SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Bouřka | FOTO: archiv ppmagazínu.com

Bouřky v Olomouckém kraji si vyžádaly evakuaci

Zemřela 48letá žena z Břevence

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Východní část Česka v neděli večer zasáhly silné bouřky. Hasiči v Olomouckém kraji museli v několika obcích evakuovat obyvatele. Jsou tam zatopené desítky domů, poškozená auta i infrastruktura.

Při lokální povodni na Uničovsku a Šumpersku byla nalezena jedna mrtvá osoba, další člověk se pohřešuje. Desítky obyvatel z řek hasiči zachránili. Výstraha meteorologů před velkou vodou platí v některých oblastech až do pondělního dopoledne.

Meteorologové večer vydali výstrahu před povodněmi s extrémním stupněm nebezpečí právě pro Šumpersko a Uničovsko. Za tři hodiny tam napršelo i 70 milimetrů srážek. Na dalších místech na východě země platí povodňová pohotovost.

V okresech Šumperk a Prostějov spadlo během posledních tří hodin ojediněle kolem 70 mm srážek. V důsledku toho na Mertě v profilu Sobotín a na Dlouhé Loučce byly dosaženy třetí stupně povodňové aktivity. Třetího stupně dosáhla také Desná v Koutech nad Desnou.

Hasiči v Olomouckém kraji měli po 22:00 hlášeno kvůli silným bouřkám více než 100 událostí. Voda zaplavila níže položené oblasti a způsobila škody na majetku a v krajině.

V dalších částech Olomouckého kraji platí povodňová pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí, stejně jako v menší části Pardubického kraje a také na Rýmařovsku. Také tam může voda zaplavit například silnice. Lidé by měli omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí třeba pády stromů. Hladiny řek mohou stoupnout také na Vysočině, podle meteorologů je tam ale pouze nízký stupeň nebezpečí.

Zemřela 48letá žena, další se pohřešuje

Hasiči zachránili na Uničovsku a Šumpersku hned několik lidí, které strhl proud a nemohli se dostat z vody do bezpečí. Vyprostili také osoby uvázlé v zatopených automobilech. Člověk, který při povodních zemřel, byla 48letá žena z Břevence. Pohřešována je 74letá žena z Oskavy na Šumpersku. Pátrá po ní vrtulník.

Ve stanici Oskava na Šumpersku spadlo za 24 hodin 85 mm srážek, ve stanici Štíty u Zábřehu 80 mm, Dlouhé Stráně hlásí 75 mm.

„Přívalové deště zatopily nejen desítky rodinných domů a dalších staveb, ale také poškodily místní energetickou a dopravní infrastrukturu. V Oskavě byl stržen most, ve většině postižených obcí bylo poškozeno plynové i elektrické vedení,” uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasiči v noci čerpali i vodu ze zatopených sklepů. V několika obcích evakuovali obyvatele. „Během evakuace jsme zachránili desítky obyvatel ze zaplavených domů,“ dodala Balážová s tím, že následky přívalových srážek budou hasiči dál odstraňovat i v průběhu pondělí, spolu se samosprávami budou řešit i náhradní ubytování pro místní obyvatele.

Průtoky se zvedly až stonásobně

„Za posledních 24 hodin napršelo nejvíce na Šumpersku, v Zábřehu, v Jeseníkách a na Olomoucku. Ve stanici Oskava na Šumpersku spadlo za 24 hodin 85 mm srážek, ve stanici Štíty u Zábřehu 80 mm, Dlouhé Stráně hlásí 75 mm, ve stanicích Bělá pod Pradědem, Šerák, Jeseník, Velké Losiny, Hoštejn a Javorník napadalo 50 mm,“ uvedl pro Právo mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Podle něj v důsledku prudkých srážek vzrostl průtok v některých tocích až stonásobně.

Zpočátku tohoto týdne bude počasí v Česku ještě pod vlivem vlnícího se frontálního rozhraní, postupně k nám začne proudit teplý a vlhký vzduch od jihovýchodu až východu, takže konec týdne přinese dusné dny a nejvyšší odpolední teploty se budou zastavovat těsně pod tropickou hranicí.

Víkend přinese oteplení

V pátek bude podle meteorologů polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Noční teploty 13 až 9 stupňů. Nejvyšší teploty 23 až 25 stupňů. Mírný jihovýchodní vítr.

V sobotu očekávají oblačno až polojasno, během dne občas déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Noční teploty 13 až 9 stupňů Celsia. Nejvyšší teploty vystoupají na 25 až 27 stupňů. Mírný jihovýchodní vítr.

V neděli bude polojasno až oblačno, během dne místy přeháňky nebo bouřky. Noční teploty 14 až 10 stupňů. Nejvyšší denní teploty 26 až 28 stupňů Celsia. Slabý severozápadní vítr.

Bouřky v Olomouckém kraji si vyžádaly evakuaci
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
COVID III: Jaké jsou další podpory podnikatelům a živnostníkům