení v uších či hlavě, omezená hybnost, špatný cit, rozmazané vidění, a hlavně nezvladatelná únava. Po všech možných vyšetřeních zněl závěr distorze krčí páteře typu whiplash injury.

Opěrkový syndrom

Opěrkový syndrom (whiplash injury) je distorze páteře (podvrtnutí) s poškozením vazů v okolí obratlů. To vše způsobuje narušení rovnováhy. Variabilita projevů je vysoká, jelikož intenzita a mechanika úrazu je u každého jiná. Jde o bolesti hlavy, krku, nevolnost, pocit na zvracení, slabost – zejména při činnostech s předklonem hlavy, tinnitus (pískání v uších), jiné problémy se sluchem, závratě, nestabilitu, poruchy rovnováhy, trvalou únava bez zjevného důvodu, poruchy zraku, zdvojené vidění, rozmazané vidění, omezení zorného pole, slabost rukou a tak dále. Nevýhodou je, že syndrom bývá těžko diagnostikovatelný. Pokud úraz nezpůsobí výhřez a posun obratlů, CT a rezonance funkční problém neodhalí. Lidé s opěrkovým syndromem tak absolvují maraton od lékaře k lékaři a verdikt je často bohužel problém z psychických příčin.

Neví proč, ale policie podle Ivety asi pochopila, že jí není pomoci, a rozhodla se otočit proti ní. „Šlo i o neznalost problematiky whiplash u nás ze strany lékařů vnitra, pod které stále spadám,“ uvádí Iveta. A doplňuje: „Situace nikam nevedla. Lékaři vnitra si domlouvali vlastní vyšetření a já se začala bránit vyjádřeními od jiných lékařů a rehabilitačních pracovnic.“

Nevýhodou pro ni bylo, že whiplash syndrom nemá vlastní diagnózu. Toho se policie chytla s tím, že Ivetiny stavy nesouvisí s nehodou. Poté ji uschopnila lékařská komise vnitra 14. listopadu 2012 a stanovila úlevy pro službu tím, že změnila Ivetinu zdravotní klasifikaci z A na C. Do práce s omezením nastoupila, ale nezvládala ji, po dvou měsících šla opět na neschopenku.

Zaměstnavatel stále tvrdil, že Ivetin stav nesouvisí s nehodou. „Kvůli závratím jsem musela odevzdat řidičské oprávnění. Mám v dopravních prostředcích stavy, které zdravý člověk absolutně nemůže pochopit. Vadí mi prudká brzda, plyn, zbrklá jízda i nerovnosti, prudké zatáčky. Vadí a bolí mě to v hlavě, jsem schopná se při prudším brzdění pozvracet, což se mi stalo nejednou,“ říká Iveta.

V roce 2016 zrušili její policejní místo, čím jí sebrali bez náhrad finanční ohodnocení. „Několikrát byl za mnou vedoucí, že bych měla skončit, že nejsem fyzicky ani psychicky způsobilá,“ posteskla si.

Život jako utrpení

Život je pro Ivetu utrpením. „Nenávidím ta neschopná rána, kdy nemůžu rozpohybovat tělo, chce se mi raději umřít. Mé tělo nefunguje a potřebuje dál spát, odpočívat. Doufám, že následující den bude lépe, abych ho přežila,“ konstatuje žena.

Pochopila, že vnitro ovlivnilo, kde se co dalo. „Že nechápe nebo nechce pochopit můj stav. A já zase nechápu, jak člověk se stavy, jaké mám já, má pracovat 8 hodin denně 5 dní v týdnu.“ Nechala si proto vypracovat znalecký posudek, přesto se k věci vnitro nijak nepostavilo. Nakonec posudek dle Ivetina mínění úmyslně ztratili.

Také čtěte

„Splněný sen o práci policistky se mi stal osudným. U mě se neléčí příčina, neboť je to v případě whiplash nereálné, snažíme se minimalizovat alespoň následky,“ navazuje Iveta, která má dnes dvaatřicet let. Měla by plánovat rodinu, ale nemá na to sil, ruce i nohy ji brní bez přestání, anebo zatuhnou, a to je také důvod časté bolesti a nefunkčnosti většiny kloubů.

Ocitla se zcela bez prostředků

„V poslední době pociťuji v hlavě častý tlak – někdy si myslím, že mi tam něco praská. Nedokážu dělat delší dobu jeden pohyb, pokud jej tedy vůbec zvládnu. Pak mi ruka zůstane v oné poloze. Zatuhne. Já sice říkám na rehabilitaci, že bolí, ale je to spíš nepříjemná nefunkčnost. V poslední době nemůžu v noci spát, i když tělo skoro kolabuje vyčerpáním,“ stěžuje si Iveta.

Nehoda u policie, s níž bojovala po celé funkční období exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), jí změnila život od základu. Stále více lidí si všímá její viditelně zvětšené pravé tváře z důvodu nefunkčnosti krčního svalu. Podstoupila vše možné, zkusila čínskou medicínu. V březnu 2017 si požádala o invalidní důchod. Nebyl jí uznán. Končila jí doba výplaty nemocenských dávek a ze dne na den se posléze ocitla v situaci, kdy nevěděla, jak a za co bude přežívat. 31. května 2017 skončil její služební poměr stanovením zdravotní klasifikace D ze strany vnitra.

Od policie nedostala ani korunu i přes žádost o náhradu škody za služební úraz. Je vedena na úřadu práce. „Nejde jen o můj případ. Takto končí policisté po služebních úrazech. Bohužel zodpovědnost vnitra žádná,“ uzavírá svůj příběh Iveta s tím, že poslední podporu v nezaměstnanosti ve výši 7000 tisíc korun dostala loni v dubnu.

Otázkou zůstává, zdali Ivetě pomůže nový sociálnědemokratický ministr vnitra Jan Hamáček, anebo nechá bývalou policistku na holičkách.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru