SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Druhá vlna | KOLÁŽ: The Guardian

Česko zvažuje, že dá za vakcínu na covid 2,1 miliardy korun

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Česko by se mohlo připojit k iniciativě Evropské komise (EK) na nákup vakcíny proti covidu-19, investovat by mělo letos a v příštím roce až 2,1 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který projednala vláda. Česko by se muselo zavázat, že odebere předem stanovené množství vakcíny od jednotlivých výrobců, uvažuje se o šesti. Podle odhadů by mohla být vakcína dostupná už na konci letošního roku.

Iniciativa počítá s tím, že všechny členské země by v první fázi měly dostat vakcínu pro tři procenta populace, následně pak pro 20 procent. Nejdříve by měli být očkovaní zdravotníci, pak starší obyvatelstvo s více nemocemi. „Pokud budou státy požadovat více, bude tato potřeba uspokojena až v momentě, kdy ostatní státy budou mít pokryto 20 procent populace,“ uvádí dokument.

Podle odhadů uvedených v materiálu, který předložilo ministerstvo zdravotnictví, by bylo v první vlně očkováno asi 3,5 miliónu lidí.

Část nákladů může být nutné podle smlouvy uhradit i v případě, že nakonec nebude vývoj očkovací látky dokončen. Odhadovaná cena za jednu dávku je 10 až 11 amerických dolarů (asi 220 až 242 korun). Patnáct procent z celkové částky by mělo být zaplaceno už během letošního podzimu. Zbytek se doplatí, až bude očkování k dispozici.

Podle odhadů uvedených v materiálu, který předložilo ministerstvo zdravotnictví, by bylo v první vlně očkováno asi 3,5 miliónu lidí. Zdravotníků je zhruba 200 000, starších 65 let dva milióny a dalších 1,3 miliónu lidí mladších, ale v riziku kvůli chronickým nemocem. U některých vakcín se imunita vytvoří až po dvou dávkách, bude jich tedy třeba asi sedm miliónů. Náklady se mohou pohybovat od 500 miliónů po pět miliard korun.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Česko zvažuje, že dá za vakcínu na covid 2,1 miliardy korun
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
V Praze se sexem živí každá druhá studentka VŠ, říká v syrovém rozhovoru prostitutka samoživitelka (25)