SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Freddie Mercury | FOTO: archiv PressPort Magazínu

Česko miluje revivaly skupiny Queen

Poslechněte si nejlepší

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
95
80
Naše hodnocení

O revivaly britské rockové skupiny Queen je v České republice trvalý zájem mezi pořadateli i fanoušky, bývají hvězdami mnoha slavností a show. Tento rok se měly uskutečnit i dva velké projekty související se slavnou kapelou, která před padesáti lety odehrála svůj první koncert v anglickém městě Truro. Akce Queen Relived 2020 by Queenie i muzikálové show We Will Rock You však byly kvůli pandemii koronaviru přesunuty.

Skupina Queenie v čele s Michaelem Kluchem své vystoupení místo v květnu nabídne 11. a 12. září. Přidaný koncert 21. prosince zůstává beze změny. O vystoupení revivalové skupiny Queenie je zájem – poté, co dvě představení v pražské O2 areně vyprodala, musela přidat třetí.

V Praze se měla letos v dubnu uskutečnit i další vzpomínka na skupinu Queen. Producentka Renata Štupáková ale po dohodě s režisérem Petrem Novotným plánovanou premiéru v Tipsport Areně a další představení muzikálové show We Will Rock You odložila. Uskuteční se v Praze 17. dubna příštího roku.

Rockový muzikál, který na základně písní skupiny Queen napsal Ben Elton, měl premiéru již v roce 2002 v Londýně a setkal se obřím diváckým ohlasem. Ihned po premiéře se stal doslova senzací a nadšení diváci plnili divadlo dlouhých 12 let, během kterých se odehrálo přes 4 600 představení.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Muzikál vidělo ve 28 zemí více než 20 miliónů diváků. Muzikál není příběhem skupiny Queen, ale vypráví děj ze vzdálené budoucnosti, ve které se skupina pronásledovaných Bohémů snaží obnovit zakázanou hudbu a objevit poslední existující hudební nástroj, kytaru Briana Maye. 

Země revivalů

V hereckém obsazení figurují hvězdy českých muzikálů i mladí talentování zpěváci – Bohouš Josef, Jan Kopečný, Kamila Nývltová, Michaela Nosková, Markéta Procházková, Petr Kutheil, Peter Pecha, Veronika Vyoralová, Johnny Rose a další.

Revivalové kapely Queen a dalších hudebních hvězd se nevěnují vlastní tvorbě, ale hrají skladby slavných zahraničních i domácích souborů. Na hudební scéně jich působí desítky, jejich nejslavnější doba byla již v 90. letech. Skupiny složené z muzikantů, kteří si hrají na někoho jiného lákají například začínající muzikanty. Druhou kategorií jsou zkušení muzikanti, kteří pro nezájem posluchačů rezignovali na vlastní tvorbu.

Česko jako místo zaslíbené revivalům představil před čtyřmi lety televizní dokument Země revivalů režiséra Šimona Šafránka. ČR má podle něho na počet obyvatel ve srovnání s ostatními zeměmi zřejmě nejvíce revivalových kapel.

Queenie vede

Nejznámějším revivalem Queen je soubor Queenie. Kapela ztvárňující i vizuálně tvorbu Queen má za sebou stovky koncertů. V dubnu 2018 měl v Divadle Radka Brzobohatého premiéru muzikál Freddie s Queenie v hlavní roli. Zpěvák Michael Kluch byl za svůj výkon nominován na Cenu Thálie. Poradcem muzikálu byl Peter Freestone, který pracoval jako garderobiér londýnského Královského baletu a posléze se stal osobním tajemníkem Mercuryho. Jako spoluautor libreta se Freestone podílel i na baletní inscenaci Queen – The Show Must Go On, kterou před čtyřmi lety uvedlo olomoucké Moravské divadlo.

Kluch se již dříve objevil v hlavní roli tanečního muzikálu Freddie – The King of Queen uvedeného v roce 2014 plzeňským Komorním divadlem. Inscenaci připravil jeden z nejvýznamnějších současných tvůrců českého tanečního divadla Libor Vaculík.

Fanoušci Freddieho Mercuryho a skupiny Queen si na srazech pravidelně připomínají výročí úmrtí tohoto zpěváka a výročí založení legendární skupiny. Akce nazvané Vzpomínka na Queen se v roce 2011 v Praze zúčastnila i sestra zpěváka Mercuryho Kashmira Cooková.

Mercury podlehl 24. listopadu 1991 ve věku 45 let nemoci AIDS. O jeho popularitě v Česku svědčí i úspěch filmu Bohemian Rhapsody z roku 2018, který v České republice vydělal 266,2 miliónu korun, čímž překonal dosud nejvýdělečnější snímek v českých kinech Avatar. Film, který tvůrcům vynesl Zlatý glóbus za nejlepší drama a zlatou sošku glóbu pro nejlepšího herce (Rami Malek), v Česku v kinech vidělo 1,83 miliónu diváků.

Česko miluje revivaly skupiny Queen
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
95
80
Naše hodnocení

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Václav Klaus: Jsem připraven volit Trikolóru