Nyní čtete
Závist, či oprávněná kritika hodnosti poručíka? Vedení policie se olympionika Soukupa zastalo

Závist, či oprávněná kritika hodnosti poručíka? Vedení policie se olympionika Soukupa zastalo

Policii se loni povedl majstrštyk, když krajský policejní šéf Vladislav Husák získal nečekanou posilu: do služebního poměru v Liberci nastoupil biatlonista Jaroslav Soukup (36), medailista ze Zimních olympijských her 2014 v Soči.

Ale místo toho, aby si někteří policisté považovali, že mají ve svých řadách, mezi svými olympionika, objevilo se nespočet stížností, že je Soukup za pouhý rok držitelem poručnické hodnosti. Drsná kritika zaznívá zejména poté, co vedení policie využilo biatlonistu k náborové kampani. Nyní se tak muselo k situaci postavit čelem. Soukupa se jednoznačně zastalo.

Policisté: Jágr policejním prezidentem?!

Přesněji k tomu došlo takto: „Bývalý reprezentant České republiky v biatlonu se stal policistou. Přidej se k nám i Ty!“ vyzvalo nedávno vedení policie občany na sociálních sítích nad videm ilustrujícím Soukupovu policejní práci. Jenže řadoví policisté napříč republikou z videa zjistili, že je Soukup za rok nositelem již tří hvězd – nadporučíkem. Tedy, že může velet. A nastala mela.

„Je to klientelismus – s vyšší hodností je automaticky vyšší plat. To by jako Jágr mohl být rovnou policejním prezidentem?!“ ptá se jeden z diskutujících. Anebo: „Byl jsem policistou 10 let v hodnosti praporčík s titulem inženýr z ČVUT. Vedoucího mi dělal Mgr., učitel prvního stupně základní školy, a vedoucí odboru v ústeckém kraji byl a dosud je osoba bez vysokoškolského vzdělávání. Tak mi neříkejte, že v PČR to není o kamarádech!“

Jiří Kopecký k tomu dodává: „Už poručík? Slušný postup. No, holt umí střílet ze vzduchovky, ale z policejní práce neví vůbec nic a může velet. Ostuda.“ Další policista, Petr Novák, dodává:  „15 let už u policie pracuji, ale po 10 letech jsem se teprve posunul někam, kde jsem chtěl být vždy. Tak tomu oni říkají kariérní postup, že se policie vůbec nestydí něco takového prezentovat?!“

Vedení: Vážení, také na sobě můžete pracovat

Samo vedení celostátní policie vzkázalo 23. dubna letošního roku diskutujícím policistům: „Vážení kolegové, pokud vám vadí, že kolega je zařazen na služebním místě, kterému přísluší hodnostní označení poručíka, tak pro vás máme jen jedno vyjádření. Každý může na sobě pracovat, zdokonalovat své znalosti a dovednosti, vystudovat vysokou školu a uplatnit své schopnosti v důstojnické hodnosti. Tuto možnost mají všichni! Kolegovi (p. Soukupovi, pozn. red.) přejeme hodně štěstí a mnoho úspěchu jak v osobním, tak profesním životě…“

Každý může na sobě pracovat, zdokonalovat své znalosti a dovednosti, vystudovat vysokou školu a uplatnit své schopnosti v důstojnické hodnosti.

Faktem je, že většina policistů opravdu nikdy neprošla tak dokonalou fyzickou přípravou jak po praktické, tak teoretické stránce jako Soukup. Kromě olympijských her v Soči vybojoval také bronzové medaile ve vytrvalostním závodu Mistrovství světa 2012 a ve smíšené štafetě MS 2013 v Novém Městě na Moravě. Po olympijských hrách 2018 oznámil, že po sezóně 2017/18 skončí se svojí sportovní kariérou.

Také čtěte

Pochází z Lomnice nad Popelkou, s biatlonem začínal ve Sportovním centru mládeže v Jilemnici. Vystudoval Fakultu sportovních studií Masarykovy univerzity, kde získal magisterský titul, takže poručnická hodnost je namístě, i když policisté argumentují, že „automatické přidělení důstojnické hodnosti VŠ vzdělaným padla v roce 2017 se starým služebním zákonem“.

Soukup si místa váží

Vedení policie k tomu však uvádí: „Neznalost zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů (361/2003 Sb.) je u některých kolegů opravdu až zarážející. Abychom předešli mylným výkladům, tak věřte, že vzdělání je požadavek, který nelze obejít a bez něj nelze ustanovit na služební místo, naopak doba služby až do vrchního komisaře lze „nahradit“ vzděláním! A takzvaný „boční vstup“ (k policii, pozn. red.) lze teoreticky využít na jakékoliv místo, klidně pro pozici policejního prezidenta či krajského ředitele!“ 

Soukup si dle svých slov místa u policie váží: „Policii uznávám a myslím si, že je to zajímavé.“ Podle krajského policejního šéfa Vladislava Husáka by měl ve finále působit jako policista zařazený v Odboru služební přípravy krajského policejního ředitelství v Liberci, slangově se tomu říká ‚výcvikář‘ nebo ‚bojař‘.

Celou vypjatou diskuzi včetně reakcí vedení policie si můžete přečíst po rozkliknutí odkazu na sociální síti Facebook.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
3 komentáře
  • V roce 2007 to nebyla reforma policie, ale deformace, nic nefunguje lépe něž pře platností zákona č 361 je to prostě povšechně horší, normální policisté nemají moc šanci na nějaký postup v hodnosti jsou zařazeni navždy a až se něco uvolní, tak to langerovci ve funkcích dohodí svým známým. Stejně jako odměny, které berou jen vyvolení a někdo roky nic a třeba s velmi dobrým hodnocením, prostě chaos, který nikdo nekontroluje, Nezávislý odborový svaz nefunguje, odvolaný a možná i stíhaný předseda na nic nereaguje, tak ten systém vyvolených vyvolení jen dojí. Renty nemají žádný strop, tak tam jsou desítky takových co pobírají měsíční rentu za nic nad 50 000 Kč, tedy více něž bývalý prezident republiky. Řadový policista z obvodů bere po 25 letech tak 15000 rentu a musí s tímto “invalidním důchodem” vyjít a “dělá totéž na rentě” jako ten vyvolený co si nechal dát odměny, aby mu to doživotně navýšilo rentu třeba za 70000 Kč. Prostě hnus. Je jasné, že nějakou rentu by po dvaceti letech služby tyto sbory mít měly, jako je tomu i v jiných demokratických zemích, ale měli by být soudní. Například by mělo být stanoveno, že maximální výše renty, která se nezdaňuje, je do výše průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře ( asi 30000) a zbytek zdanit vysokým procentem, aby se to legálně a bez retroaktivity upravilo prostě všem i těm, co už na rentě jsou. Krásně to vymysleli v Maďarsku – část renty nezdaněná a zbytek zdaněn 95%, tedy v podstatě podobně jako to zastropování. Tímto opatřením by více jak 95 % policistů i rentiérů nebylo nijak kráceno a naopak většině by to pomohlo – jejich renta by rostla s inflací. Protože, když někdo vykonává zodpovědnější práci má za to vyšší plat, když už nedělá nic, tak ne, tedy renta měla být pro všechny stejná a jen odstupňovaná jak naznačuji: po 35 letech výše prům. platu a zbytek zdanit, po 30 letech třeba 0,85 prům. platu a zbytek zdaněn, po 25 letech 0,7 prům platu na zbytek zdaněn a poslední možná renta 0,55 prům. mzdy a zbytek zdaněn.

  • Pokud bývalý profesionální sportovec vede výcvik policistů, tak je to správné – tak to má být a spíše by se všichni měli zajímat o jiné policejní boční vstupy a další policejní nešvary ohledně studia jejich vyvolených, jejich odměn a nemravném navyšování doživotních rent. Policie už 13 let není vojensky organizovaný sbor, hodnost poručík tam neexistuje, ale jen hodnostní označení poručík ( nikoliv poručník). od té doby, co platí zákon č. 361/2003 Sb. v p. p., tak této pozici odpovídá služební hodnost KOMISAŘ. Tedy tento výcvikář je komisař a podle toho zda-li je řadový nebo má podřízené může mít hodnostní označení poručík nebo nadporučík. Bočním vstupem se nikdo nemůže dostat na pozici krajského a výše, to lze jen do 9. platové třídy, tedy maximálně na “okresního ředitele”. Všichni co jsme byli na vojně navíc víme, že poručík je druhá nejnižší důstojnická hodnost a že mladí poručíci po vojenské vysoké škole nikomu doopravdy neporoučeli, ale “byli po ruce” starším lampasákům. Něco úplně jiného je takový budoucí policejní generálporučík, ten naopak může poručit všechno : zreformovat, nechat si udělit titul Ph.D svými dosazenými a dříve podřízenými plukovníky z policejní akademie a pak jako přídavek i MBA a aby kamarádi neřekli, tak následně tyto tituly nechat přidělit i jim. To bohužel není vtip, ale realita této doby. Realitou také je to, že dodnes slouží nemálo bývalých vyšších důstojníků z civilní vysokou školou, co byli citovaným zákonem v roce 2007 poníženi na věčné poručíky – jsou jich plné oddělení vyšetřování v okresních městech, anebo křivda, která se stala vedoucím oddělení, co byli majoři a byli poníženi na věčné nadporučíky anebo ještě vetší excesy. Pochopitelně to od té doby šlo i opačným směrem jako z podpraporčíků udělat ze dne na den rovnou podplukovníky a dát jim 4 roky na získání jakéhokoliv titulu a podobně. Prostě je nejvyšší čas se nad systémem zamyslet a změnit to, sami policisté by si to většinově přáli, většina občanů, která ani neví, že to tak je, by si to pochopitelně přála také. Jsme ve středu Evropy a máme tady snad nějakou tradici, tak by se tím Langerovým experimentem už mělo něco udělat – poslat jej na smetiště dějin.

  • Chtěl bych připomenout, že Policie ČR je vojensky organizovaný sbor s nedílnou velitelskou pravomocí. Je věcí příslušných velitelů s kádrovou pravomocí, jak rozhodnou, nejsou-li omezeni výběrovým řízením, které osobně považuji za velkou hloupost někdejších vyhotovitelů právních norem. Stejně tak jsem kritizoval i Langerův zákon o hodnostech a služební přidělení a vysvětloval proč. Nemíním se opakovat. Komu se nelíbí, že kázeň je základem výkonu služby a slovo velitel je od základu veleti a nechce poslouchat, má smůlu. A nyní se může někdo ozvat, že jsem agentem policejního vedení, jak už se stalo jednou. Alespoň se ve svých více než 73 letech zasměji. Samozřejmě, diskutovat by se dalo mnohem hlouběji do problému, ale na to tu není místo. Doufám, že Ti co chtějí z pozice podřízených kritizovat, pochopí princip těchto slov.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru