Nyní čtete
Češi stůňou jak o život. Loni jich denně chybělo na pracovištích 211 tisíc

Češi stůňou jak o život. Loni jich denně chybělo na pracovištích 211 tisíc

  • Dá se předpokládat, že i přes existenci sick-days u řady firem u méně placených profesí se lidé přestanou bát stonat.
  • V tomto roce lze tedy očekávat další nárůst nemocnosti.

V roce 2018 chybělo denně v České republice v důsledku pracovní neschopnosti na pracovištích v průměru 211 tisíc pojištěnců. To je o 12 tisíc osob více než v roce 2017.

Na neschopence strávili Češi 77,2 miliónů dní, což je o 6 procent více než v předchozím roce. Průměrná doba na neschopence trvala přitom 41,7 dnů, což není zrovna málo, i když meziročně poklesla o necelý jeden den. Alespoň tak to říká čerstvá statistika Českého statistického úřadu (ČSÚ) s tím, že nemocnost byla nejvyšší za posledních deset let.

„Ženy jsou v pracovní neschopnosti pro nemoc častěji než muži, na druhou stranu muži mají hlášeno výrazně více pracovních úrazů. To je dáno především odlišnou strukturou zaměstnanosti. Muži pracují v odvětvích, kde je zvýšené riziko úrazu, jako je například těžba, zpracovatelský průmysl nebo stavebnictví. Naopak školství, veřejná správa nebo zdravotnictví, které jsou doménou žen, patří mezi ta bezpečnější odvětví,“ říká Alena Hykyšová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. U žen také hraje roli například pobyt v nemocnici či doma kvůli nemoci dítěte.

„Nejvíce případů pracovní neschopnosti v přepočtu na 100 pojištěnců bylo v Libereckém a Plzeňském kraji. Naopak relativně nejméně neschopenek vystavili lékaři pracujícím v Praze, Olomouckém a Jihomoravském kraji,“ říká Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace ČSÚ.

Češi tak prostonali v roce 2018 celkem 77,2 miliónů dní. Nahlášeno bylo 1 849,5 tisíc případů pracovní neschopnosti. Neschopenka z důvodu nemoci trvala v průměru 40,1 dne, pro pracovní úraz téměř 56 dnů.

Také čtěte

V pondělí 1. července 2019 vstoupila v účinnost novela zákoníku práce, která opětovně zrušila karenční dobu, tedy třídenní neplacený úsek dočasné pracovní neschopnosti. Dá se tudíž předpokládat, že i přes existenci sick-days u řady firem u méně placených profesí se lidé přestanou bát stonat. V tomto roce lze tedy očekávat další nárůst.

Roli tu však hraje podle ekonomů i demografický vývoj, protože do let, kdy nabíhají nejrůznější diagnózy, přicházejí silné ročníky takzvaných Husákových dětí. A na těch si ve věku 40 – 50 let už začíná vybírat daň stres z podnikání nebo naopak únavové úrazy z náhlého návratu ke sportům.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
1
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru