SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRACE: TIME (titulní strana, úprava PressPort Magazín)

Británie se na měsíc uzavírá. Rakouská vláda zakázala návštěvy

Země vyhlásí „lockdown“. Na covid už se nechala testovat polovina Slováků

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní bilance nových případů.

Ve Spojených státech je nyní koronavirus jedním z hlavních témat prezidentských voleb. Epicentrum pandemie se ale podle WHO nachází v Evropě. 

Rekordní denní bilanci nových případů tento čtvrtek ohlásily například Belgie (23 921), Británie (24 405), Itálie (31 084), Německo (18 681), Nizozemsko (11 119), Polsko (21 629), Rakousko (5627), Rusko (18 283), Slovensko (3363), Španělsko (25.595) či Ukrajina (8312). V Česku ve čtvrtek přibylo téhož dne přes 13 000 nakažených.

V Anglii se koronavirus šíří rychleji, než v nejhorším scénáři odhadovala vládní zdravotnická komise SAGE, napsal server BBC.

Školy zůstanou otevřené

Britská vláda proto zavede kvůli zhoršující se epidemické situaci uzávěru celé Anglie. Od čtvrtka 5. listopadu budou smět lidé vycházet ven jen v nutných případech a musí omezit společenské kontakty. Fungovat budou pouze nezbytné služby, zavřeno musí mít restaurace a bary. Školy však zůstanou otevřené.

Na sobotní večerní tiskové konferenci to oznámil premiér Boris Johnson s tím, že opatření budou platit do 2. prosince. Británie v sobotu jako třetí v Evropě překonala hranici miliónu pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie.

Podle vládních expertů nyní v zemi exponenciálně roste počet nakažených i hospitalizovaných. V příštích týdnech by tudíž bez vládního zásahu hrozilo nebezpečí zahlcení zdravotního systému. Vědci rovněž varují, že v případě nečinnosti by počet zemřelých s covidem-19 mohl brzy přesáhnout hranici 80 000 osob, což považují za nejhorší možný scénář.

Lidé podle premiéra mají opouštět svoje domovy pouze v nutných případech, tedy pro cesty do práce, k doktorovi či pro základní zboží a potraviny. Restaurace budou moci vydávat jídla jen s sebou nebo je doručovat do domácností. Všechny podniky, které nenabízejí služby či zboží považované za nezbytné, budou muset zavřít.

Nejedná se o úplnou uzávěru

Rakousko zavede od úterý 3. listopadu zákaz nočního vycházení. Zrušena bude velká většina společenských akcí, restaurace budou smět fungovat pouze přes výdejová okénka či roznáškovou službu.

Zavřít budou muset muzea, divadla či plavecké bazény. Hotely nebudou moci ubytovávat turisty. Zpřísnění opatření v sobotu podle agentury APA oznámil kancléř Sebastian Kurz.

Rakušané nebudou smět vycházet z domovů od osmé hodiny večerní do šesté hodiny ranní. Výjimkou budou cesty do práce, venčení psa, zdravotní procházky či péče o příbuzné. „Většina nákaz se odehrává mezi lidmi, kteří se znají a mají se rádi,“ uvedl Kurz s tím, že opatření bude „de facto zákazem návštěv“.

Oproti jarní vlně koronaviru se nicméně tentokrát nejedná o úplnou uzávěru života v zemi. Otevřené zůstanou obchody, průmyslové podniky, školky a základní školy. Střední školy a univerzity přejdou na distanční výuku.

„Rozhodnutí se nám nedělalo snadno, ale bylo nezbytné,“ prohlásil Kurz. Podle kancléře vládu ke kroku vedlo hrozící vyčerpání kapacit rakouských nemocnic, zejména lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Kurz dále uvedl, že stát hodlá podnikatelům nahradit ušlý zisk ve výši 80 procent v porovnání s listopadem loňského roku. Celkové náklady na toto opatření vyčíslil ministr financí Gernot Blümel na jednu miliardu eur (27,25 miliard korun).

Polsko, Slovinsko i Rusko

Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že během nadcházejícího dušičkového víkendu, kdy si lidé připomínají památku zesnulých, se kvůli riziku šíření nákazy uzavřou všechny hřbitovy. Vláda přitom s obavami sleduje i masové protesty proti zpřísnění potratového zákona, do nichž se za poslední dny zapojily statisíce lidí.

Slovinská vláda o týden prodloužila karanténní opatření, ta belgická zase oznámila, že se od pondělí uzavře většina obchodů. Vedení španělského regionu Kanárských ostrovů schválilo opatření, podle kterého se turisté budou muset prokázat při příjezdu na souostroví negativním testem na koronavirus.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně ujistil, že vláda neplánuje zavést tvrdá omezení, asi třetina Rusů si ale v obavě z celostátní karantény začala podle průzkumu pořizovat zásoby. Papež František zrušil osobní setkání s věřícími a převážně virtuálně budou nejspíš probíhat i mše během letošních Vánoc.

Na Blízkém východě prokázala nákaza koronavirem už u více než tří milionů lidí, přičemž nejkritičtější je i nadále situace v Íránu. Bilance potvrzených případů nákazy tam od začátku pandemie překonala 600 000.

Plošné testování na Slovensku

V Česku rozhodla Sněmovna o prodloužení nouzového stavu do 20. listopadu. Vláda zároveň po dobu nouzového stavu prodloužila všechna restriktivní opatření proti šíření koronaviru, která měla skončit 3. listopadu. Restrikce omezují například volný pohyb či otevírací dobu obchodů, restaurací a provozoven služeb.

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď v neděli oznámil, že v sobotu bylo na celém Slovensku testovaných 2 581 113 lidí. z toho bylo pozitivních 25 850, což je jedno procento.

„Kdyby mi to někdo v pátek řekl, nevěřil bych mu ani milimetr a zasmál bych se. Nejen kvůli tomu, že lidé jsou tak úžasní, že přišli, ale že ti, kteří je testovali, zvládli takovýto nápor,“ uvedl.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Británie se na měsíc uzavírá. Rakouská vláda zakázala návštěvy
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Sobibor, snímek, o němž se v Čechách nedočtete