ILUSTRACE: Ben Wiseman (úprava PressPort magazín)

Biden 46. prezidentem USA. Trump porážku neuznal

Analytici ale míní, že Trump má mizivou šanci na zvrácení výsledku

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

Kandidát Demokratické strany Joe Biden byl podle amerických médií zvolen novým prezidentem Spojených států. Agentura AP i velké televizní stanice skoro čtyři dny po uzavření volebních místností vyhodnotily, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů.

Biden bude 46. šestou hlavou státu v amerických dějinách a zároveň nejstarším nastupujícím prezidentem v historii USA.

Americký prezident Donald Trump na vývoj reagoval prohlášením, ve kterém neuznal volební porážku a výsledky znovu zpochybňoval. „Prostým faktem je, že tyto volby zdaleka nejsou u konce,“ uvedl šéf Bílého domu.

 • Joe Biden (77) byl v letech 2009 až 2017 viceprezidentem USA. Funkci druhého muže mu tehdejší prezident Barack Obama nabídl hlavně pro jeho letité zkušenosti se zahraniční politikou.
 • Než se stal Biden viceprezidentem, byl 36 let senátorem za stát Delaware. O Bílý dům letos usiloval již potřetí a byl úspěšný. V roce 1988 z kampaně odstoupil kvůli podezření, že opsal projev. Nevyšlo mu to ani v roce 2008, kdy v primárkách skončil již velmi záhy – 3. ledna.
 • Do prezidentské kampaně vstoupil loni v dubnu, v prvních primárkách se mu ale příliš nedařilo. Poté se za něj postavili mimo jiné i někteří odstoupivší demokratičtí kandidáti, například Pete Buttigieg, Amy Klobucharová nebo jeho pozdější kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová. Biden si potřebný počet delegátů nutných pro nominaci do voleb zajistil v primárkách začátkem června. V té době již ostatní uchazeči o nominaci své kampaně pozastavili.
 • Biden nedávno oznámil, že se hodlá zaměřit na boj s přetrvávajícími rasovými nerovnostmi, čímž se znovu ostře vymezil vůči svému soupeři z voleb, dosavadnímu prezidentovi Donaldu Trumpovi.
 • Svého konkurenta kritizoval i za to, že si neporadil s pandemií koronaviru v USA i s následnou ekonomickou krizí. Biden v červnu představil svůj plán boje s koronavirem. Trump a jeho spojenci naopak tvrdili, že prezident výrazně snížil počet zemřelých v souvislosti s covidem-19.
 • Biden také Trumpovi vytkl rozhodnutí o stažení amerických vojáků ze Sýrie nebo obchodní válku s Čínou. Podle Trumpa je demokratický politik naopak vůči Číně úslužný.
 • Biden již dříve avizoval, že v případě svého zvolení prezidentem hodlá některá rozhodnutí současného šéfa Bílého domu změnit. Obnovil by například členství USA ve Světové zdravotnické organizaci (WHO). Jako hlava státu by ale americké velvyslanectví v Izraeli ponechal v Jeruzalémě.
 • Bidenovo jméno bylo spjato s neúspěšným pokusem o impeachment vůči Trumpovi v Kongresu. Demokraté totiž v září 2019 zahájili žalobu na šéfa Bílého domu po obviněních vůči prezidentovi v souvislosti s jeho loňským červencovým telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle médií Trump na Zelenského naléhal, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena (syna Joea Bidena) kvůli podezření z korupce při jeho podnikání na Ukrajině.
 • Ve funkci viceprezidenta se Biden angažoval hlavně v horkých oblastech Iráku, Sýrie a Afghánistánu. Již v roce 2006 byl spoluautorem plánu, podle něhož měl být Irák rozdělen na sunnitské, šíitské a kurdské oblasti. Dnes již skončenou, téměř devítiletou válku zpočátku podpořil, později to ale označil za chybu a začal ji kritizovat.
 • Biden se snažil také o zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem. Poté, co americká vláda v září 2009 odstoupila od plánu George Bushe na rozmístění protiraketového systému v Evropě (vůči němuž Biden nikdy netajil skepsi), vyslal jej Obama, aby v Evropě žehlil situaci.
 • Bidenových vyjednávacích schopností Obama využíval i na domácí půdě. Viceprezident mu pomohl v Senátu prosadit ratifikaci americko-ruské smlouvy o omezení jaderných zbraní START, kontroverzní zdravotní reformu či dohodu o zvýšení státního dluhu, která odvrátila bankrot země. Biden se také pokoušel prosadit zákony omezující velikost zásobníků veřejně dostupných poloautomatických zbraní či požadující přísnější prověrky zájemců o jejich koupi.
 • Biden se narodil 20. listopadu 1942 v pensylvánském Scrantonu. Vystudoval historii a politologii na Delawarské univerzitě (1965) a práva na Syrakuské univerzitě (1968). Začal pracovat jako právník a záhy se začal angažovat i v politice. V roce 1972 byl zvolen do Senátu za stát Delaware, v roce 1973 se ve svých 30 letech stal šestým nejmladším senátorem v historii USA. V horní komoře setrval až do ledna 2009, kdy se stal viceprezidentem. Poté Biden začal přednášet a byl jmenován profesorem na Pensylvánské univerzitě.
 • Letos v květnu Biden poprvé osobně popřel nová sexuální obvinění. Ta proti němu vznesla někdejší zaměstnankyně Senátu Tara Readeová, která tvrdí, že ji v roce 1993 Biden, tehdy senátor, sexuálně napadl v odlehlé části budovy Kapitolu, kde Kongres sídlí. Biden uvedl, že tato událost se nikdy nestala. Zastalo se jej několik bývalých zaměstnanců jeho tehdejší kanceláře. Readeová je jednou z žen, které loni hovořily o Bidenově nevhodném až obtěžujícím chování.
 • V osobním životě Bidena postihlo několik tragédií. V roce 1972, krátce po zvolení do Senátu, zahynula při nehodě jeho první manželka Neilia Hunterová spolu s malou dcerou. Jejich dva synové (Beau a Hunter) těžká zranění přežili. Od roku 1977 je podruhé ženatý, s manželkou Jill Tracy mají dceru Ashley Blazer. Syn Beau v roce 2015 podlehl ve svých 46 letech nádoru mozku.
 • V roce 2017 jej Obama ocenil Prezidentskou medailí svobody, která je nejvyšším civilním vyznamenáním USA. Biden několikrát navštívil Česko, například v roce 2009 zde jednal o možné roli ČR v novém americkém systému protiraketového štítu.

Většina velkých amerických médií v sobotu ráno Bidenovi přisuzovala 253 hlasů tzv. volitelů, které v americkém volebním systému rozhodují o vítězi. Na celkový triumf je zapotřebí minimálně 270 volitelských hlasů, přičemž za vítězství v Pensylvánii si jich Biden připsal 20.

V okamžiku, kdy média ohlásila verdikt ohledně výsledku v klíčovém severovýchodním státě a tedy i v celém souboji o Bílý dům, bylo v Pensylvánii sečteno 98 procent odhadovaného počtu odevzdaných hlasů. Biden měl v neúplných výsledcích navrch o půl procentního bodu, což odpovídalo více než 30 000 hlasů. Jeho náskok se s postupujícím časem zvyšoval.

Média včetně televize Fox News či deníku The New York Times záhy Bidenovi přisoudila i vítězství v Nevadě, kde měl demokrat po sečtení 94 procent očekávaného počtu hlasů náskok dvou procentních bodů. Podle některých zdrojů se tak jeho zisk zvýšil na 279 volitelských hlasů, podle agentury AP, která už měla jasno i o Arizoně, dokonce na 290.

Zbývaly už jen tři státy, u kterých žádné z předních médií nepřišlo s odhadem vítěze. Těmito státy jsou Georgia, Severní Karolína a Aljaška. V prvním z této trojice měl Biden velkou šanci na zisk dalších 16 volitelů, magickou hranici 270 by tak nakonec mohl překonat i o více než tři desítky a vyrovnat zisk Trumpa z poslední prezidentské volby.

Úspěch demokratů v letošní prezidentské volbě přináší vícero historických milníků. Biden se ve věku 77 let stal nejstarším vítězem v dějinách volby hlavy státu v USA. Do Bílého domu s ním půjde jako viceprezidentka dosavadní senátorka Kamala Harrisová, která se stává první ženou v dané funkci.

Trump: Volby ještě neskončily

Trump je zase prvním americkým prezidentem od roku 1992, kterému se nepodařilo obhájit mandát, napsala agentura AP. Před 28 lety prohrál coby úřadující šéf Bílého domu George Bush starší.

Trump, který v posledních dnech opakovaně zpochybňoval důvěryhodnost volebního procesu, zprávy o své porážce odmítá. Biden se podle něj neprávem stavěl do pozice vítěze a „jeho mediální spojenci“ mu pomáhali ve snaze zabránit, „aby byla odhalena pravda“. Přitom to byl Trump, kdo se po úterních volbách předčasně prohlašoval za vítěze.

Prezident ve svém sobotním prohlášení avizoval přepočty hlasů v některých státech a naznačil, že bude výsledky nadále napadat u soudů. Analytici ale míní, že Trump má mizivou šanci na zvrácení výsledku, ať už skrze přepočty nebo prostřednictvím žalob.

Ameriko, jsem poctěn

Biden uvedl na Twitteru, že je mu ctí, že ho lidé zvolili do čela země. Ve 20:00 washingtonského času (02:00 SEČ) se bývalý viceprezident chystá vystoupit před televizními kamerami.

„Ameriko, jsem poctěn, že jste mě vybrali, abych vedl naši skvělou zemi,“ uvedl Biden na twitteru poté, co jej velká americká média na základě svých propočtů označila za vítěze voleb.

„Bude před námi těžká práce, ale slibuji vám toto: budu prezidentem všech Američanů, ať jste pro mě hlasovali nebo ne,“ pokračoval Biden. Uvedl také, že „nyní, když kampaň skončila, je čas nechat zlost a ostrá slova za námi a spojit se jako národ“.

Letošní volby v USA provázel i přes pokračující problémy s epidemií covidu-19 mimořádně vysoký zájem voličů. Sečteno už bylo na 148 milionů hlasů, což je o deset milionů více než konečné číslo z roku 2016. Sčítání přitom stále pokračuje a podle posledních odhadů by nakonec účast mohla dosáhnout přibližně 67 procent, což by byl nejvyšší podíl za více než 100 let. 

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Biden 46. prezidentem USA. Trump porážku neuznal
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
96
96
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.