Nyní čtete
Chcete uklízet v Česku? Zaplaťte 2000 eur. Trpká zkušenost mladé Ukrajinky
 
 

PRAHA – Třebaže se loni psalo, že systém VisaPoint pro přidělování zaměstnaneckých víz cizincům, ze kterého se stal symbol kupčení, skončil, Ukrajinci, co chtějí v naší zemi pracovat, musí stále platit výpalné mafii.

Dlouhodobé vízum s pracovním povolením pro Česko mohou nově Ukrajinci vyřídit jen přes speciální režimy prosazené českými průmyslníky. Letos přes ně má přijít přes deset tisíc ukrajinských pracovníků. Tomuto mediálně proklamovanému tvrzení však odporuje svědectví mladé Ukrajinky Zlatky, se kterou ppmagazín.com několikrát hovořil.

„Zaplať dva tisíce eur, nebo se do Česka nedostaneš. Právě takovou větu slýchají Ukrajinci, kteří chtějí v České republice pracovat,“ uvedla Ukrajinka s tím, že v Česku je již potřetí, a to na tříměsíční turistické vízum.

Na Ukrajině vystudovala práva, v tuzemsku, kde jí však diplom neuznají, uklízí. „Můj plat v advokátní kanceláři byl na Ukrajině v přepočtu šest tisíc korun, tady si vydělám třikrát tolik,“ dodala s tím, že uklízí jednak v areálu plaveckého bazénu v Podolí a potom také po domácnostech. „Vysokoškolský titul mi uznají pouze v Rusku a Bělorusku, a tam nechci.“

Ukrajinci podle Zlatky zastanou jakoukoli práci. A jakkoli jde často o vysokoškolsky vzdělané lidi, Češi jimi prý pohrdají.

Poptávka po ukrajinské pracovní síle ze strany českých podnikatelů současně strmě stoupá. Aby mohli Ukrajinci o vízum zažádat, museli se ještě nedávno nejprve zaregistrovat v elektronickém systému českého resortu ministerstva zahraničí — VisaPointu. Ten přiděloval uchazečům o vízum termíny na ambasádě v Kyjevě či Lvově. Tato schůzka je ve vyřizování pracovního povolení (zaměstnanecké karty) naprosto klíčová.

Na Ukrajině vystudovala práva, v tuzemsku, kde jí však diplom neuznají, uklízí. 

Jejich negativní zkušenosti potvrzovala i Bezpečnostní informační služba. Podle dřívějších zpráv napadli český elektronický systém na udělování víz hackeři. To mělo za následek, že řádně si zaregistrovat termín prakticky nešlo. Tedy pokud dotyčný Ukrajinec nezaplatil výpalné.

Nato byl systém zrušen. „Jenže chcete-li si coby Ukrajinec sjednat schůzku na konzulátu kvůli vízu, musíte i dnes zaplatit výpalné,“ potvrzuje Zlatka. Částky se podle ní pohybují kolem 2 000 tisíc eur. „Nemám na to peníze, proto jsem u vás jen na turistické vízum,“ dodala žena s tím, že nyní se vrací domů. „Plánuji opět přijet v prosinci, jelikož v Čechách pracuje i můj přítel – také Ukrajinec a právník. Dělá na stavbě.“

Mladí Ukrajinci mizí z vlasti do světa stejně jako Zlatka. Z mého ročníku na právech jsou všichni pryč všichni, říká. Nejvíce jich míří do EU a Izraele. Zlatčin partner, rovněž právník, pracuje v Praze na stavbě jako dělník. Vydělá si přes 20 tisíc korun. Část zaplatí agentuře, která mu práci zprostředkovala. Nemá účet a většinu peněz vozí v hotovosti domů, kde vypomáhá příbuzným.| FOTO: archiv

Podle ministerstva zahraničí je z hlediska českého práva takový nešvar, který Zlatka popisuje, nenapadnutelný: prostředník poskytuje službu, kterou Ukrajinci chtějí, a poskytuje ji za branami ambasády. Česka se to tudíž netýká.

Výsledkem je, že českému průmyslu chybí podle poslední analýzy Asociace exportérů až sto čtyřicet tisíc dělníků. Ze strany českých podnikatelů pak strmě stoupá poptávka po levnější ukrajinské pracovní síle.

Ukrajinci k nám tak proudí bizarně z Polska, které pracovní víza vyřídí často i během jednoho týdne. Byť oficiální statistiky neexistují, podle českých podnikatelů jde až o tisícovky cizinců.

Také čtěte

„Česká republika je zemí s nejnižší nezaměstnaností v celé Evropské unii. Zároveň se v tuto chvíli zaměstnavatelům nedaří naplnit už více než 200 tisíc volných pracovních míst. Dovoz zahraniční pracovní síly je tak v tuhle chvílí tím jediným rychlým řešením, které může české ekonomice pomoci,“ míní přitom viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Počet cizinců v ČR

Počet cizinců v Česku loni poprvé překročil půlmilionovou hranici. Na konci listopadu minulého roku v republice legálně žilo přes 524 000 lidí ze zahraničí. Víc než dvě pětiny z nich tvořili imigranti z Ukrajiny a ze Slovenska. Uprchlíků podle mezinárodních konvencí bylo v Česku 14. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Za posledních deset let v ČR přibylo kolem 132 000 cizinců, jejich počet se tak zvedl o třetinu.

Velkou část přistěhovalců v Česku tvoří podle statistik lidé z Evropské unie. V zemi na konci listopadu minulého roku pobývalo přes 111 500 Slováků, přes 20 300 Poláků, téměř 21 300 Němců, 12 400 Bulharů, více než 11 000 Rumunů, 4600 Italů, kolem 3800 Francouzů či 3600 Rakušanů a 5300 Britů.

Největší skupinu cizinců v ČR představují Ukrajinci. Na konci listopadu jich mělo povolení k pobytu bezmála 118 000. Lidí z Vietnamu žilo v Česku přes 59 700. Rusů bylo v zemi víc než 36 000. V ČR pobývalo také téměř 8500 lidí ze Spojených států, kolem 3400 lidí ze zemí severní Afriky či 1300 občanů Sýrie.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru