Nyní čtete
Čapí hnízdo? Spíš černý kašel a strach o vlastní dítě. To spustilo ostré spory na pražské kriminálce
 
 

PRAHA – Včerejší článek ppmagazínu.com Výbušná výpověď: Čtveřice vyšetřovatelů promluvila. Kauza Čapí hnízdo vznikla na příkaz Chovance, tvrdí vzbudil pozornost.

A kdekterý novinář je (soudě dle diskuzí na sociálních sítí) zmaten: Je to průhledná „akce“ na podporu Babiše, tedy článek šitý na míru, který si ministerský předseda objednal, zaplatil (či snad uplatil vyšetřovatele)? Anebo jde o materiál, který premiérovi škodí, když propaguje rozsáhlou (a pečlivou) analýzu ČRo – 10 důkazů policie v kauze Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie?

To je tak blbě průhledný, že to snad neudělají ani pohůnci v Babišových novinách.
MAREK WOLLNER, ŠÉFREDAKTOR V ČT

Ani jedno, ani druhé. Snahou ppmagazínu.com je být nestranné médium a dát prostor všem stranám. Nejsme napojeni na politické struktury, nejsme „spin doctoři“, nepodléháme emocím, společenským náladám, natož aktuální  poptávce v podobě jakékoli agendy-setting, nastavené ať už kýmkoli.

Článek poukazuje mimo jiné na problémy pražské kriminálky, kde se bouří vyšetřovatelé proti vedení, i proto jsme zveřejnily dokumenty formou příloh. A že vyšetřovatelé hovoří o aféře Čapí hnízdo? Ale ať hovoří (jde o jejich výpovědi, nehodláme nikoho cenzurovat ani omezovat). Prý už nemohou jinak a nejde, jejich slovy, v boji couvnout. A co bylo na počátku tohoto příběhu? Choroba a strach o vlastní dítě.

Příběh začíná

Hlavní aktér včerejšího článku, dlouholetý policista a specialista na padělky Marián Janoušek, chodil pravidelně boxovat do policejní posilovny v Krakovské ulici v centru Prahy. Předloni v listopadu se tam ale společně s dalšími policisty nakazil černým kašlem. Když se o nemoci dozvěděl, vše nahlásil. Kvůli oznámení se ale podle svých slov stal obětí šikany ze strany nadřízených. Případ začala vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Redakce ppmagazínu.com disponuje fotografiemi. Dokládají, proč byl a je případ černého kašle nejspíš zametán pod koberec. Poukazují také na to, jak ve skutečnosti probíhají policejní metodická cvičení: alkohol a tak dále. Některé jsou citlivé; pro ilustraci zveřejňujeme celkem neutrální a svým způsobem úsměvný snímek.

„O uvedeném propojení pražské hospodářské kriminálky, kde se řeší i kauza Čapího hnízda, s GIBS jsem informovala policejní prezidium včetně fotografií,“ řekla ppmagazínu.com představitelka Mobbing Free Institutu, jenž zastupuje Janouška i další policisty a od něhož ppmagazín.com snímky získal. Propojení podle ní ilustruje účast lidí GIBS na školení.

Vše je foceno na IMZ – instruktážně metodické zaměstnání, na které se jezdí služebně na tři dny jednou za rok do Nového města na Moravě. „Sděluji, že se tam nesmí požívat alkohol ani se v pracovní činnosti věnovat pečení prasete, které se tam včetně alkoholu veze služebními vozidly,“ doplnila šéfka institutu Petra Lhotáková. Co tam dělá pracovnice GIBS v poněkud choulostivých pozicích je podle ní otázkou (snímky máme také k dispozici, ale z pochopitelných důvodů je nezveřejňujeme).

Mjr. Bc. Michal Ihnát, vedoucí 8. oddělení hospodářské kriminálky Krajského ředitelství policie hl. m. | FOTO: archiv

Varování od uklízečky

Ale zpět k případu černého kašle. „O tom, že je v té tělocvičně zrovna tato choroba, jsem se dozvěděl až od uklízečky. Ta se zděsila, proč tam chodím,” vzpomíná vrchní komisař Marian Janoušek. Vzápětí se na poradě svého vedoucího ptal, zda je to pravda. Vedoucí mu pak údajně sdělil, že to pravda je a že už jsou nakaženi tři policisté.

Vedení policie však nejdříve věc bagatelizovalo prohlášením, že se policista nakazil asi v metru, i když se vědělo, že černý kašel je v tělocvičně. Nezakázalo do tělocvičny chodit a neudělalo ani jiná opatření. „Tak mi to řekl můj nadřízený,” říká Janoušek.

Situaci podle Janouška nechtěla řešit policejní lékařka. „Musel jsem ji přesvědčit, aby mi vzala krev, a odběr černý kašel potvrdil,” dodal Janoušek, otec malého dítěte.

