SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Nedělní protesty v Minsku | FOTO: Tatyana Zenkovich/EPA

Cichanouská vyzvala EU, aby jí pomohla převzít moc. Putin ve střehu

EU neuznává výsledky voleb v Bělorusku

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
96

Vůdkyně běloruské opozice a neúspěšná prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská vyzvala politické lídry starého kontinentu, aby neuznali výsledky prezidentských voleb z 9. srpna, podpořili ji ve snaze uspořádat nové a pomohli tak k mírumilovnému předání moci jejich vítězům. Situaci v Bělorusku mají ve středu při mimořádné videokonferenci posoudit prezidenti a premiéři zemí EU.

„V zájmu umožnění mírového předání moci v mé zemi jsem podnítila vznik Národní koordinační rady Běloruska. Povede proces předání moci prostřednictvím dialogu. Vážení lídři Evropy, vyzývám vás, abyste podpořili probouzející se Bělorusko. Vyzývám všechny země, aby respektovaly principy mezinárodního práva. Vyzývám k respektování běloruské suverenity a vůle běloruského lidu,“ vzkázala Cichanouská ve videu zveřejněném na serveru YouTube.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Z exilu v Litvě, kam se musela uchýlit pod nátlakem běloruských úřadů, apelovala, aby Evropa neuznala „zfalšované volby“. Lukašenko podle ní ztratil veškerou legitimitu v očích běloruského lidu i světa. Uvedla také, že chce uspořádání nových voleb pod mezinárodním dohledem.

Nedávné prezidentské volby podle volební komise pošesté za sebou vyhrál autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, který vládne bývalé sovětské republice od roku 1994.

Svjatlana Cichanouská | FOTO: Misha Friedman/Getty Images

Výsledky voleb ale odmítla uznat opozice v čele s poraženou prezidentskou kandidátkou Svjatlanou Cichanouskou. Ta požádala o přepočítání hlasů a následně byla donucena k odjezdu do Litvy. Neférovost proběhlých voleb konstatovali také zahraniční politici včetně špiček Evropské unie a českého premiéra Andreje Babiše (ANO).

Putin varoval před vměšováním

V reakci na výsledky voleb vyšly do ulic běloruských měst tisíce lidí, proti nimž tvrdě zasáhla policie. Nejméně tři lidé v souvislosti s protesty zemřeli, stovky utrpěly zranění a přibližně 7000 dalších osob bylo zatčeno.

Evropská unie dala najevo, že přijme sankce vůči běloruským představitelům odpovědným za zfalšování voleb a za porušování lidských práv při potlačování protestů.

Ruský prezident Vladimir Putin, který nabídl Lukašenkovi vojenskou pomoc, v úterý hovořil o situaci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a Charlesem Michelem, který předsedá summitům EU. Varoval je před cizím vměšováním do záležitostí Běloruska, které je blízkým spojencem Moskvy, dodala agentura Reuters.

Cichanouská vyzvala EU, aby jí pomohla převzít moc. Putin ve střehu
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
96
Událost
Situace v Bělorusku
Místo
Bělorusko/Brusel/Praha
Začátek události
16:00
Status události
Dokončeno
(red.)
(red.)
19. 8. 2020
16:14

– Evropská unie soudí, že prezidentské volby v Bělorusku nebyly ani svobodné, ani spravedlivé, a proto neuznává jejich výsledek. Uvedl to předseda Evropské rady Charles Michel po dnešním mimořádném summitu špiček sedmadvacítky, který se konal prostřednictvím videokonference.

– Jsme na vaší straně, vzkázal Michel podle agentury Reuters demonstrantům v Bělorusku, kteří žádají odchod prezidenta Alexandra Lukašenka. Na dotaz novinářů ohledně ruské role Michel prohlásil, že o osudu Běloruska se musí rozhodnout v Bělorusku, a nikoli v Bruselu či v Moskvě.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Světový mikrobiolog: Vědci ve Wu-chanu dělali s koronavirem absolutní šílenosti