SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Z aktuálních protestů proti sčítání hlasů. | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Biden v Georgii otáčí výsledek. O vlásek vede

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
98
98

WASHINGTON – Dva dny po uzavření volebních místností Spojené státy stále neznají jméno budoucího prezidenta. Hlasy se dál sčítají v šesti státech, přičemž v některých z nich lze očekávat výjimečně těsné výsledky. V klíčové Pensylvánii a Georgii zbývá sečíst poslední procenta zbylých hlasů. Demokrat Joe Biden v prvním státu snižuje náskok svého volebního soka Donalda Trumpa a nyní se čeká na další dílčí výsledky, jež ukážou, zda se mu jej podaří překonat. V Georgii se podle CNN již ujal vedení o takřka tisíc hlasů. 

Ve hře jsou stále hlasy volitelů z pěti klíčových států: Pensylvánie, Georgie, Severní Karolíny, Arizony a Nevady. Výsledek hlasování není znám ani na Aljašce, kde se ovšem očekává vítězství prezidenta Trumpa.

12:28 – Joe Biden navýšil své vedení v Georgii nad Donaldem Trumpem na 1096 hlasů, uvedla stanice BBC.

12:28 – Joe Biden navýšil své vedení v Georgii nad Donaldem Trumpem na 1096 hlasů, uvedla stanice BBC.

10:34 – Joe Biden zvýšil náskok v Georgii na 917 hlasů.

10:23 – Podle aktuálních dat služby Election Desk HQ Joe Biden otočil výsledek v Georgii a vede tam o 463 hlasů, respektive dvě setiny procentního bodu.

Situaci přitom komplikuje fakt, že televize Fox News a agentura AP již ve středu přiřkly Bidenovi vítězství v Arizoně, a demokrat tak podle nich získá již 264 z celkových 270 volitelů nutných k celkovému vítězství. Bidenův náskok se tam však se sčítáním dalších hlasů stále zmenšuje a jeho vítězství tak podle řady jiných amerických médií, včetně televizí CNN či ABC, není zaručené.

Podle šéfredaktora volebního serveru FiveThirtyEight Natea Silvera je přitom situace v podstatě rozhodnutá v Nevadě, kterou by za normálních okolností média již zřejmě přiřkla Bidenovi. Pokud by to však například agentura AP udělala, musela by jej rovnou prohlásit za předpokládaného vítěze celých voleb, což by byl odhad postavený na nejistém vývoji v Arizoně.

Média proto bedlivě sledují především Pensylvánii, která se svými 20 voliteli může být za těchto okolností rozhodující. Biden tam již od úterní volební noci dohání Trumpův poměrně výrazný náskok. Ten způsobily místní předpisy, podle nichž není možné začít počítat korespondenční a jinak předem odevzdané hlasy dříve než v den voleb. Splnil se přitom předpoklad analytiků, že poštovní hlasování v tomto státu ve výrazně vyšší míře využijí demokraté.

Trump podle prvních výsledků po uzavření volebních místností nejprve vedl v Pensylvánii asi o 15 procentních bodů, nyní však podle BBC dělí oba kandidáty jen 0,3 bodu, čili necelých 20 000 z celkem 6,5 miliónu dosud započítaných hlasů.

Podle zástupkyně vedení Pensylvánie Kathy Boockvarové se dá výsledek z tohoto klíčového státu očekávat ještě dnes. V noci na dnešek SEČ tam podle ní zbývalo sečíst asi 300 000 korespondenčních hlasů. Podle Boockvarové pocházejí zatím nesečtené hlasy hlavně z městských oblastí, například Filadelfie či Pittsburghu, kde podle amerických médií převažují spíše voliči demokratů.

Analytik Silver se domnívá, že většina amerických médií nyní čeká, zda Biden v Pensylvánii Trumpa předstihne. V okamžiku, kdy by se tak stalo, mu zřejmě přisoudí vítězství ve státu a tím i zisk Bílého domu.

V Georgii je nyní sečteno 99 procent hlasů. Biden je podle posledních zpráv CNN ve vedení takřka o tisíc hlasů. Podle tamních úřadů by mohly být finální výsledky k dispozici ještě v pátek, čeká se však velmi těsný rozdíl. Pokud by se Bidenovi podařilo získat Georgii, která byla v posledních desetiletích stabilně republikánským státem, výrazně by tím ztížil – ne-li zmařil – Trumpovy vyhlídky na druhý mandát. 

Výsledky v Georgii jsou však zatím příliš těsné na to, aby tam mohla americká média přiřknout jednomu z kandidátů vítězství. Podle agentury AP ještě zbývá sečíst několik tisíc lístků, které však pocházejí z okresů, kde se voliči většinově kloní k demokratům. Hrozí rovněž, že jedna ze stran požádá o přepočet hlasů. To zákony v Georgii umožňují v případě, že oba kandidáty odděluje méně než půl procentního bodu. Nyní mají Trump a Biden shodně 49,4 procenta.

