KOLÁŽ: PressPort Magazín

České ultimátum Rusku vypršelo. Kreml zásadně odmítl takový tón

V Česku nebude víc ruských diplomatů než našich v Moskvě, uvedl Kulhánek. Zemi musí opustit do konce května

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

České ministerstvo zahraničí očekávalo do čtvrtečních 12:00 vyjádření Ruska ohledně umožnění návratu všech dvaceti vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě; ČR vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Nově jmenovaný ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) tak odpoledne rozhodl o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví.

Na postupu panuje podle Kulhánka shoda mezi ním, prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ruská strana se oficiálně nevyjádřila.

Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo 24 pracovníků, z toho pět diplomatů a 19 administrativně technických pracovníků. Na ruské ambasádě v Praze nyní působí 27 diplomatů a 67 administrativně technických pracovníků. Počty ve čtvrtek sdělilo ministerstvo zahraničí.

Na otázku, kolik ruských zaměstnanců ambasády v Praze by muselo odejít, aby se srovnal počet, Kulhánek ve středu v rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že jde zhruba o 60 lidí.

Nesmiřitelná reakce Kremlu

Mluvit s Ruskem formou požadavků nemá perspektivu. Podle agentury TASS tak mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval na včerejší Kulhánkovu výzvu. Důraznější vyjádření zaznělo od mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové, podle níž si Praha má nechat ultimativní tón pro diskusi uvnitř Severoatlantické aliance.

Peskov v reakci připomněl včerejší projev prezidenta Vladimira Putina. „Právě dnes prezident Putin ve svém poselství hovořil o tom, že mluvit s námi formou požadavků nemá perspektivu,“ citoval TASS mluvčího Kremlu.

Mluvčí ruské diplomacie Zacharovová podle agentury prohlásila, že ultimativní tón je ve vztahu k Rusku nepřípustný. Dodala, že Moskva navrhuje Praze, aby si ultimáta nechala pro diskuse v NATO. Sdělila přitom, že rozhovor s českým velvyslancem v Moskvě bude pokračovat 22. dubna.

Paralyzované velvyslanectví

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem začala v sobotu. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo, jak bylo zmíněno, 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Kulhánek, který byl do čela české diplomacie jmenován ve středu, zopakoval, že fungování české ambasády v Rusku je paralyzováno. Na středečním jednání s ruským velvyslancem v ČR Alexandrem Zmejevským vyjádřil kromě požadavku také protest proti postupu a nepřiměřené reakci Ruské federace.

Diplomacie kladivem

„Nejde nám o eskalaci, máme zájem na korektních vztazích,“ zdůraznil premiér Andrej Babiš (ANO).

Postup české vlády budí rozpaky například u bývalého velvyslance ve Francii Petra Druláka. „Je to diplomacie s kladivem, je to asi nejsilnější, co můžeme udělat, rozhodně to není standardní,“ uvedl pro Českou televizi.

„Já si myslím, že ty přijaté kroky jsou nešťastné, je nešťastné jejich načasování,“ kritizoval Drulák s dovětkem, že forma oznamování kroků ze strany české vlády byla zvolena špatně. Podle něj by měla vždy předcházet konzultace se spojenci.

Oficiální stanovisko ruské strany dosud nezaznělo. Na 15 hodin si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku.

Aktualizace v blogu live.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

České ultimátum Rusku vypršelo. Kreml zásadně odmítl takový tón
Hodnocení čtenářů1 Hlas
98
98
Událost
Rusko-české vztahy
Místo
ČR | Rusko
Status události
Dokončeno
(red.)
22. 4. 2021
19:21

Moskva – Česko se vydalo cestou ničení vztahů s Ruskem, uvedla podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Stalo se tak poté, co nový český ministr zahraničí Jakub Kulhánek oznámil, že Česká republika omezí počet lidí na ruském velvyslanectví v Praze podle personálního stavu na české ambasádě v Moskvě.
– „V tuto chvíli, v níž nyní jsme, se Praha vydala cestou ničení vztahů. Odpověď na sebe nedá dlouho čekat,“ prohlásila mluvčí ruského ministerstva Marija Zacharovová v první reakci na Kulhánkovo oznámení.
– V Moskvě na ministerstvu zahraničí ve čtvrtek odpoledne přibližně půl hodiny jednal český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka. Velvyslanec podle agentury Ria Novosti při odchodu uvedl, že zatím dál zůstává a pracuje v Moskvě a potvrdil, že mu byla doručena oficiální odpověď Moskvy týkající se aktuálního diplomatického sporu. Novinářům na místě řekl, že po čtvrtku očekává ještě další jednání o otázkách vzájemných vztahů mezi Českem a Ruskem.
– Rusko nyní udělá všechno proto, aby nucený odjezd diplomatů z Česka neměl negativní důsledky pro ruské občany, kteří se nacházejí na českém území, řekl novinářům náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Veršinin. Nedávná rozhodnutí, která neodpovídají ruským ani českým zájmům, Praha podle něj přijala pod tlakem zvnějšku.
– Šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij podle agentury Ria Novosti poznamenal, že Česko by mělo žádat kompenzace od Washingtonu, který podle jeho názoru vtáhl Prahu do „obrovské provokace“. Kulhánek dříve nevyloučil, že Praha bude požadovat náhradu od Ruska za škody vzniklé při explozích v areálu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Z výbuchů jsou podle českých bezpečnostních složek důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU.
– Rusko má na stažení pracovníků z ambasády v Praze čas do konce května, upřesnil Kulhánek. Ve čtvrtek v poledne vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku ČR umožnit návrat všech 20 českých diplomatů na ambasádu v Moskvě. Ti se museli vrátit do ČR v reakci na vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Ruská strana však na požadavek nereagovala.
– Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo 24 pracovníků, z toho pět diplomatů a 19 administrativně technických pracovníků. Na ruské ambasádě v Praze nyní působí 27 diplomatů a 67 administrativně technických pracovníků. Počty sdělilo ministerstvo zahraničí.
– Ruské ministerstvo zahraničí předneslo českému velvyslanci Vítězslavovi Pivoňkovi požadavek, aby byl snížen počet pracovníků české ambasády v Moskvě s přihlédnutím k rozdílným počtům místních zaměstnanců. Plyne to z prohlášení, které bylo zveřejněno na webu ministerstva. Moskva tak reagovala na oznámení českého ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka, že Česko omezí počet pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze podle personálního stavu na české ambasádě v Moskvě.
– Ruská diplomacie proti tomu důrazně protestovala a uvedla, že si vyhrazuje právo na další kroky v případě, že Praha bude dál pokračovat v „hysterické protiruské kampani“. Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo českého velvyslance Pivoňku, rozhovor podle ruských médií trval přibližně půl hodiny. Mezi Českou republikou a Ruskem se rozhořel diplomatický spor kvůli důvodnému podezření na zapojení ruských zpravodajců do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.