Nebinární bytost | FOTO: Annie Tritt (publikováno v deníku the New York Times)

Bezpohlavně aneb Na své pohlaví máme zapomenout

Určitě můžeme diskutovat o tom, jestli jsou vůbec občanské průkazy nutné – nebyly u nás odjakživa; pokud vím, zavedl je jistý Adolf, na kterého neradi vzpomínáme

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Návrh pirátského poslance Ondřeje Profanta vypustit z občanských průkazů údaj o pohlaví vzbudil vzrušené diskuse. Je to zajímavé téma, a proto se u něj chci dnes zastavit. V nastalém rozruchu totiž trochu zaniká podstata věci.

Určitě můžeme diskutovat o tom, jestli jsou vůbec občanské průkazy nutné – nebyly u nás odjakživa; pokud vím, zavedl je jistý Adolf, na kterého neradi vzpomínáme. Můžeme přemýšlet o účelu občanských průkazů a o tom, jaké informace v něm jsou vlastně nutné, aby byl účel naplněn. Je údaj o pohlaví potřebný, je to soukromá záležitost, je to údaj zjistitelný i jinak, například pohledem?

Ale podstata problému je v tomto případě jinde. Proč vlastně chtějí Piráti občanské průkazy bez údaje o pohlaví? Protože jim tato kategorie vadí už z principu. My totiž máme na své pohlaví zapomenout. Máme směřovat ke stejnosti, ke světu, v němž budou muži vykonávat to, co vykonávaly běžně ženy, a ženy zastávat mužskou práci. Naše genderová identita má být rozmazaná a zaměnitelná. Ideálem zítřka je nebinární bytost.

Naše genderová identita má být rozmazaná a zaměnitelná. Ideálem zítřka je nebinární bytost

A údaj o pohlaví je připomínkou jedné strašné skutečnosti.

Ideologii navzdory jsou některé věci dané a nepodaří se je zlomit. Aby se narodilo dítě, potřebuje muž ženu a žena muže. Stejnopohlavnímu páru se dítě nikdy nenarodí, vždycky, opravdu vždycky bude mít dva biologické rodiče opačného pohlaví. Jen žena může být těhotná, jen muž to může způsobit. 

A co si počít s takovými zastaralými zákonitostmi v tom novém světě, kde muži menstruují a ženy mají mužské pohlavní orgány? Kde si přece můžeme svou identitu zvolit?! Jména si my lidé dáváme, bydliště si vybíráme, ale s pohlavím se narodíme. Určuje naši úlohu v nekonečném běhu lidské historie.  A právě proto se do nového světa naprosto nehodí.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Bezpohlavně aneb Na své pohlaví máme zapomenout
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
97
97