Trump zatím těsně vede v Severní Karolíně, kde je sečteno podle agentury Reuters 95 procent hlasů, v Nevadě je po sečtení 89 procent hlasů naopak ve vedení Biden. Bývalý viceprezident USA má zatím navrch i v Arizoně, kde sečetli 90 procent hlasů.

Zákulisí voleb a sčítání hlasů.

Federální soudce zamítl žádost kampaně prezidenta Donalda Trumpa, aby se v Pensylvánii přestaly sčítat volební lístky. Současný šéf Bílého domu tak utrpěl porážku v další z právních bitev, které zahájil po úterních prezidentských volbách. Už dříve odmítli žaloby republikánů soudci v Georgii a v Michiganu. Nově Trumpova kampaň podala stížnost na hlasování v Nevadě, informovala v pátek americká média.

V Pensylvánii si Trumpova kampaň stěžovala, že činitelé ve Filadelfii, kterou ovládají demokraté, „záměrně odmítají připustit jakékoli zástupce a volební pozorovatele od prezidenta Trumpa a Republikánské strany“. Žádala, aby soud zakázal okresní volební komisi pokračovat ve sčítání hlasů, pokud nejsou přítomni republikánští zástupci.

Federální soudce Paul Diamond stížnost zamítl a vyzval, aby se obě strany dohodly. Navrhl, aby demokraté i republikáni vyslali do sčítací haly ve Filadelfii 60 pozorovatelů.

Pensylvánie patří ke klíčovým státům v boji o Bílý dům. Jejích dvacet volitelů může zajistit vítězství demokratickému kandidátovi Joeovi Bidenovi, který má nyní podle různých prognóz mezi 243 a 264 voliteli. Pro celkové vítězství je jich potřeba 270.

Už ve čtvrtek zamítl žalobu Trumpovy kampaně soud v Georgii. Stěžovatelé chtěli, aby se soud postaral o dodržování zákonů týkajících se hlasování poštou. Krátce na to přišlo zamítnutí i z Michiganu, kde Trumpův tým ve středu požádal o pozastavení sčítání hlasů s tím, že „nedostal možnost řádného přístupu k mnoha místům“, kde se sčítá.

V pátek kampaň současného prezidenta podala stížnost v Nevadě, která je dalším z klíčových států. Stížnost se týká údajných nesrovnalostí při hlasování v okrese Clark, kde leží mimo jiné město Las Vegas.

Trump v posledních dvou dnech opakovaně obvinil demokraty, že se snaží ukrást jeho volební vítězství. Pro své tvrzení o manipulaci s hlasovacími lístky ale nepředložil žádné důkazy.

Naposledy na tiskové konferenci tvrdil, že volby vyhrál, ale vítězství mu během sčítání hlasů krade zkorumpovaná mašinérie, ovládaná jeho soupeři z řad demokratů.

„Vedli jsme v mnoha klíčových státech, a to o hodně, ale pak šla čísla prudce dolů,“ řekl Trump a stěžoval si na údajné nepřipuštění pozorovatelů ke sčítání hlasů a na započítávání údajně zfalšovaných hlasů, zaslaných poštou. Zdůraznil, že kdyby se počítaly jen „zákonné hlasy“, tak by snadno vyhrál. Ale do voleb podle něj zasáhla velká média, velké peníze a velké technologické firmy. Zdůraznil, že se o ukradené vítězství bude soudit.

BBC: Obvinění bez důkazů

„Trump zopakoval obvinění z volebních podvodů bez předložení důkazů,“ upozornila stanice BBC, podobně jako agentura Reuters. Ta celé vystoupení označila za signál, že Trump není ochoten ustoupit svému demokratickému soupeři Joeovi Bidenovi, stejně jako někteří jeho odpoůrci. Nelze se tedy divit, že tajná služba Spojených států (USSS) se rozhodla posílit ochranu Joea Bidena. S odvoláním na své zdroje o tom v pátek informoval list The Washington Post (WP). Podle něj služba, která má na starost ochranu prezidentů a dalších vládních činitelů, počítá s tím, že by se demokratický politik mohl brzy prohlásit za vítěze voleb.

Mluvčí USSS Catherine Milhoanová i Bidenova kampaň, která sídlí ve Wilmingtonu ve státě Delaware, odmítly zprávu prestižního amerického listu komentovat. Tajná služba USA má na starosti ochranu prezidentů, viceprezidentů, jejich rodin i prezidentských kandidátů.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Biden v Georgii otáčí výsledek. O vlásek vede
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
98
98

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
V pátek 11 105 případů. Zeman chce po policii přísnější pokutování