ILUSTRACE: PressPort Magazín

Blatný: Těžký průběh covidu mají stále častěji mladší lidé. Šesti procentům pacientů na JIP je už pod 40 let

Intenzivní péči nyní potřebuje přes 1900 pacientů

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Těžký průběh covidu-19 vyžadující pobyt v nemocnici mají podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nyní častěji i mladší lidé. Zhruba šest procent pacientů na jednotkách intenzivní péče jsou mladší 40 let, řekl v pátek ministr.

Každý desátý s vážným průběhem je ve věku 50 až 59 let. V první polovině týdne bylo v nemocnicích 9000 pacientů s covidem-19, což je nejvíc od začátku epidemie. Intenzivní péči potřebuje přes 1900 z nich.

„Často mladí nebo mladší lidé si myslí, že jich se to netýká. Jednoznačně dochází ke snižování věkového průměru přijímaných i těžce nemocných,“ uvedl ministr. Důvodem podle něj je, že řada starších se už z koronaviru vyléčila, jsou očkovaní a část z nich nemoci podlehla.

Cukrovka riziko znatelně zvýší

Průměrný věk lidí s těžkým průběhem covidu-19 je podle dat, která Blatný představil, 68,5 roku a medián 71 let. Čtvrtina žen, které se dostanou na JIP, jsou ve věku nad 80 let, 35 % ve věku 70 až 79 let, téměř 19 % 60 až 69 let a deset procent ve věku 50 až 59 let. U mužů je méně osmdesátiletých a starších, jen 16 procent. Sedmdesátníků téměř 37 % a 26 % šedesátníků. Obecně je mužů mezi hospitalizovanými na JIP asi 60 %, častěji než ženy se tam dostanou i čtyřicátníci. Naopak žen je hospitalizováno více ve věku 30 až 39 let.

„Čím jsme starší, tím jsme nemocnější. Když se objeví onemocnění, které cílí na ty, kdo jsou nemocní, tak se to najednou plně projeví,“ řekl Blatný. Podle něj zvyšují riziko právě vážná onemocnění srdce, cukrovka nebo chronické nemoci dýchacích cest. Například pětačtyřicetiletý pacient s ischemickou chorobou srdeční a cukrovkou je podle něj ve vysokém riziku a hrozí mu i úmrtí nad covid-19.

Výrazné uvolnění nelze očekávat

Výrazné uvolnění protiepidemických opatření se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nedá od 21. března očekávat. Zvažuje ale uvolnění omezení pro pohyb za účelem rekreace, který je v současné době omezen na hranice katastru. Mohl by se rozšířit na hranice okresu jako ostatní cesty z jiných důvodů.

„Já sám si nyní nic dalšího neumím představit. Právě proto, že ta situace v nemocnicích a v populaci se zastavila a o něco se zlepšuje, ale rozhodně to není taková změna, která by umožňovala zásadní razantní uvolňování dalších opatření,“ dodal. A zároveň oznámil, že v Česku se aplikoval víc než milion očkovacích dávek vakcín proti covidu.

Přísnější opatření, která zahrnují mimo jiné zákaz pohybu mimo okres kromě cest do práce, k lékaři či dalších vyjmenovaných výjimek, byla zavedená od 1. března. Povinné je také nošení respirátorů ve veřejných prostorách, v zaměstnání a venku v zastavených územích. Tehdy politici hovořili o tom, že by měla platit na tři týdny. V posledních dnech ale Blatný i premiér Andrej Babiš (ANO) zmiňovali uvolnění nejdříve po Velikonocích.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Blatný: Těžký průběh covidu mají stále častěji mladší lidé. Šesti procentům pacientů na JIP je už pod 40 let
Hodnocení čtenářů1 Hlas
89
89
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.