Vyšetřovatel: Mohlo být osm mrtvých

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová v dopisech se zástupci Mobbing Free Institutu, který se o případ také zajímá, uvedla, že celkem se v roce 2016 nakazilo sedm policistů.

Janoušek podal trestní oznámení na svého vedoucího, jehož jméno redakce zná. Vytýká mu, že umožnil šíření nakažlivé nemoci. Proto se případem musela zabývat policejní inspekce.

Na začátku září policista Janoušek podal druhé trestní oznámení kvůli šikaně ze strany svého nadřízeného: „Začalo to, když jsem podal to oznámení na šíření nakažlivé choroby, do týdne byl u mě nadřízený a rozčiloval se, že jsem to podal na něj. Pak už mi jen řekl, že zařídí, abych šel bez renty do civilu.”

Nakonec Janouška vedení poslalo na studijní pobyt na jiné pracoviště a musí se zabývat jiným druhem kriminality, který dělat neumí a nechce. „Navíc dělám práci, kterou obyčejně dělají lidé, kteří se zaučují a vyšli zrovna ze školy,” vysvětluje policista, který požaduje náhradu škody za to, že se nakazil, aniž by jej někdo před výskytem černého kašle na pracovišti v centru Prahy varoval.

Také čtěte

Případ je prý na GIBS zametán pod koberec, jelikož Janouškův nadřízený má s inspekcí vřelé vztahy (to dokládají právě fotografie).

„V celém případu je obrovský posun,“ říká Janoušek, „a to takový, že to inspekce odložila z jednoho důvodu – nebyl nakažen jenom Janoušek, tedy já. Prokazatelně je nakaženo osm lidí. A teď si vezměte, kdyby šlo o smrtelnou chorobu, tak tu máme osm mrtvých lidí.“

Vyjádření vyšetřovatele Mariána Janouška

Orgán GIBS s posvěcením Vrchního státního zastupitelství v Praze paradoxně případ černého kašle odložil s konstatováním, že se skutek nestal. Proč paradoxně? Protože orgán GIBS a v neposlední řadě Vrchní státní zastupitelství v době rozhodnutí měly k dispozici lékařský posudek policisty, který se na černý kašel léčil. Nejednalo se však o mě. Dále jsou ve spisovém materiále důkazy výpovědi svědků osmi nakažených policistů, kteří tvrdí, že se na černý kašel léčili. Dva policisté byli dokonce na pracovní neschopnosti.

Inspekci uvedené důkazy nezajímaly a nechala zpracovat lékařský posudek Nemocnicí Na Bulovce. Tomuto ústavu k žádosti o posudek přiložila jednostranná subjektivní tvrzení zejména osob, proti kterým bylo řízení vedeno. Samozřejmě, že vyšel irelevantní závěr posudku, který hovořil o tom, že se nakažení neprokázalo.

Když byla podána stížnost na doplnění posudku nemocnice Na Homolce, uvedený postup připustila s odvolání na zadavatele. Zadavatel, tedy GIBS, doplnění odmítl. Nemocnice Na Homolce tak neměla k dispozici informace o ostatních nakažených ani předmětnou lékařskou zprávu, která již ve spisovém materiále byla.

Co je na celém případu alarmující? Orgány GIBS ani vrchní státní zastupitelství neměly k dispozici ani jednu z mých šesti lékařských zpráv prokazující léčení černého kašle. Na druhou stranu již měly v držení jednu lékařskou zprávu prokazující nakažení černým kašlem (nejedná se o mě).

Tyto orgány nepřímo popírají všechny diagnózy osmi nakažených. Dožadoval jsem se doplnění trestního řízení o důkazy: nahrávku plicní specialistky a postup léčení v průběhu osmnácti měsíců. Vše bylo odmítnuto. Vrchní státní zástupkyně paní Havlínová v dozorové činnosti tvrdí, že jsem nikdy nebyl nakažen černým kašlem.

Zcela jistě tak došlo k nezákonnému ovlivňování trestního řízení nadržováním podezřelým osobám a spáchání trestného činu orgány GIBS a Vrchního státního zastupitelství právě pro trestný čin nadržování a zneužití pravomoci úřední osoby.

⇣ Všechny články k tématu Čapí hnízdo:

⇣ Všechny články k tématu Čapí hnízdo:
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Kdyby byl skutečně pan Janoušek nakažen jak tvrdí a léčba by probíhala tak jak tvrdí, tak by asi dnes byl jeho ošetřující lékař ve vězení za nedodržení léčebných postupů v případě nakažlivé choroby. On je pan Janoušek asi jen nedoceněný genius který se chce mstít.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, publicistika a dalších. Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176