SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Srážka vlaků u Perninku v Krušných horách. | FOTO: GŘ Správy železnic Jiří Svoboda

Čelní srážka vlaků. Na místě mrtví a těžce zranění

Po srážce vlaků u Perninku zadržela policie strojvůdce

Aktualizace:

U Perninku na Karlovarsku se v úterý odpoledne čelně srazily dva osobní vlaky. Sdělil to mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Na místě je podle prvních informací asi 30 zraněných, někteří těžce.

Mluvčí karlovarské záchranné služby Radek Hes potvrdil zatím dvě oběti na životech. Všichni zranění z vlaků už byli vyproštěni a jsou rozváženi do nemocnic. Podle policie cestovalo v obou vlacích asi 30 lidí včetně personálu.

Na místo letěly vrtulníky záchranné služby. Trať je zavřená, stejně jako přilehlá silnice.

Nehoda se stala okolo 15:10 mezi stanicí Nové Hamry a dopravnou Pernink. Srazil se tam osobní vlak, který jel z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu, s osobním vlakem jedoucím v opačném směru.

Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého byl v nemocnici v Karlových Varech vyhlášen takzvaný traumaplán, který se vyhlašuje v případě mimořádných událostí, kdy se čeká více zraněných.

Vlaky se střetly necelý kilometr od nádraží v nepřístupném hornatém terénu, kde jsou po obou stranách tratě prudké stráně. Obě kabiny srážka zničila. Hasiči museli na místě vynášet zraněné včetně zaklíněných lidí z obou souprav. „Zraněné pak po kolejích přenášeli na nádraží v Perninku, kde vzniklo shromaždiště,“ popsal mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

„Na místě zasahuje sedm posádek z Karlovarského kraje, tři z Ústeckého i záchranáři z Německa,“ řekl už dříve odpoledne Hes. Záchranáři požádali o pomoc i leteckou záchrannou službu a na místo letěly konkrétně vrtulníky z Ústeckého kraje, z Plzně i z Chemnitzu (Saské Kamenice).

Podle Českých drah, které dopravu na trati provozuji, se vlaky měly křižovat ve stanici Pernink. Vlak z Karlových Varů má kapacitu 85 míst k sezení, RegioShark, který jel do Karlových Varů, může vézt až 120 sedících pasažérů. Trať je typu D3, kdy řízení dopravy spočívá na lidském faktoru.

„Drážní inspekce bude šetřit příčiny a okolnosti mimořádné události v místě jejího vzniku,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Na místo nehody vyrazil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Podle něj jsou zranění i oba strojvedoucí. Dopravu na trati vystřídaly náhradní autobusy.

Událost
Neštěstí na železnici
Místo
Pernik
Začátek události
15:00
Status události
Dokončeno
(red.)
(red.)
8. 7. 2020
17:50

„Podle našich informací, tedy podle toho, co měl strojvedoucí krátce po nehodě říct svědkům, to vypadá tak, že si zkrátka neuvědomil, že byl státní svátek, pomíchaly se mu nějakým způsobem dny a na trať vyjel, aniž by očekával, že proti němu mohl jet další vlak,“ zjistil na místě reportér CNN Prima NEWS Tomáš Polák.

(red.)
(red.)
8. 7. 2020
09:11

Jakou rychlostí vlaky v okamžiku srážky jely, inspekce zatím neví. U jednoho z vlaků se podle Kučery rychloměr zasekl na rychlosti 47 kilometrů v hodině. „Vzhledem k tomu, že na trati je traťová rychlost 50 kilometrů v hodině, dá se předpokládat, že srážka byla zhruba do 100 kilometrů v hodině,“ uvedl generální inspektor DI Jan Kučera. O síle nárazu podle něj svědčí, že Regionova jedoucí od Karlových Varů se po střetu posunula o 12 metrů zpět.

