Nyní čtete
Česká rapsódie

Česká rapsódie

Téma ovlivňování justice prezidentem mne nudí a také lehce irituje, nechce se mi jím tady vůbec zabývat. Nicméně napadlo mne, že bychom mohli změnit perspektivu. Takže, zavřeme oči a představíme si…

Prezidentské volby vyhrál Jiří Drahoš. Ten o justici, soudech a soudních funkcionářích neví nic. Na rozdíl od Miloše Zemana, který léta zasedal v parlamentu, schvaloval zákony, následně řídil vládu a zná se s řadou významných právníků, pro vědce Jiřího Drahoše je justice polem zcela neznámým.

Při výkonu svých pravomocí ve vztahu k justici, například při jmenování předsedy Nejvyššího správního soudu, tedy potřebuje, aby mu někdo radil.

Pokud se této úlohy neujme ochotný Jakub Janda z Evropských hodnot, koho by si tak prezident Drahoš mohl pozvat, aby mu poradil? Co třeba respektovaného končícího předsedu NSS Josefa Baxu? To je jistě vhodný člověk pro takovou konzultaci. A prezident Drahoš se zřejmě podle jeho dobře míněných rad zařídí, opět na rozdíl od nerudného Miloše Zemana, který má na vše své tvrdohlavé názory.

Rozumí se samo sebou, že prezident Jiří Drahoš jmenoval všechny profesory tak, jak mu byli navrženi, takže v tomto směru žádný konflikt, natož soudní spor, vůbec nevznikl.

Agenda schůzky mezi prezidentem a soudcem Baxou se tedy vyčerpala rychle a oba pánové si mohli v přátelském duchu pohovořit o chalupaření.

Média přinesla o této schůzce krátkou zprávu, která brzy zapadla, a následně bylo zveřejněno, že předsedou Nejvyššího správního soudu byl jmenován… (někdo jiný než Michal Mazanec).

Také čtěte

Současný předseda Ústavního soudu může odejít s klidným srdcem na zasloužený odpočinek a na jeho uvolněné soudcovské místo Senát hladce schválí prezidentem navrženého kandidáta Josefa Baxu, který bude brzy jmenován i předsedou tohoto soudu.

To je krásný, splavný, bezproblémový svět.

Otevřete oči. A vzpamatujte se. Tohle vzájemné pnutí mezi mocenskými špičkami, které právě sledujeme, je stokrát lepší než ten sen.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Pod tento komentář se mohu jedině podepsat, konečně někdo zkušený v problematice napsal pravdu. Janse to bude líbit kavárníkům, to si dovolím odhadnout. Nebude vůbec. Ale to je jejich problém.
    PS: Chodí mě, že snad už jsem se k věci vyjadřoval v posledních reakcích. Nevyjadřoval, vždy píši jednou. JM

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru