Britská mutace koronaviru doslova spolkla západ Čech, zejména Karlovarsko, a šíří se dál. Lůžka i personál pro intenzivní péči se blíží vyčerpání, oznámilo ministerstvo. Nyní jedná o pomoci nestátních nemocnic a ambulantních specialistů. Situace je kritická třeba na Chebsku či v Královéhradeckém kraje. Tamní nemocnice jsou natolik plné, že musí převážet pacienty jinam.
Podle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu tvoří britská varianta v celostátním měřítku něco málo přes 12 procent všech sekvenovaných virů. „Uvedený podíl se liší v rámci krajů, kde se pohybuje v rozmezí od nulových hodnot například v Jihočeském kraji do 97 procent v Karlovarském kraji,“ sdělila PressPort Magazínu mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
Kvůli covidu, britské mutaci, končí na ventilátorech už i třicátníci. Jejich stav se zhoršuje rychleji, virus je agresivnější. Například v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny je nyní hospitalizováno devadesát lidí s covidem. Desetina z nich ještě ani neoslavila padesáté narozeniny.
„Britská mutace se skutečně šíří mnohem rychleji, ale podle některých lékařů je i nebezpečnější. U nového typu koronaviru bych hovořil o variantách, v nichž je mutací víc. Jde o jihoafrickou a brazilskou variantu, které se zdají být skutečně hrozivé. Zatím to není podloženo epidemiologickými daty, ale vypadá to, že by mohly být odolné vůči protilátkám vyvolaným očkováním či prodělaným onemocněním. To by znamenalo, že i tito lidé by mohli být znovu nakaženi,“ uvádí imunolog Václav Hořejší.
Pacienti s covidem se současně nově budou vozit i do Německa. Kancléřka Angela Merkelová včera zatelefonovala premiérovi Andreji Babišovi a pomoc mu sama nabídla.
„Ve srovnání s první vlnou i podzimem mladých pacientů opravdu přibývá. Tehdy to byly naprosté výjimky, teď už to tak není,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
Už nejde o nemoc pro staré
Umělou plicní ventilaci tam potřebují i tři čtyřicátníci. Dalších pět nemocných pod padesát let leží na jednotkách intenzivní péče, nejmladšímu je pětadvacet. Všichni jsou ve velmi vážném stavu.
„Už se nedá říct, že je to nemoc jen pro staré. Bezpochyby roste počet mladších pacientů s covidem, reálně hospitalizujeme čtyřicátníky i třicátníky,“ uvedla mluvčí nemocnic Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.
Lékaři se shodují, že za smutným trendem stojí britská mutace, která se šíří Českem. Může být až o 70 procent nakažlivější než běžný kmen covidu, navíc má dynamičtější průběh a stav pacientů se kvůli ní též rychleji zhoršuje.
Delší karanténa?
Britská mutace koronaviru se může v těle vyskytovat aktivní výrazně déle než předchozí varianty. Proto může být člověk nakažený touto variantou viru infekční déle než 13 dní, vyplývá z vědecké studie. Dosud je přitom za průměr považováno osm dní, kdy člověk může nákazu předávat. Začínají se proto objevovat názory o nutnosti prodloužení karantény u lidí s britskou mutací.
Angličtí vládní experti varují před novou mutací britské varianty koronaviru. Mohla by unikat některým vakcínám, napadat lidi s vytvořenou imunitou a zároveň se šířit násobně rychleji. Statistiky uvádějí první desítky případů, žádné zatím nejsou mimo ostrovy Spojeného království.