Nebinární bytost | FOTO: Annie Tritt (publikováno v deníku the New York Times)

Bezpohlavně aneb Na své pohlaví máme zapomenout

Určitě můžeme diskutovat o tom, jestli jsou vůbec občanské průkazy nutné – nebyly u nás odjakživa; pokud vím, zavedl je jistý Adolf, na kterého neradi vzpomínáme

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Návrh pirátského poslance Ondřeje Profanta vypustit z občanských průkazů údaj o pohlaví vzbudil vzrušené diskuse. Je to zajímavé téma, a proto se u něj chci dnes zastavit. V nastalém rozruchu totiž trochu zaniká podstata věci.

Určitě můžeme diskutovat o tom, jestli jsou vůbec občanské průkazy nutné – nebyly u nás odjakživa; pokud vím, zavedl je jistý Adolf, na kterého neradi vzpomínáme. Můžeme přemýšlet o účelu občanských průkazů a o tom, jaké informace v něm jsou vlastně nutné, aby byl účel naplněn. Je údaj o pohlaví potřebný, je to soukromá záležitost, je to údaj zjistitelný i jinak, například pohledem?

Ale podstata problému je v tomto případě jinde. Proč vlastně chtějí Piráti občanské průkazy bez údaje o pohlaví? Protože jim tato kategorie vadí už z principu. My totiž máme na své pohlaví zapomenout. Máme směřovat ke stejnosti, ke světu, v němž budou muži vykonávat to, co vykonávaly běžně ženy, a ženy zastávat mužskou práci. Naše genderová identita má být rozmazaná a zaměnitelná. Ideálem zítřka je nebinární bytost.

Naše genderová identita má být rozmazaná a zaměnitelná. Ideálem zítřka je nebinární bytost

A údaj o pohlaví je připomínkou jedné strašné skutečnosti.

Ideologii navzdory jsou některé věci dané a nepodaří se je zlomit. Aby se narodilo dítě, potřebuje muž ženu a žena muže. Stejnopohlavnímu páru se dítě nikdy nenarodí, vždycky, opravdu vždycky bude mít dva biologické rodiče opačného pohlaví. Jen žena může být těhotná, jen muž to může způsobit. 

A co si počít s takovými zastaralými zákonitostmi v tom novém světě, kde muži menstruují a ženy mají mužské pohlavní orgány? Kde si přece můžeme svou identitu zvolit?! Jména si my lidé dáváme, bydliště si vybíráme, ale s pohlavím se narodíme. Určuje naši úlohu v nekonečném běhu lidské historie.  A právě proto se do nového světa naprosto nehodí.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Bezpohlavně aneb Na své pohlaví máme zapomenout
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
97
97

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.