Nyní čtete
Čapí hnízdo: Proč žalobce nejspíš zastavil stíhání Babiše?

Reklama

Čapí hnízdo: Proč žalobce nejspíš zastavil stíhání Babiše?

Žalobce Jaroslav Šaroch podle Deníku N zastavil stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a Babišových rodinných příslušníků. Závěry bude nyní posuzovat vedení Městského státního zastupitelství v Praze.

„Dozorový státní zástupce předložil konečné rozhodnutí ve věci v mediálním prostoru označované jako ‚kauza Čapí hnízdo‘ v jehož rámci změnil svůj původní právní názor na posouzení věci. S konečným rozhodnutím se v současné době seznamuje vedoucí státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím, který se bude mimo jiné zabývat otázkou, zda je tato změna zákonná a důvodná, respektive zda je zákonné a důvodné předložené rozhodnutí,“ uvedl tiskový mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala. 

Šarochovi nadřízení nyní musí podle Deníku N projít celý spis, který má přes 20 000 stran, a rozhodnout, zda s jeho rozhodnutím souhlasí. Je tedy na nich, jestli skutečně stíhání Babiše a dalších obviněných zastaví, nebo s případem naloží jinak, poznamenal Deník N

S ohledem na dnešní vývoj aktualizujeme text, který celou kauzu rozebírá, aniž bychom přitom zpochybňovali, že v případě farmy Čapí hnízdo mohlo dojít k dotačnímu podvodu (usnesení p. Šarocha není veřejnosti známé). Pokusme se však oprostit od emocí a zaměřit pozornost na fakta. Jaké panují v případu nejasnosti a co naopak může zlomit Andreji Babišovi (ANO) vaz?

Vyjádření Andreje Babiše

Nerezignoval bych, protože od začátku tvrdím, že je to politický proces. Že kdybych nebyl v politice, tak nikdo o Čapím hnízdě neslyšel. Na mě se stále organizují nějaké aféry, které se někdo snaží tvořit z minulosti, je to dvanáct let stará věc. Považuji za absolutní skandál, že ještě obvinili manželku a rodinu. Je to neuvěřitelná prasárna.

Zdroj: MF DNES

Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo podali návrh na obžalobu všech obviněných v případu, a to včetně českého premiéra. Ten čelí obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie (do doby, než se zastupitelství oficiálně vyjádří, pozn.). Návrh se týká celkem šesti obviněných včetně Babišovy manželky.

I podle mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Cimbaly se návrh na obžalobu týká všech aktérů v případu vyjma Andreje Babiše mladšího, jenž byl vyčleněn k samostatnému projednávání. „Po nastudování kompletního spisového materiálu rozhodne státní zástupce o podání obžaloby, nebo vyřízení věci jinak,“ sdělil Cimbala.

Právní úprava

Obsah konečného návrhu policejního orgánu není pochopitelně veřejně k dispozici, známo však je, že aféra Čapí hnízdo propukla 24. listopadu 2015, přičemž záležitost byla dlouhodobě známá z článku v časopisu Respekt, zveřejněném 19. října 2013 – tedy těsně před volbami konanými od 25. října 2013.

Rovněž je známo, že věc Čapí hnízdo byla šetřena jako zvlášť závazný zločin dotačního podvodu s trestní sazbou 5 až 10 let odnětí svobody a zvlášť závažný zločin Poškození zájmů Evropské unie se stejnou sazbou. Soud může vzhledem k okolnostem spáchaného trestného činu a poměrům pachatele uložit trest propadnutí majetku. Výše trestní sazby v kauze Čapí hnízdo byla pak zásadní nejen pro možnost nasazení odposlechů, ale zejména pro to, že v případě uznání viny nelze uložit podmíněný trest.

Soud může vzhledem k okolnostem spáchaného trestného činu a poměrům pachatele uložit trest propadnutí majetku.

Obviněných v kauze Čapí hnízdo mohlo být podle ČRo více. Policie totiž řešila, zda společně s Andrejem Babišem, jeho rodinou a spolupracovníky nestíhat také úředníky, kteří dotaci areálu přidělili. K dispozici přitom měli dva posudky, podle nichž Čapí hnízdo 50 miliónů z evropských peněz nemělo získat. Detektivové ale nakonec dospěli k závěru, že případný zločin úředníků dotačního úřadu je již promlčen.

Co hraje Babišovi do karet

Nejasnost první, to je zdlouhavé šetření oznámení, které, jak se zdálo, směřuje do kampaně k termínu voleb do Sněmovny 20. října 2017, když toto podezření nevyvrátila ani vrchní státní zástupkyně svým tvrzením, že „jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení“.

Žalobkyně totiž neuvedla ve sdělovacích prostředcích jeden jediný konkrétní příklad prokazující její závěr o procesní neochotě k součinnosti. Při existenci skutečných průtahů by měl policejní orgán uložit příslušné pokuty. Bez uložení pokut buď nebyly průtahy, nebo nejednal orgán činný v trestním řízení urychleně z úřední povinnosti.

Analytik a advokát Karol Hrádela dále upozorňuje na další nejasnost: „Přikládám význam tomu, že 6. srpna 2017 Andrej Babiš zveřejňuje stanovisko, že lithium musí zůstat státu a již následující den jde policejní orgán informovat státního zástupce, že bude žádat o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. A tak byla 10. srpna 2017 podána první žádost o vydání Babiše.“

Reputační problém

Kontroverzi a spory mezi novináři, kteří si občas rádi hrají na soudce, také vyvolal závěrem minulého roku materiál ČRo, který poukázal na skutečnost, že vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil má reputační problém. Je vepsán do čerstvě vyhotoveného rozsudku případu Neograph, který dříve zpracovával. „Mohl mít přímý zájem na výsledku řízení,“ stojí ve verdiktu, který má iROZHLAS.cz k dispozici. Mimo jiné se v něm píše, že policista „plnil vůli osob“ spojených s lobbistou Ivo Rittigem a „projevoval se nápomocně“.

Je taktéž přinejmenším sporné, jak unikla samotná zpráva OLAF a jak se k ní nakladatelství Economia dostalo a zda opětně nedošlo k úniku z policejního spisu. Přitom když zprávu OLAF podrobíme analýze, relevantnost vyšetřování zpochybnila, nikoli opačně, jak tvrdila média.

Hrádela vysvětluje: „Ze znění zprávy OLAF – tak jak byla zveřejněna – vyplývá, že Farma Čapí hnízdo, a.s., vznikla transformací firmy ZZN Agro Pelhřimov, s.r.o., ke dni 1. prosince 2007. Znamená to, že v uvedený den již probíhaly kroky směřující ke změně vlastnictví. V obchodním rejstříku je zveřejněn znalecký posudek z 12. listopadu 2007 k ocenění této společnosti. Je tak evidentní, že kroky k ocenění byly provedené v listopadu 2007, když příslušný notářský zápis byl sepsán 22. listopadu 2007. Transformace byla provedena 1. listopadu 2007.“

Je proto, míní Hrádela, vysoce nepravděpodobné, že by transformace společnosti spojená s prodejem akcií měla směřovat k podvodnému jednání, když Babiš tehdy nemohl vědět, že vůbec bude vypsáno jakékoli výběrové řízení.

Dle zprávy OLAF byla totiž projektová výzva zveřejněna 20. prosince 2007, tj. až po transformaci společnosti.

„Dle zprávy OLAF byla totiž projektová výzva zveřejněna 20. prosince 2007, tj. až po transformaci společnosti. Nikde se nedočtete argumenty vysvětlující, proč by k této transformaci docházelo, pokud o výzvě chyběly jakékoli údaje při zahájení transformace,“ poukazuje advokát na jednu z největších nejasností případu.

Je totiž pravda, že pak pak lze pouze spekulovat, že by prodej akcií v prosinci 2007 mohl směřovat k získání neoprávněné výhody vytvořením podmínek k důsledku prodeje. Nikde však, zopakujme, není vysvětleno, proč by vůbec docházelo k transformaci společnosti, když prokazatelně k této transformaci došlo předtím, než byla vydána projektová výzva.

I proto zpráva OLAF neuvádí Babiše jako dotčenou osobu, takže podle OLAF se jej nedotýká. Podle zprávy byly dotčenými osobami společnost IMOBA, a.s., jako právní nástupce příjemce dotace, Ing. Jana Mayerová, dívčím jménem Nagyová, a Ing. Josef Nenadál. Z uvedeného důvodu je pochopitelné, že s Babišem OLAF tuto záležitost neřešil, když nebyl dotčenou osobou.

Co může premiérovi zlomit vaz

Obvinění premiéra, jeho rodiny a spolupracovníků kvůli dotačnímu podvodu stojí prý na desetičlánkovém důkazním řetězci, jak už v minulosti popsal iROZHLAS.cz. Je to:

■ interní zpráva banky HSBC,

■ ekonomický posudek zadaný policií,

■ výpovědi svědků,

■ e-mailová korespondence týkající se webových stránek Čapího hnízda,

■ zpráva banky HSBC,

■ posudek zadaný policií,

■ výpovědi svědků,

■ e-maily týkající se webu Čapího hnízda,

■ dokumenty prokazující, že spolupracovnice Agrofertu se zajímala o podmínky dotace,

■ výpis z Babišova účtu,

■ materiály, podle nichž zemědělské dotace Farmy Čapí hnízdo řešil pracovník Agrofertu,

■ dokumenty úřadů o angažmá firmy Imoba z holdingu Agrofert,

■ spojení Farmy Čapí hnízdo s holdingem Agrofert přes společnost DZV Nova,

■ posudky ukazující na zkreslené nebo zamlčené údaje v žádosti o dotaci.

Také čtěte

Policie v obvinění premiéra vycházela podle webu Neovlivni.cz i z informací, které tento server zveřejnil. Jde o články o původní žádosti o padesátimilionovou dotaci. Ty si prý policie následně od redakce vyžádala.

„Článek jsme publikovali v květnu 2017 v tištěném magazínu Neovlivní.cz s názvem Čapí hnízdo: Od začátku to byl podvod. Objevené dokumenty totiž odhalily, že žádost o dotaci na luxusní komplex vicepremiéra Andreje Babiše obsahovala nepravdivé údaje a neměla být vůbec udělena. Šlo o doklady, na nichž byl mimo jiné i podpis přímo lídra hnutí ANO,“ uvádí web.

Případ Babišova syna

Loni v listopadu vypukla také kauza kolem Andreje Babiše mladšího, a to poté, co ho reportéři serveru Seznam Zprávy vypátrali ve Švýcarsku. Babiš mladší novinářům vylíčil, že ho manžel jeho ošetřující lékařky Dity Protopopové (a jeho tehdejší pečovatel) Petr Protopopov nedobrovolně odvezl na poloostrov Krym. „Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ popsal reportérům syn premiéra.

Pražští kriminalisté možné zavlečení Babiše mladšího prověřovali už v roce 2017 poté, co je o tom e-mailem zpravil on sám. Případ nicméně odložili, proto nyní jejich postup prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Policie případ znovu otevřela.

Přinesla však reportáž Seznam Zpráv něco podstatného pro českou společnost? „Odpověď je jednoznačná: Ano. Když dáme všechny nejasné linky stranou, tak jsme se dozvěděli, že Andrej Babiš mladší je ukrýván před českou policií. To je přece zásadní zpráva,“ reagovali například lidé na sociálních sítích.

Porušili švýcarské zákony?

Čtyři měsíce poté, co redakce Seznamu zveřejnila třaskavou reportáž se synem českého premiéra, se případem začala zabývat švýcarská policie. Dopisem se obrátila na autory pořadu Zvláštní vyšetřování, reportéry Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka. „Naši reportéři jsou připraveni švýcarské policii poskytnout informace, které potřebuje. Jen jsme se z časových důvodů omluvili z osobního svědectví v Ženevě. Sabina Slonková a Jiří Kubík jsou švýcarským úřadům k dispozici v České republice, tedy cestou právní pomoci,“ řekl šéfredaktor zpravodajství Seznam Zprávy Jakub Unger.

Zdroj: Seznam Zprávy

Jenže policie tvrdí, že se před ní Babiš jr. neukrýval. „V tuto chvíli můžeme potvrdit, že vyšetřovatel v rámci probíhajících úkonů trestního řízení v kauze Čapí hnízdo přibral již před několika měsíci soudního znalce, který by měl zhodnotit psychický stav jednoho z obviněných,“ sdělila mimo jiné.

Pakliže se v souvislosti s aktuální prací reportérů Seznam Zpráv ukázalo, že policie ještě nevyslechla pana Andreje Babiše mladšího (byť jsou podle policie v kontaktu), proč bylo tak strašně nutné žádat o vydání Babiše staršího před volbami? Nebyli oba snad ve stejném procesním postavení – obvinění?

A vůbec teď nejde o nějaké stranění premiérovi, ale o vyhodnocování jednotlivých skutečností a objektivitu, ať už jde o Babiše, anebo třeba Chovance, Rittiga a další.

Oslava spektakulárnosti

Někteří lidé by možná ve věci Čapího hnízda upřednostnili reality show. Je na druhou stranu pravda, že suché, byť argumentačně vyvážené články nezaručí unikátní sledovanost, jako ji zaručí mix duševní nemoci, agentských brýlí s kamerkou, premiérem miliardářem, únosem na Krym, akčními a neohroženými reportéry, dramatickou hudbou a emotivní reakcí ministerského předsedy jako třešničkou na dortu. Spektakulární forma ale přebíjí, ne-li zabíjí, v takovém případě v očích určitých diváků obsah.

Nastupuje Benešová

S oznámením, že se novou ministryní spravedlnosti stane po odstoupivším Janu Kněžínkovi politička a právnička Marie Benešová (ještě jako poslankyně za ČSSD nehlasovala pro Babišovo vydání k trestnímu stíhání) se ihned vyrojily spekulace a otázky opozice či médií: Skončí s Kněžínkem i vyšetřování Čapího hnízda?

Ministr spravedlnosti ale nemůže úkolovat či kontrolovat policisty, státní zástupce ani soudce.

Popírám čistky ve státním zastupitelství.

„Popírám čistky ve státním zastupitelství, to je prostě hysterie naprosto nesmyslná,“ uvedla Benešová. Ale i kdyby odvolala nejvyššího žalobce, ten nemůže ovlivnit kauzu Čapího hnízda. Například tím, že by případ předal jinému státnímu zástupci; to nelze.

Novináři ve zbroji

Výměna na postu ministra spravedlnosti je poslední šance Andreje Babiše, aby přežil ve funkci premiéra. Pokud ho státní zástupce pošle k soudu, nebude předsedou vlády ani minutu. Proto došlo na rezignaci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Proto se jeho role ujímá žena na špinavou práci Marie Benešová. Nová šéfka resortu Marie Benešová bude mít jediný úkol: dostat premiéra z problémů, které mu hrozí z trestního stíhání v kauze dotačního podvodu kolem výstavby Čapího hnízda. Benešová tak nebude – v pravém slova smyslu – ministryní spravedlnosti, nýbrž ministryní pro vyřešení kauzy Čapí hnízdo. Jak to Benešová udělá? Jedině silou.

Zdroj: Jaroslav Kmenta

Mnohem důležitější je podle Benešové zlepšit boj s korupcí, protože nás velmi kritizuje protikorupční skupina Rady Evropy, která řeší možné úplatky v politice a v justici. Česku se podle ní za poslední dva roky nepodařilo plně zavést ani jedno ze 14 původních doporučení.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
4
2) Dobré
7
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
3
2 komentáře

  Reagujte

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


  PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

   

  2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

  Design Pribil ProductionIČO: 06437176

  Posunout nahoru