(red.)
(red.)
8. 7. 2020
09:10

Vážně zranění, kteří byli přepraveni do Fakultní nemocnice v Plzni, jsou ve stabilizovaném stavu. Ve středu ráno to potvrdila náměstkyně ředitele Fakultní nemocnice Plzeň Andrea Mašínová. Zranění převezení do karlovarské nemocnice byli po ošetření propuštěni do domácí péče, uvedl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. „My jsme přijali ve večerních hodinách celkem čtyři zraněné pacienty. Dva pacienty jsme přijali pozemní zdravotnickou záchranou službou a dva prostřednictví letecké záchranné služby. Všichni čtyři zranění jsou ve stabilizovaném stavu. Dva z nich leží na klinice anesteziologie a resuscitace, jeden na ortopedické klinice a jeden na chirurgickém oddělení,“ popsala Mašínová. Do karlovarské nemocnice bylo v úterý převezeno pět zraněných sanitními vozy, dalších devět lidí přivezl autobus krajských hasičů. „Jednalo se především o lehčí zranění, pohmožděniny, tržné rány a podobně,“ popsal Podracký. V Karlovarském kraji nemá žádná z nemocnic status takzvaného traumacentra, specializovaného pracoviště pro příjem pacientů při závažných úrazových stavech, ti tak musí být převáženi do jiných nemocnic, například v Plzni.

(red.)
(red.)
8. 7. 2020
09:08

Úterní nehoda si vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných. Jednou z obětí byl německý státní příslušník. Policie srážku vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, zadržela jednoho ze strojvůdců. Vlak jedoucí na Karlovy Vary, který se v úterý na Karlovarsku srazil s protijedoucí soupravou, měl zůstat stát ve stanici Pernink, kde ale nepočkal. Podle Drážní inspekce (DI) to vyplývá ze záznamů komunikace mezi strojvůdci a dispečerem, řekl dnes v Radiožurnálu generální inspektor DI Jan Kučera. Při srážce vlaků poblíž Perninku zemřeli dva lidé, a 24 utrpělo zranění. Vyšetřovatelé podle Kučery vyslechli nahrávky komunikace mezi strojvedoucími a dirigujícím dispečerem. „Z nich opravdu vyplynulo, že vlak jedoucí směrem na Karlovy Vary měl ve stanici Pernink čekat na protijedoucí osobní vlak. To se nestalo,“ uvedl Kučera.

(red.)
(red.)
8. 7. 2020
06:22

Na železniční trati u obce Pernink na Karlovarsku, kde se v úterý čelně srazily dva osobní vlaky, se dnes ráno obnovil provoz. Vyplývá to z internetových stránek Českých drah. Úterní nehoda si vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných. Jednou z obětí byl německý státní příslušník. Policie srážku vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, zadržela jednoho ze strojvůdců.

(red.)
(red.)
7. 7. 2020
20:24

Mezi zraněnými jsou podle agentury DPA také němečtí občané. Drážní inspekce odhadla škodu na 20 milionů korun.

(red.)
(red.)
7. 7. 2020
20:24

Dva mrtvé a 22 zraněných, z toho devět se středními a těžkými zraněními si vyžádala dnešní čelní srážka dvou osobních vlaků u obce Pernink na Karlovarsku. Počty potvrdil ČTK po skončení zásahu mluvčí karlovarské záchranné služby Radek Hes. Všichni zranění z vlaků už byli vyproštěni a rozvezeni do nemocnic letecky, sanitkami a ti s nejlehčími zraněními autobusem hasičů. Podle Drážní inspekce cestovalo v obou vlacích 33 lidí včetně personálu. Celkem 15 lidí se zranilo lehce a sedm záchranáři ošetřili na místě.

(red.)
(red.)
7. 7. 2020
19:31

V souvislosti s úterní čelní srážkou dvou osobních vlaků u Perinku na Karlovarsku zadržela policie strojvůdce ze soupravy směřující do Karlových Varů. Policisté nehodu vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Je zřejmé, že došlo k selhání lidského faktoru, řekl o srážce vlaků na Karlovarsku v ČT bez detailů ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Klub svobodných matek aneb Kafe ve Starbucksu