Herečka Barbora Mudrová | FOTO: Petra Klačková

Čapek předvídal hrozby, ale věřil i ve zdravý rozum. Je dobré číst ho i dnes, říká Barbora Mudrová

V divadle zanedlouho ztvární Čapkovu matku i manželku.

Jedněmi z prvních institucí, kterých se dotkla opatření vlády kvůli šíření nemoci COVID-19, byla divadla. Poté se zastavila i filmová a rovněž televizní natáčení. Co to znamenalo pro herečku Barboru Mudrovou (29), jak karanténu strávila a co ji v nadcházejících měsících čeká?

Rozhovor
Rubrika Rozhovor přináší rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají co říct.

Jak jste coby herečka, která přišla ze dne na den o možnost vykonávat svoji profesi, trávila karanténu?

To, že se vše najednou zastavilo, není samozřejmě problém jen pro herecké profese. Já jsem se snažila, kromě odpočinku, využít čas přípravou na zkoušení hry Ze Života Čapka, jejíž premiéra bude v září v divadle Na Jezerce. Hraji v ní jeho maminku a také básnířku a dramatičku Olgu Scheinpflugovou, Čapkovu manželku. Také jsem se učila na klavír a zapojila se do projektu pomocsousedum.cz, kdy jsem nakupovala babičkám, které zůstaly zavřené v karanténě.

Čím vás Karel Čapek oslovuje?

Pro mě je Karel Čapek zajímavý tím, jak naprosto srozumitelně a přitom tak hluboce dokázal popsat podstatné věci, které se týkají mezilidských vztahů a stavu společnosti. Většina z jeho myšlenek platí dodnes. Také obdivuji, jak dokázal předvídat hrozby tehdejší předválečné situace. Když ho čteme, napadá nás spousta situací, ve kterých sami žijeme, ať už si tam dosadíme COVID-19, přemíru techniky nebo netoleranci a agresivitu, které se kolem nás šíří. Přitom je v něm i naděje a víra ve zdravý rozum.

Čtete Čapka dlouhodobě?

Seznámila jsem se s jeho hrami v průběhu studia na konzervatoři, ale tenkrát mi nedocházela jejich hloubka.  Až později, když jsem začala o věcech více přemýšlet, jsem ho dokázala ocenit.

Čapek byl nakonec uštván. Je to typické pro českou společnost?

Netroufám si hodnotit celou společnost. Ale Jiří Žáček má rčení: „Z hlav se setnou ty, co přeční. Zato průměrní jsou věční.“ To myslím platí velmi často.

Herečka Barbora Mudrová | FOTO: Petra Klačková

Co ukázala o herecké profesi pandemie koronaviru?

Mrzelo mě zlehčování složité situace divadel a herců z úst některých lidí.

Z čeho to plyne?

Dříve pokud jste byl slavný herec, zpěvák, spisovatel, musel jste opravdu něco umět, prokázat výjimečný talent a lidé si vás vážili. V dnešní době může být hercem každý, slavným se můžete stát téměř přes noc a často o vaší slávě rozhoduje víc počet followerů na Instagramu, a ne to co umíte. Přitom máme v divadlech tolik kvalitních herců, kteří nejsou vůbec vidět.

Vaše přemýšlivost a svým způsobem i citlivá duše nepříliš korespondují s některými rolemi, například s tou v seriálu Ulice, kde hrajete intrikánku Áju. Je pro herečku role v komerčním seriálu výzva, anebo naopak pouhá nutnost s ohledem na zviditelnění a příjem?

Záleží, jak to uchopíte. Buďte to děláte jen pro peníze, nevěnujete se roli poctivě, protože třeba už pouhým formátem takového seriálu, pohrdáte. Nebo se snažíte dělat svou práci co nejpoctivěji.

A jak to máte tedy konkrétně vy?

Snažím se jít tou druhou cestou. Uvědomuji si, že se na seriál dívá denně kolem milionu diváků. Je o obyčejných lidech a pro obyčejné lidi, o malých i velkých životních problémech, které mají, a někdy jim třeba může pomoct najít správnou cestu nebo se jen ujistit, že v tom nejsou sami.  Cítím vůči nim zodpovědnost a záleží mi na tom, abych zahrála svoji postavu reálně, uvěřitelně, třebaže je to postava negativní. Ale bez negativních postav by neexistoval zajímavý příběh. A potkáváme se s nimi i v životě.

A nemáte pak problémy s tím, že ztvárňujete právě tak zápornou roli? Nepohlíží na vás okolí tak, jak vás vidí na obrazovce.

Nikdy se mi nestalo, že by na mě někdo zaútočil. Snad jenom jednou v tramvaji mi jeden postarší pán vytknul, že bych s těmi intrikami už měla přestat. Ale jinak opravdu ne. Myslím, že když mě potkáte, velmi rychle vidíte, že mám jinou energii nežli Ája z Ulice.

Herečka Barbora Mudrová | FOTO: archiv B. Mudrové

Jak to se seriálem momentálně vypadá?

Byl pozastaven. Nejprve úplně, poté se začaly natáčet díly v rouškách o tom, jak postavy seriálu prožívají karanténu. Od půlky června bychom měli začít znovu natáčet.

Jaké jsou vaše další projekty, potažmo role, vynecháme-li nyní divadlo a Ulici?

Zahraji si v seriálu ČT Stíny v mlze, což je detektivní seriál v režii Radima Špačka a ve filmu 40reels Pavla Berkoviče. Také máme improvizační soubor, hrajeme rok ve vodárenské věži na Letné. Divadelní improvizace mě neuvěřitelně baví a naplňuje. A v září poběží na Primě komediální seriál Einstein, kde jsem ztvárnila jednu z rolí.

Plánujete u herectví zůstávat, když jste v úvodu zmínila, jak vás mrzí, že profese ztrácí svůj status a prestiž?

Určitě plánuji. Ale upřímně se své plány trochu bojím říkat, protože ne vždy to dopadne, tak, jak si představuji. Za posledních deset let se mé plány měnily hodně. Zkusila jsem kromě hraní i další profese. Dokonce jsem jeden čas měla svůj kosmetický salón a mám i certifikát výcviku koučování a základů terapie. Dnes se už ani jednomu nevěnuji. Touha hrát mě jako jediná nikdy neopustila a chci v hraní pokračovat. Neskutečně mě baví a vidím v tom smysl.

Barbora Mudrová pochází z jednovaječných dvojčat, má sestru Alenu. Začínala v divadelním souboru a divadle Na Prádle. Ve třinácti letech se poprvé dostala na konkurz do filmu České televize a získala svou první roli po boku Viktora Preisse a Taťjany Medvecké. Poté padlo rozhodnutí věnovat se herectví i v budoucnu. Úspěšně složila talentové zkoušky na Pražskou konzervatoř a v průběhu studia si zahrála v další českých filmech. Má za sebou také role v zahraničí, kanadském sci-fi Trinity, italském seriálu Borgia, německé „bondovce“ Allmen und das Geheimnis der Libellen. Spolupracovala s divadlem Viola, Na Jezerce, divadlem v Mladé Boleslavi a Švandovým divadlem. Věnuje se také divadelní improvizaci. Její zálibou je tanec a jízda na koni.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
BOX UNIVERSÁLNÍ
Čapek předvídal hrozby, ale věřil i ve zdravý rozum. Je dobré číst ho i dnes, říká Barbora Mudrová
Hodnocení čtenářů17 Hlasů
94
94
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.